Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bipolar Bozukluk(Manik Atak) Nedir?

0 3

Biolar Bozukluk, kişinin duygu durumlarını çok uçlarda yaşamasıyla meydana gelen hastalıktır. İki uçlu duygu durumu bozukluğu olarak açıklanabilen bipolar bozuklukta, kişi depresyon ve mani arası karışık duygu durumları geçirerek psikolojik bir bozukluk yaşar. Kişi, depresif eğilimler içinde yaşandığı ve modunun düşük olduğu dönemler ve fazlasıyla coşkun yaşadığı mani dönemleri arasında geliş gidişler yaşar.

Bu hastalık, Manik Atak olarak da adlandırılır.

Tedavisinin mutlaka uzman bir doktor eşliğinde sürdürülmesi gereken bipolar bozukluk, ağır bir seyir izleyebilir. Duygudurum karışıklığı, mevsimsel olarak değişiklik gösterebilir. Genelde bipolar bozukluk yaşayan kişiler kış aylarını depresyon döneminde geçirirken, havaların ısınması ve baharın gelmesi ile birlikte manik duygu durumuna geçerler.

Yorgunluk, bitkinlik, moral bozukluğu, kendine güvenin zayıflaması, dalgınlığın artması, hayata karşı ilgisizlik ve keyifsiz, gerginlik, huzursuzluk, korku duygusunun fazlalaşması gibi semptomlar, depresyona yönelik erken uyarıcı olarak görülebilecek noktalardır.

Aşırı sevinç, ani saldırganlıklar, enerjinin ve aktivitenin fazlasıyla artması, uyuma ihtiyacının azalması, kendine güvenin aşırı derecede artması, görüntü ve ses halisünasyonları görme, konsantrasyon düşüklüğü, karmaşa, kavga ve tartışmalara meyilin arması gibi semptomlar ise maniye yönelik erken uyarıcı davranış örnekleridir.

Yazar:Ayşegül Güngör

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.