Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mikroplarla Tanışın: 5 Küçük Protozoan ve Yosun

0 403

Mikroplarla Tanışın: 5 Küçük Protozoan ve YosunBirçok insan mikrop terimini duyduğu zaman bakterilerin varlığı akıllarına gelse de, dünyada çok başka mikroskobik organizmaların varlığı da mevcuttur. Birçoğu, prokaryotik benzeri bakterilere karşı zara bağlı bir çekirdeğe sahip, kendimizinkine benzer hücrelere sahip olan ökaryotiklerdir. Bu canlılar bir çok hastalığa neden olsa da, çoğunluk sadece kendi ekolojik nişlerine ve önemine sahiptirler. Birçoğu protozoanlar olarak kabul edilir, yani hayvan benzeri özellikler taşır ve bir zamanlar modern hayvanların ataları olduğu düşünülürdü. Bu canlılar genellikle okullarda yaygın olarak incelenmektedir. Aşağıda, dünyayı paylaştığımız yaygın protozoan ve algal mikropların bir listesi verilmiştir.
Paramecia
Laboratuvar ortamında oldukça kolay yetiştirilebilen Paramecium, bir protozoa olmayan türdür. Bunlar genellikle yuvarlak veya sivri uçlu oval şekillidir ve tamamen silis olarak bilinen ince saç benzeri filamentlerle kaplıdır. Kirpikler ritmik bir şekilde onları sulu çevrelerinde ilerletmek için atıyor ve aynı zamanda bakterileri ve diğer besin parçacıklarını “ağızları” na yönlendirmeye hizmet ediyorlar. Ökaryotik hücrelerde bulunan alışılagelmiş nüve bu canlı türünde 2 çeşit olup, bir büyük elipsoidal çekirdek, bir macronükleus ve bir mikronükleus adı verilen en az bir küçük çekirdeği vardır. Bazı türler yeşil yosunlarla simbiyozda yaşarlar ve birçoğu balık larvaları da dahil olmak üzere daha büyük organizmalar için önemli besinlerdir.
Amip
Amoebas, öncelikle alışılmadık hareket yöntemleriyle tanımlanır. Bu tek hücreli organizmalar, hücre zarlarını psödopodia veya sahte ayaklar olarak adlandırılan geçici uzantılarda uzatabilir ve daha sonra hücre içeriğinin geri kalanı, yerine doğru kayması için “ayak” a geçebilir. Hareketsiz hareket olarak adlandırılan bu hareket türü, hayvan hareketlerinin en ilkel formu olarak kabul edilir. Bazı amip türleri parazit olup, insanlarda amoebik dizanteri gibi hastalıklara neden olmaktadırlar. Bir tür (Naegleria fowleri), insan vücuduna burun boyunca girerse ölüme neden olabilecek bir “beyin yiyici” olarak nitelendirilmektedir.

Mikroplarla Tanışın: 5 Küçük Protozoan ve YosunEuglena
Euglena, dünya çapında bulunan ve çoğu biyoloji dersleri tarafından sıklıkla incelenen 1000’den fazla türden bir cinstir. Bu mikroplar, tek bir kırbaçlı bir flagellum’a sahiptir, bu da onları sulu ortamlarında taşımak için bir pervaneye benzeyen bir vuruştur. Euglena, bitkiler gibi fotosentetik olmaları, diğer organizmalarla beslenmeleri gibi sıra dışıdır. Hücre zarının sindirim için özel bir cebin (vaküol) içinde gıda parçacıklarına girdiği fagositoz olarak bilinen bir işlemle besin genellikle bakterileri absor doğrudan hücre yüzeyinden emebilir. Mikroskobik olmalarına rağmen, tatlı su yeşil veya kırmızı (türlere bağlı olarak) renklendiren ve yaban hayatına zararlı olabilecek bir su çiçeklenmesini sağlamak için yeterli sayıda toplayabilirler.
Diatomlar
16000 çeşidi bulunan bu yaratıklar, tüm tatlı ve tuzlu sularda yaşam alanı bulmaktadırlar. Oksijen üreticileri ve birçok suda yaşayan organizmalar için besin olarak, diyatomlar gezegendeki en önemli ve üretken mikroskopik deniz organizmaları arasındadır. Diatomlar alg olarak kabul görmüş olup, tek hücreli canlılardır. Ayrıca kolonyal olabilirler. Silikadan yapılmış ve organizma öldüğünde devam edebilen güzel karmaşık kabukları ile karakterize edilirler. Bu pasif organizmaların bir lokomotion aracı yoktur ve kendi başlarına hareket etmezler.

Mikroplarla Tanışın: 5 Küçük Protozoan ve YosunVolvox
Volvox, neredeyse dünya çapında bulunan yaklaşık 20 tür tatlısu yeşil alginin bir cinsidir. Bazı büyük koloniler çıplak gözle görülebilir, ancak çoğu mikroskobiktir. İlginç bir şekilde, koloni içindeki çeşitli hücreler farklı amaçlara hizmet eder. Bazıları flagella ile donatılmıştır ve koloniyi hareket ettirmek için diğer kamçılı hücrelerle birlikte çalışır. Göz kapaklarına sahip hücreler genellikle koloniyi fotosentez için ışığa doğru yönlendirmeye yardımcı olmak için birlikte bulunur. Bu tür koordinasyon ve örgütlenme, sömürge algleri için son derece sıradışıdır ve bilim adamları, hayvanların mikroorganizmalardan nasıl evrimleştiğini anlamada bu yapının önemli olabileceğine inanırlar.

Kaynakça:
https://www.britannica.com/list/meet-the-microbes-5-tiny-protozoans-and-algae

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku