Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Menopoz Sonrası Kadınlar İçin Gerekli Vitaminler Nelerdir?

0 1.095

4549_menopozMenopoz sonrası dönem, kadınlar için çok hassas bir dönemdir. Bu dönemdeki kadınlar kendilerine çok dikkat etmelidir. Gerekli multivitaminlerin alınmasıyla bu dönem çok daha rahat atlatılabilir.

Menopoz belirtileri, genellikle kendilerini 45 yaşından sonra göstermeye başlar. Menopoz her kadının yaşayacağı doğurganlık döneminin bittiği bir dönemdir. Biraz üzücü olsa da, menopoz bir hastalık değildir. Menopoz her kadının yaşamının bir döneminde geçireceği bir süreçtir. Kadınlar bu dönemde fizyolojik ve psikolojik değişimler geçirirler. Bu dönem tıpkı ergenlik gibi yaşanmak zorunda olan bir dönemdir. Menopoz süresi öngörülebilir değildir, her kadında değişken bir süreçtir. Bazı kadınlar için menopoz fazı 2-3 yıl sürerken, bazı kadınlar da 8-9 yıla kadar uzayabilir.

Neden Multivitaminlere İhtiyacınız Var?

AAN3PY

Menopoz başladığında, vücudumuzda doğal olarak üretilen östrojen hormonunun üretimi azalır. Östrojen güç veren, kemiklerin sağlamlaşmasını sağlayan ve onların sağlıklı kalmasını sağlayan hormondur. Ancak östrojen ortadan kalktığında kemik sağlığını korumak kadınlar için çok önemli bir hal alır. Östrojenin azaldığı bu dönemde kadınlar bir çok değişime maruz kalmaktadır. Düşen östrojen seviyelerine bağlı olarak, kemikleri korumak ve sağlığını devam ettirebilmek için multivitaminlere ihtiyaç doğar.

Kadınlar için günlük gerekli vitamin ve vitaminlerini kazandırarak kemik sağlığını korumaya yardımcı besin takviyeleri vardır. Osteoporoz ve artrit bu aşamada kadınların karşılaştıkları en önemli kemik sorunlarından bazılarıdır. Bu multivitaminler aynı zamanda kalp hastalıklarından korumada da yardımcıdır. Bazen vücut fonksiyonlarındaki bozulmaların vitamin ve mineral eksiklikleri nedeniyle gerçekleştiğini fark etmek çok zor olabilir. Vücutta gözlenen bu problemin tek sorumlusu da bir mineral ya da vitamin olmayabilir. Örneğin, büyük bir çoğunlukta vücutta yetersiz kalsiyum seviyelerine bağlı olarak osteoporoz gözlenirken, osteoporozun tek sorumlusu bu olmayabilir. Kemik sağlığını korumak için ayrıca magnezyum, çinko, C ve D vitaminleri gibi maddeler de gereklidir. Sebep bunlardan başka birinin eksikliği de olabilir. Yani tek bir vitamin sorunlarınızın çözümü olmayabilir, size gereken günlük alacağınız multivitaminlerdir.

Menapoz Sonrası Gerekli Multivitaminler

4549_vitamin

Kalsiyum:
Kalsiyum menopoz sonrası dönem için en gerekli minerallerden biridir. Kalsiyum kemik sağlığını korumak için gereklidir böylece osteoporozun önlenmesinde yardımcıdır. Vücudunuzda kalsiyum azaldığında depolanmış kalsiyumdan gerekli olan kullanılır. Ancak beslenmenizde kalsiyum eksikliği varsa depo kalsiyum azalır ve bu da osteoporoza yol açar. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı kemikler, sağlıklı kemikler için de kalsiyum şarttır. Kalsiyum ayrıca kasların kasılması için gereklidir en çok da kalbin kasılabilmesi için önemlidir. Süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeler bu nedenlerle beslenmenizde yer alması gereken gıdalardır.

Demir:
Menapoz sonrası kadınlarda demir düzeyleri artmaktadır. Ancak demir eksikliği kadınların menapoz sonrasında hala daha karşılaşabildikleri bir problemdir. C vitamininden zengin besinler vücudun demir emilimini arttırırlar. C vitamini takviyeleri demir eksikliğinin önlenmesinde yararlı olabilir.

D vitamini:
Normal kalsiyum metabolizmasını sürdürmek ve kemik sağlığını korumak için D vitamini şarttır. D vitamini eksikliğinde kadınlar ciddi kemik kırıkları riski altındadır. Obezite ve gelişen koyu lekeler D vitamini eksikliğini gösteren işaretlerden bazılarıdır. Menapoz sonrası kemik sağlığını korumak için günde 400-800 ünite kadar D vitamini takviyesi alınması yararlı olmaktadır.

Omega-3 yağ asitleri:
Omega-3 yağ asitleri vücudumuzda üretilmez ve tabletler ya da besinler ile dışarıdan alınmalıdır. Kalp hastalıkları, kanser ve artrit gibi hastalıklar omega-3 alımıyla ortadan kaldırılabilir. Menapozun en önemli belirtileri olan depresyon ve sıcak basmalarına en iyi gelen besin takviyesidir.
Belirli bir yaştan sonra vücudumuzda B-12 vitamini emilimi azalır. B-12 vitamini eksikliği anemiye bile neden olabilir. B-12 vitamini eksikliği yaşayanlar diyetlerine et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt gibi besinleri dahil etmelidir. Ayrıca günlük 2.5 mg B-12 vitamini içeren tabletlerde bu dönemde oldukça faydalıdır.

Multivitaminleri kullanarak kemik sağlığınızı koruyacak ve bu menapoz dönemini gülümseyerek atlatacaksınız.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/best-multivitamin-for-postmenopausal-women.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku