Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Asla Ziyaret Etmemeniz Gereken 10 Ülke

0 580

Asla Ziyaret Etmemeniz Gereken 10 ÜlkeSeyahat etmek harika bir şeydir. Zihninizi rahatlatır, yeni ufuklar keşfetmenize izin verir. Ancak gezinizin sonu kötü bir şekilde gerçekleşebilir. Evet, bir turist olarak oldukça güvenli bir şekilde ziyaret edebileceğiniz, gezebileceğiniz ülkeler olduğu gibi çok tehlikeli olan ülkeler de bulunmaktadır. Tecrübeli bir gezginin, bir savaş muhabirinin veya uluslararası süper bir casusun aşağıdaki ülkeleri ziyaret etmeleri kesinlikle mümkün olsa da, sizin uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Tabi bu ülkeler şu an itibariyle oldukça tehlikeli ülkeler olarak görülmektedir. Belki önümüzdeki yıllarda daha güvenli birer ülke olma yolunda önemli adımlar atacaklardır.

10. Venezuela

Yakın gelecekte iç savaşa girme ihtimali bulunan ülkeler için bir yarışma olsaydı, galip gelecek ülke muhtemelen Venezuela olurdu. Ülkede bulunan oldukça yüksek enflasyon sonucunda, tıbbi malzemeler ve yiyecek gibi unsurları almak oldukça zorlaştı. Ülkenin başkenti Caracas’ta, protestocularla güvenlik güçleri arasında sürmekte olan sokak savaşları nedeni ile sadece geçtiğimiz yıl 2017’de 40 kişi öldü. Şiddete de değindiğimizde grafiklere sığmayan bir oranla karşı karşıyayız. 31 milyonluk nüfusa sahip bir yerde, 2015 yılında 30 bine yakın insanın cinayete kurban gittiği belirtilmektedir. Yaygın uyuşturucu kullanımının da etkisiyle cinayet oranı oldukça yüksek bir ülke konumundadır.

9. Güney Kore

Dünyanın geri kalan kısmından kendisini belki de fazla izole eden ülke olan Kuzey Kore, aynı zamanda yanan küllerin ve nükleer sızıntıların da etkisiyle kaybolmaya en yakın olan ülkelerden birisidir. Babasının ölümünden sonra iktidara gelen Kim Jong, uluslararası toplumu oldukça korkutan nükleer denemelerine devam etmektedir. ABD ile sürekli bir kriz içerisinde bulunan Kuzey Kore arasında belki de bir gerçek savaş çıkabilir.

Bütün bunları bir saniyeliğine görmezden gelelim. Hiçbir yıkıcı savaş gerçeklemese bile, Kuzey Kore’yi ziyaret etmek iyi bir fikir olmayacaktır. Kim iktidarındaki ülke, doğrudan dışarıdan gelen ziyaretçilerin hepsinden yararlanmaktadır. Ülkede yapılan uygulamalar da oldukça hukuka aykırı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bir kişinin işlediği suç neticesinde tüm ailesi öldürülebilmektedir. Kişisel güvenliğiniz de tehlikede olacaktır. Bazen keyfi tutuklamalar da yapılabilmektedir. Kuzey Kore hapishaneleri hakkında bildiklerimiz göz önüne alındığında, belki de tamamen uzak durmanız daha iyi olacaktır.

Asla Ziyaret Etmemeniz Gereken 10 Ülke8. El Salvador

2015 yılında Honduras’ı geçen için El Salvador, tüm dünyada en yüksek cinayet oranına sahip olan ülke konumuna yükseldi. Yaklaşık olarak Galler büyüklüğünde, ufak bir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador, yıllardır katillerin cenneti olarak bilinmektedir. 2016’daki cinayet oranı, her 100.000 kişide 91 cinayet ile Venezuela’dan bile yüksektir. Başkent San Salvador’da ise bu oran, her 100.000’de 137 cinayet olarak görülmüştür. Bu oranlar, dünya ortalamasının kat kat üstü bir orana sahip olduğunu göstermektedir.

İlginçtir ki, bir yabancıysanız, bir yerliden daha az hedef olma ihtimaliniz bulunmaktadır. Çoğu şiddet olayları, sokak çeteleri arasında ortaya çıkmakta ve turistler yerine varlıklı Salvadorluları yakalamaya ve kaçırmaya odaklanılmaktadır.

7. Afganistan

Afganistan, bugün yani Taliban’ın çöküşünden 15 yıl sonra, Texas büyüklüğünde 32 milyon nüfuslu ve kesinlikle ziyaret etmemeniz gereken ülkelerden birisidir. Sebepler iç karartıcı oldukları kadar tanıdık gelecektir. Radikal İslamcı isyancılar, ülkenin büyük bölümlerine hükmetmeye çalışıyor. Taliban yeniden diriltilmeye çalışılıyor. Küçük soyguncular gelen ziyaretçileri fidye için kaçırabiliyor. İntihar bombacılığı, cinayet ve genel olarak suç eğilimi var. Birçok hükümet, bu ülkeye gitmeniz durumunda otellerde kalmanız, dışarıya çok fazla çıkmamanız ve restoranlara uğramamanız doğrultusunda tavsiyelerde bulunur.

Bazen, barışın asla Afganistan’a dönmeyeceği akla gelir. Hiç şüphesiz, bir gün mutlaka barış sağlanacak, ancak bu bir gün gerçekten çok uzakta olabilir. O gün gelene kadar, sadece bu trajik güzel ulusun resimleri ile idare etmeniz ve bu ülkeye gitmemeniz daha iyi olacaktır.

Asla Ziyaret Etmemeniz Gereken 10 Ülke6. Irak

Irak’taki devasa bölgeler hala Işid’in canavar hilafetinin kontrolü altındadır. Irak hükümetinin kontrolü altındaki bölgelerde bile, yüzlerce kişiye saldırmak ve öldürmekten kaçınmamaktadırlar. Ve özellikle yabancılara karşı hedef aldıklarını unutmamalısınız. Birleşik Krallık hükümetine göre, Bağdat’ta yaşayan ya da çalışan Irak dışındaki kişiler “yüksek değerli hedefler” olarak görülüyor. Bu durum, ölüm riskinin artması, adam kaçırma ya da daha da kötüsü anlamına gelmektedir. Açıkçası, şu anda Irak’a seyahat etmek çok büyük bir risk almak demektir. Tüm bunlar düşünüldüğünde aslında bir zamanlar cennet gibi bir yer olan Irak’ın ne kadar da acı bir durumda olduğunu göstermektedir. Özellikle Antik Dicle ve Fırat nehirleri ve etrafındaki verimli topraklar gezilip görülmesi gereken yerlerdir.

5. Orta Afrika Cumhuriyeti

Tamam, bu noktadan itibaren, ‘muhtemelen ziyaret etmemeniz gereken ülkelerden’ uzaklaşıp, ‘her koşul altında kesinlikle kaçınmanız gereken ülkelere’ geçiyoruz. Bu ülkelerin tamamı, Batılı ziyaretçileri için konsolosluk desteğine sahip değildir ve hükümetlerin web sitelerinin çoğunda, mutlaka zorunluluğunuz olsa bile ziyaret edilmemesi konusunda uyarıda bulunur. Sebep ise oldukça açık: Aşırı şiddetin olması.

Yaklaşık 5 milyon nüfusa sahip olan bu ülkede, herkes birbirini öldürebilmek çaresizliğinde yaşamaya çalışmaktadır. Nüfus, Hıristiyan ve Müslüman topluluklar arasında bölünmüş durumda, ikisi de sırayla iktidarı ele geçirip diğerini ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Bütün bunların yanında, Orta Afrika Cumhuriyeti neredeyse hiç gelişmemiş, son derece fakir bir ülkedir ve ulaşım çoğu noktada imkansız hale gelir. Ülkenin birçok bölgesi geçilmez ormanlarla kaplıdır. Yani, orada bulunduğunuz bir zaman diliminde olaylar alevlenirse, kaçmanız gerçekten çok zor olacaktır.

Asla Ziyaret Etmemeniz Gereken 10 Ülke4. Güney Sudan

Küçük bir nüfusa sahip olan Güney Sudan, dünyanın en yeni uluslarından birisidir. 2011’de Hristiyan kesim Müslüman Sudan’dan ayrıldı ve başkentini Cuba olarak belirledi ve bağımsızlığını ilan etti. Bu üretilen iyimserlik dalgası, ancak 24 saat sürdü. Yeni hükümet etnik ve kabile çizgileri boyunca çabucak kırıldı ve on binlerce insanı öldüren bir iç savaşa dönüştü. Savaş bitti, ancak Güney Sudan’ın barışı o kadar kırılgan ki, orada dolaşmak, gerçekten çok büyük bir risk içermektedir. Bunların yanında sürekli doğal felaketler de yaşanmaktadır. Ayrıca çok büyük bir kıtlık yaşanmaktadır. On binlerce insan açlıktan ölme riski taşımaktadır. Bu durumda iken böyle bir ülkeyi ziyaret etmeniz çok büyük bir cesaret göstergesi olacaktır.

3. Libya

Bir zamanlar çarpıcı Roma kalıntıları ile tanınan aşırı sıcak bir Kuzey Afrika ülkesi olan Libya, diktatörünü 2011’de görevden aldı ve ülkede demokrasiyi getirmeye çalıştı. Ancak bunun yerine, her şey maalesef cehennem gibi bir hal aldı. Farklı süper güçlerin desteğiyle şu anda ülkede faaliyet gösteren en az iki rakip hükümet var. Sayısız sayıda milis ve isyancı grubu kırsalda dolaşıyor. Işid, kamplarına karşı yapılan ağır hava saldırılarına rağmen, kendileri için bir alan yarattı. Terör saldırıları, çatışmalar ve ölümcül kavga hepsi günlük yaşamın gerçekleri durumunda. 2014’ten bu yana, 2011 yılındaki ilk ayaklanmada ve sonrasında hayatını kaybedenlerin üzerine en az 6 bin kişi daha öldüğü söylenmektedir.

Yakın geçmişte, daha iyi bir Libya için bazı şeylerin değişip değişmediğine dair iyi işaretler var. 3 Mayıs 2017’de rakip hükümetler arasında diplomatik bir atılım yapıldı. Umarım, en kısa zamanda, bu karanlık ülkedeki hayat normale dönecektir.

Asla Ziyaret Etmemeniz Gereken 10 Ülke2. Yemen

Yemen her zaman yoksul olarak bilinirdi, ancak gezegen üzerindeki en resmedilmeye değer, rüya benzeri yerlerden biri olarak tanınırdı. Tarihin, büyük ve sivri dağların, eski kalıntıların, kayalık çöllerin ve verimli vadilerin bir arazisi idi. Ancak bugün, Yemen, şiddetli isyancı gruplar, kontrol edilemeyen bir düzensizlik ve Suudi hava saldırıları ile binlerce ölü ve on binlerce kişinin yaralandığı bir yer durumundadır.

2015’in sonundan bu yana büyük komşusu tarafından yoğun bir bombardıman kampanyasının odağı haline geldi. İç savaşı tırmandıracak ve İslamcı isyancıları adalete teslim etmek yerine çatışmalar üst seviyelere çıktı. Ocak 2017’de, 10.000 kişinin öldüğü ve Sana’nın geniş kesimlerinin ağır bombardıman sırasında toz haline geldiği görüldü. Görünürdeki çatışmanın sona ermesiyle, Yemen muhtemelen gelecek için herkesin seyahat listesinde kalacak ve en iyi alternatif olacaktır.

Asla Ziyaret Etmemeniz Gereken 10 Ülke1. Suriye

Birinci sırada şu an için başka hangi ülke olabilirdi ki? Şimdilik, Suriye dünyanın en tehlikeli yerlerinden birisi durumundadır. Gitmeniz gerekiyorsa bile gitmeyin. Zaten oradaysanız, olabildiğince hızlı ve güvenli bir şekilde bu ülkeden çıkmaya çalışın. Sürekli bir savaş durumu bulunmaktadır. Bir yandan Işid, bir yandan yerel güçler ve bu çatışmaların arasında kalan sivil halkın durumu gerçekten iç kanatıcı bir boyuta ulaşmıştır. Tabiri caizse cehennemin fiziksel bir tezahürü olsa şu an için muhtemelen Suriye olurdu. Büyük bir insanlık dramı yaşanmaktadır.
2011’den bu yana isyancılar, rejim güçleri, milisler, terör grupları ve Işid gibi korkunç terör örgütlerinin aralarında yaptığı savaşlar neticesinde 320.000 ila 500.000 insanın birbirini öldürdüğü bir kara delik oluşmuştur. İşkence, kimyasal silahlar, soykırım gibi insanlık dışı ne varsa şu anda Suriye’de yaşanmaktadır. Bir turist olarak bu ülkeyi ziyaret etmek ölüme gitmek demektir.

Sonuç olarak, seyahat etmek elbette güzeldir. Ancak can güvenliğiniz ve sağlığınız çok daha önemlidir. Gezebileceğiniz, ziyaret edebileceğiniz birçok güvenli ülke varken bu listedeki ülkelere turist olarak gitmek oldukça tehlikeli olacaktır. Bir savaş muhabiri değilseniz savaş bölgelerine gitmenizin bir anlamı olmayacaktır. Savaş olmayan ama yerel şiddetin aşırı olduğu ülkelere gitmek ise size sadece üzüntü olarak yansıyacaktır. Yukarıda da değinildiği üzere bazı ülkelerde insan kaçakçılığı, bazı ülkelerde tecavüz, bazı ülkelerde ise cinayet gibi birçok insanlık dışı durumlar halen yaşanmaya devam etmektedir. Ayrıca bu listedeki ülkelerin çoğunda herhangi bir hak gaspı neticesinde hakkınızı arayabileceğiniz yerel mahkemeler de görevini yapmamaktadır. Ancak yeniden hatırlatmakta fayda var. Bu ülkeler şu an için bu şekildedir. Gelecekte bu şekilde devam edecekleri anlamına gelmiyor. Belki de yakın gelecekte çok daha güvenilir ülkeler haline geleceklerdir. Dolayısı ile bu ülkelere ziyaretinizi bu ülkelerin daha güvenilir olmalarının ardından yapmanız tavsiye edilmektedir. Sonuçta, bu ülkelerin birçoğunda harika doğal güzellikler ve muazzam tarihi gerçekler bulunmaktadır. Bu ülkeleri de gezmek, bir gezi tutkununun en büyük hayallerinden birisidir.

Kaynakça:
http://www.toptenz.net/10-countries-never-visit.php

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku