Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mors Alfabesi Nedir? Nasıl Yazılır? Mors Alfabesinin Tarihçesi

1 1.574

Mors Alfabesi Nedir? Nasıl Yazılır? Mors Alfabesinin TarihçesiÇoğu filmlerde kullanılan ve hep izlerken de ‘Yahu nasıl anlıyorlar bunu?’ diye içimizden geçirdiğimiz ama nedense hiç kalkıp da araştırıp, öğrenmediğimiz bir alfabe türüdür mors alfabesi. Mors Alfabesi 1832’de telgraf ile ilgilenmeye başlayan Samuel Morse tarafından 1835 yılında oluşturulmuş ve 1837’de kullanılmaya başlanmıştır. Modern Uluslararası Mors Kodu ise, 1848 yılında Alman Friedrich Clemens Gerke tarafından geliştirilmiştir.

Mors alfabesinin tanımını basitçe yapacak olursak eğer; iki çeşit sinyalin (kısa ve uzun sinyal) farklı kombinasyonlarının harfleri, sayıları ya da noktalama işaretlerini oluşturduğu bir haberleşme dilidir diyebiliriz. Genellikle elektrik ya da radyo sinyali kullanılarak kişiden uzak bir noktaya yazılı bir metnin ulaştırılmasında kullanılır.
Kısa ve uzun sinyallerin dışında aralardaki sessizlikler de anlam taşımaktadır. Örneğin; kısa aralık harfler arasında, orta uzunlukta aralık kelimeler arasında ve uzun aralıklar ise cümleleri birbirinden ayırmakta kullanılır.

Örneğin:

— — .-. … / — — .-. …
M O R S (boşluk) M O R S

Aslında Mors Alfabesinin tek bir şeması vardır. Önemli olan bu şemayı bilmek ve çizgi ile noktaları takip ederek istenilen metni oluşturmaktır.

Mors Alfabesi Nedir? Nasıl Yazılır? Mors Alfabesinin Tarihçesi

– Mors Alfabesi Haritası –

Bu Haritanın Kullanımına gelecek olursak:
– Öncelikle mors kodlarını dinlerken kalemi en üstteki noktaya yerleştiriyoruz.
– Ardından sinyali dinlemeye başlıyoruz. Sinyalin uzunluğuna göre kalemi bir alt kademeye indiriyoruz.
– Kısa sinyallerde önce aşağı sonra sola,
– Uzun sinyallerde ise önce aşağı sonra da sağa doğru harekete ediyoruz.

Örneğin BİR UZUN İKİ KISA SİNYAL için:
– İlk sinyal olan uzun sinyali duyunca kalemi aşağı ve sağa doğru kaydırın. (Bunu yaptığınız anda T harfinde olmanız gerekiyor.)
– Daha sonra iki kısa sinyal için iki kere aşağı ve sola doğru gidilmesi gerekir.
– Yani önce N’ye sonra da D harfine gelinmelidir.
– Bir uzun iki kısa sinyalin karşılığı olan D harfi bir kenara not edilir ve sonraki sinyal beklenir.

Mors Alfabesi Nedir? Nasıl Yazılır? Mors Alfabesinin Tarihçesi

Yukarıdaki tabloları kullanarak, günde bir kaç dakikalık çalışma ile pratiklik kazanabilirsiniz. Ve bir süre sonra farkında dahi olmadan mors alfabesine hakim olabilirsiniz. Bu süreden sonra da üstteki harita ve tabloya dahi ihtiyaç duymadan filmlerdeki mors alfabelerini çözebilirsiniz.

Artık siz değil, mors alfabesi sizden korksun!Yazar: Ali MAZILIGÜNEY

1 yorum
  1. ali gencer diyor

    konu hakkındaki aydınlatıcı yazı için çok teşekkürler, ayrıca https://morsify.net/tr/ gibi siteler ile mors alfabesinde çeviri yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku