Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mikrodalgayı Kim İcat Etmiştir?

0 551

Mikrodalgayı Kim İcat Etmiştir?Günümüzde kullandığımız mikrodalga fırınlar çoğu zaman hızlı ısıtma sistemleri sayesinde imdadımıza yetişmektedirler. Bazı zamanlar yemek pişirmeye vakit bulmamız o kadar zordur ki mikrodalga fırınları kullanarak zamandan tasarruf ederiz. Mikrodalga fırınların icadı o kadar ilginçtir ki, bu aletin icadının çikolatalı fıstıklı bir gofretten dolayı olduğunu söylesek sanırım sizde hak verirsiniz. Mikrodalganın mucidi Percy Le Baron Spencer, cebinde bulunan bir fıstıklı gofretin erimesi sonucu, çikolatayı eriten şeyin ne olduğunu araştırırken mikrodalga fırını icat etmeye karar verdiğini belirtmiş. Spencer, magnetron diye tabir edilen ve mikrodalga yayan bir aygıtın yanından geçtikten hemen sonra çikolatayı eritenin bu alet olup olmadığını araştırmaya başlaması ile mikrodalgafırınların icat edilme süreci başlamış oldu.

Magnetronlar, bazı fizikçiler tarafından 1940’lı yılların başında uçak radarlarında mikrodalga üretmek amacı ile geliştirilmişlerdi. 1947 yılında Sir John Randall ve Dr. Boot bu cihazın patentini almışlardır. Geliştirilen bu teknoloji ABD ile ortaklaşa kullanıldı.

Günümüzde kullanılan mikrodalga fırınlar, ısı yayımından ziyade moleküllerin ayrımıyla çalışmaktadır. Spencer bunu fark ederek mikrodalga fırınlar üzerinde yaptığı araştırmayı daha da genişletti. Mikrodalga ışının hemen önüne bir paket mısırı koyan Spencer, birkaç saniye sonrasında patlamış mısırları elde etti. İlk ticari mikrodalga fırını üretecek olan Raytheon’u ikna etmek içinse çaydanlığın içine koyduğu yumurtanın kısa sürede pişmesi ve yumurtanın patlaması yeterli oldu. Araştırmalarını daha da derinleştiren Spencer 1946 yılında Boston’da bulunan bir restorana ilk prototipi yerleştirerek 1950 yılında mikrodalganın patentini aldı. Prototipin başarılı olmasının ardından ticari olarak ilk mikrodalgayı ise 1947 yılında Radarange adı ile Raytheon üretti. Günümüze kadar gelen mikrodalgalar şu an bir çok firma tarafından farklı modeller ve farklı teknolojik özelliklere sahip olarak evlerimize girmekte ve bir çok yerde kullanılmaktadır.

Yazar:Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.