Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Meyve Suyu Mu Yoksa Meyve Mi Tüketmek Daha Faydalıdır?

0 897

7664_meyve_suyu_mu_yoksa_meyve_mi_tuketmek_faydaliHerkesin kendine göre sevdiği ve tükettiği meyveler bulunmaktadır. Meyveleri taze tüketmek daha faydalı olabilmektedir. Her meyvenin yapısı farklıdır ve insan vücudu için gereklidir. Meyve sularında bulunan vitamin çok fazladır. Hazır meyve suları içerisindeki katkılardan dolayı çok tercih edilmemelidir. Evde meyve sıkacağı ile hazırlayacağınız taze meyve suları daha verimli olabilmektedir. Meyveler ve meyve suları vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlar. Böylelikle vücudun yenilenmesine katkı sağlamış olurlar. Her ne kadar bazı kişiler meyveleri direk olarak tüketmek istemeyip meyve suyu tercih ediyor olsalar da yine de taze meyveyi tüketmek daha faydalıdır.

Meyve sularının taze meyveden birçok farkları bulunur. Meyve sularında bulunan organik asitler midenin mukozasında tahrişe sebep olabilmektedir. Ekşi meyvelerin suyunu tüketmek ülser gibi rahatsızlıkları olan kişiler de büyük önem taşımaktadır. Abartıya kaçmadan meyve suyunu tüketmek en sağlıklısıdır. Meyvelerin de kendilerine göre şeker oranları mevcuttur. Sürekli meyve ya da meyve suyu ile beslenen kişiler kilo alımına başlar. Meyve sularında şeker oranı biraz daha fazla olduğundan kilo almanıza sebep olabilir. Meyvenin kendisini tüketmek vücuda daha az şeker alımını sağlar. Bazı meyvelere alerjisi olan kişilerde meyve suyu olarak tüketmek alerjinin sıklaşmasına sebep olabilmektedir. Meyvenin kendini tüketirken ya da meyve suyu olarak tüketilirken mutlaka bol su ile yıkanması gerekir.

Şeker hastalarının bazı meyveleri tüketmesi şekerinin artmasına sebep olabilir. Meyvenin kendisini tüketmeleri şeker dengesini sağlayabilir. Çok miktarda meyve suyu tüken şeker hastaları yüksek şeker ile karşılaşabilmektedir. Meyvenin fazlası da zarar demektir. Bu yüzden uzmanlar günlük meyve tüketimin de taze ve az miktarda olmasını önermektedir. Özellikle hazır meyve suları yerine sıkarak kendi hazırladığınız meyve sularının kan şekerinizi dengelemek için ideal olanıdır. Meyvenin kendi içerisin de bulunan posasını kaybetmemesi gerekir. Meyvelerde bulunan posa bağırsak hareketlerinizi yönetir. Bu yüzden sıkılan meyve suyun da meyvenin posası azalmış olur. Posalı meyveler de meyvenin kendisini tüketmek daha sağlıklı olacaktır.

Elma, muz, portakal, greyfurt gibi meyvelerin suları daha çok tercih edilmektedir. Elma posası bol olan bir meyvedir. Elmanın kendisini direk tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Portakal ise özellikle C vitamini bakımından zengin olan bir meyvedir. Kış aylarında çokça tercih edilir ve günde bir bardak şeklinde mutlaka tüketen kişiler vardır. Fakat portakal ve greyfurt gibi meyvelerin besin değeri liflerinde bulunmaktadır. Direk olarak tüketmek vücudun ihtiyacı olan C vitaminini almanızı sağlar.

7664_meyve_suyu_mu_yoksa_meyve_miMeyvelerin dışında sebze suları da insan sağlığı için önemlidir. Bazı kişiler hem meyve suyu hem de sebze suyunu birlikte tüketmektedir. Bunun yerine meyveleri taze tüketmek daha verimlidir. Meyve suyu tüketimin de miktar önemlidir. Şekerin fazla vücuda alınması kan şekerinde oynama yapacaktır. Sebze suları ile desteklemek vücut dengesini verimli hale getirir. Uzmanlar özellikle meyvelerin kendisinin tüketilmesini önermektedir. Her gün tüketilecek meyve miktarı yerine meyve suyunu içmek almanız gereken vitamin ve mineralleri sağlamayabilir. Evde hazırladığınız meyve sularının katkısı olmamış olsa dahi posalı meyvelerin posasının makine da kaldığını görürsünüz. Sizin için önemli olan meyvenin posasını vücuda alabilmenizdir.

Taze meyve yerine meyve sularını tercih eden kişilerin daha çok meyve tüketmesi gerektiği bilinmektedir. Vücudun meyvelerde ki liflere, vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bu yüzden en sağlıklı yol meyveyi direk olarak bol su ile yıkadıktan sonra tüketmek olacaktır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.