Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Metin Serezli Kimdir?

0 407

3735_7372661-metin-serezli

12 Ocak 1934 yılında İstanbulda dünyaya merhaba diyen Metin Serezli, sinema sektörüne değerli yapıtlar bırakmıştır. İstanbul Hukuk Fakültesini başarılı bir şekilde bitiren sanatçı, aynı zamanda gençlik tiyatrosun da amatör olarak oyunculuk yapmaktaydı.

Birçok alanda başarılar sergileyen sanatçı, yönetmenlik, oyuncu kimliği ile ekran karşısında yer almaktaydı. İktisat Fakültesi Gazetecilik Bölümü, Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü mezunu da olan ünlü aktör, hayatına oyunculuk alanında yön vermiştir. Birçok film ve dizide rol alan aktör, gösterdiği performanslar ile ün kazandı.

Metin Serezli, 1957 yılında Nisa Serezli ile hayatını birleştirdi. Fakat bu evlilik çok uzun sürmedi ve çift 1966 yılında boşandı. Ünlü aktör ikinci evliliğini, kendisi gibi oyuncu olan Nevra Serezli ile gerçekleştirmiştir. Murat ve Selim adlarında iki çocuğa sahip olan sanatçı, 1998 yılında “Yılın En İyi Erkek Oyuncusu” unvanına sahip olmuştur. Bu ünvandan sonra daha fazla ün kazanan ve tanınmaya başlayan aktör, kendisine ait Çevre Tiyatro adlı bir tiyatro salonu açmıştır. 1955 yılında Dormen tiyatrosunda rol aldığı tipleme ile profesyonellik kazanan ve ismini duyuran sançtı, ileride yapacağı projelere zemin oluşturmuştur.

3735_100320131105149250646_2

Papaz Kaçtı komedi gösterisi ile gönülleri fed eden sanatçı, eşi ile birlikte birçok dizide yer aldı. 69 oyunda rol alan aktör, 5 müzikalin de yönetmeliğini yapmıştır. Ayrıca 29 oyununda yönetmeliğini üstlenmiştir. Sunuculuk da yapan aktör, 50 filmde yer aldı ve 200 radyo oyununda başarılı performanslar sergiledi. Olacak Okadar programının başrol oyunculuğunu uzun yıllar yapan sanatçı, Zübük, Sihirli Annem, Talihli Amele, Şoför Nebahat gibi birçok projede yer aldı ve başarıları ile ödüllere layık görüldü.

Türk filmlerinin vazgeçilmez aktörleri arasında yer alan sanatçı, Ayşecik Ömercik, Dağlar Kızı Reyhan, Seven Ne yapmaz, Yavrum Ali adlı unutulmayan yapıtlarda rol aldı. Seslendirme sanatçısı olarak yeni nesle örnek olan ve kaliteli sesi ile aranan isim olan aktör, Afife Jale, İsmail Dümbüllü, Avni Dilligil, Lions ve Üniversiteler Birliği ödülleri ile meslek hayatındaki başarısını tescillemiş oldu.

Sinema ve tiyatro dünyasına özel yapıtlarda bulunan sanatçı, 10 Mart 2013 yılında ani bir ölüm ile sevenlerine veda etmiştir. Akciğer kanseri ile uzun yıllar mücadele veren sanatçı, bu hastalığa yenik düştü ve hayata gözlerini yumdu. Sessiz ve sade bir tören ile uğurlanan oyuncu, vasiyetinde cenaze töreni istemediğini belirtmiştir.

Yazar:Elif Açıkgöz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku