Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Pazarlama Kavramı Nedir ?

0 318

Pazarlama Kavramı Nedir ?Pazarlama kavramı, herkesin günlük hayatında çokça karşılaşmasına rağmen, uygulayanlar dahil farklı kişilerce farklı farklı anlamlarda yorumlanmaktadır.
Herkes alışveriş yaptığı perakende satıcıları bilir ve tezgahtarlarla iletişim kurarak alışverişlerini yaparlar. Ancak herkesin karşılaşmadığı ve daha az karşılaşılan toptan satıcılar, endüstriyel ürün satıcıları, reklam ajansları ve dış ticaret işletmeleri de mevcuttur. Pazarlama faaliyetlerinin çok farklı yönleri çoğunlukla düşünülmemektedir. Çoğu kişiler pazarlamayı satış ve reklam çalışmaları kabul eder.
İşletmelerin temel fonksiyonları üretim ve pazarlamadır. Uzmanlaşma, teknik ve ekonomik gelişmelerle çoğalmış, dolayısıyla üretim ve tüketim arasında zaman, mekan ve mülkiyet yönlerinden farklılıklar ortaya çıkmıştır. Bu farklılıkların kapatılması ise pazarlama faaliyetlerini gerektirmiştir.
Pazarlamanın temeli, insanların gereksinim ve isteklerini karşılama amaçlı takas sistemidir.

Pazarlama Kavramı Nedir ?Üretim girdileri, ürün çıktılarına çevrilerek şekil faydası sağlanır. Pazarlama, yer ve mülkiyet faydalarıyla, üretimi tamamlar.
Üretim ve tüketim arası açıklıklar, pazarlama çalışmalarıyla faydalar sağlanarak kapatılır. Şekil faydası pazarlama ile ayrıntılı ilgilidir. Pazarlama departmanından alınan bilgiler ürünlerin özellik ve etkilerini belirler. Zaman faydası, ürünün istenildiği zaman satın alınabilmesi demektir. Yer faydası, ürünün farklı kentlere satılması için taşınmasıyla sağlanır. Ürünün perakende satıcıdan satın alınmasıyla ise mülkiyet faydası sağlanır.

Pazarlama anlayışı, günümüzde tüketici istek ve ihtiyaçlarının karşılanmasına yöneliktir. Kişiler, medyalardaki reklamlar ve ticari ziyaretlerle karşılaşmaktadırlar. Satıcılar sürekli satış yapmaya çalışırken tüketicilerse satın almaya çalışırlar. Satış, reklam ve promosyon pazarlama çalışmalarının yalnızca bir kısmıdır.
Pazarlama, kişi ve kuruluşların amaçları doğrultusunda takas edilecek mal ve hizmetlerin üretim, fiyatlandırma, dağıtım ve satış sürecidir.

Pazarlamanın Özellikleri:

*Kişi ve kuruluşların istek ve ihtiyaçlarını karşılama amaçlıdır.
*Üretim öncesi ürün geliştirmeden başlayıp, fiyatlandırma, tutundurma ve dağıtımla ilgilidir.
*Sürekli değişen çevre koşullarında gerçekleşir.

Kaynakça:
Anadolu Üniversitesi – Genel İşletme – Haziran 2008

Yazar:Halil İbrahim Arik

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.