Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İnsan Irkları

0 1.809

İnsan IrklarıGeniş alanlara yayılan türler genellikle coğrafi alt türlere ve ırklara ayrılma eğilimindedirler. İnsanlar da bundan soyutlanamazlar. Homo Sapiens çok büyük ölçülerde farklılık gösteren bir tür olup bölgesel insan grupları da birbirlerinden farklılıklar gösterirler (ya da insanların son yüzyıllarda çok yer değiştirmelerinden önce böyle idi). Örneğin, İskandinavyalıların gözleri mavi ve tenleri açık renkli, Doğu Avrupalıların tenleri koyu ve gözleri kahve renklidir. Eskimo’lar Mohawk kızılderililerinden farklı gözükürler, aynı şekilde onlar da Apaçilerden farklıdır. Bu üç grup da 12.000 yıl önce Amerika’ya gelen bir ırktan meydana gelmişlerdir. Bu farklılıkların çoğu, büyük bir olasılıkla değişik çevre koşullarına karşı gelişen uyumlardan kaynaklanmaktadır. Örneğin, tropikal ve subtropikal bölgelerde yaygın olan koyu deri rengi güneşin morötesi ışınlarına karşı bir uyum olabilir.
Irklar, kalıtsal olarak birbirlerinden farklı olmasına karşın aralarında verimli döller oluşturabilen bölgesel insan topluluklarıdır. Bu topluluklar arasında kesin farklılıkların İnsan Irklarıgörülmesi oldukça zayıftır ve insanlardaki tipik özellikler geniş bir alanda kademeli olarak ortaya çıkmaktadır. Irkların ayrımı oldukça yapaydır ve saf ırk yoktur. Bazı bilim adamları insanları 30 ırka ayırırken, diğerleri Kafkazoyit, Mongoloyit ve Negroyit olmak üzere yalnız üç ırk olduğunu kabul ederler.
Yaygın bir şekilde kullanılan başka bir sistemde de insanlar beş ırka ayrılmıştır. Bunlar, yukarıdaki üçüne ilaveten Amerikan Kızılderilileri ve Avustralya yerlileridir.
Bu sistemlerden hiçbirinin diğerinden daha fazla bir biyolojik değeri yoktur. Çünkü ırklar insanların yapay olarak oluşturdukları kategorilerdir.
İnsan IrklarıBiyolojik olarak doğru olan şey, Homo Sapiens türündeki coğrafi çeşitliliklerdir ve bu özellikler de insanların göç ile ayni bölgede birlikte yaşaması sonucu ortadan kalkmaktadır. Bugün insanların birbirini eş olarak seçmelerindeki temel engel coğrafi değil, kültürel ve sosyaldır ve bu engeller orijinal coğrafi engeller kadar etkilidir.
Bu nedenle insan ırkları arasındaki farklar zaman geçtikçe büyük bir olasılıkla daha da azalacaktır. Bu durum, diğer türlerde sayılamayacak kadar çok meydana gelen bir olaydır.

Kaynakça:
https://www.sciencedirect.com

Yazar: Taner Tunç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku