Prostat Sınavı İçin Önerilen Yaş Nedir?

Genel Bakış

Prostat, sıvı spermi taşıyan ve yapan bir bezdir. Prostat, rektumun önündeki mesanenin hemen altında bulunur. Erkekler yaşlandıkça, prostat genişleyebilir ve sorunlara neden olabilir. Prostat sorunları şunlardır:

bakteriyel enfeksiyon
idrar sonrası top sürme
gittikçe artan idrar ihtiyacı (özellikle geceleri)
benign prostat hiperplazisi (BPH) olarak da bilinen genişlemiş prostat
prostat kanseri (Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen ikinci kanserdir. Genellikle yavaş büyür ve erken belirtileri azdır.)

Kanser taramaları, doktorların semptomlar ortaya çıkmadan önce veya kanserin ilerlemesinden önce, kanserin tespit edilmesine yardımcı olmak için yapabileceği testlerdir. Doktorlar, kanser gibi bir sorunu gösterebilecek anormallikleri taramak için prostat muayeneleri yaparlar.

YAŞ

Prostat kanseri taraması ne zaman yapılır?

Prostat taraması doktorunuzun erken dönemde prostat kanseri bulmasına yardımcı olabilir, ancak sınavın faydalarının risklerden daha ağır basmasına karar vermeniz gerekir.

Prostat kanseri taraması hakkında doktorunuzla görüşün. Doktorunuzdan prostat kanseri taramasının belirsizlikler, riskler ve potansiyel yararları hakkında bilgi vermesini talep edin.

Ortalama prostat kanseri riski olan ve en az 10 yıl daha yaşamaları beklenen erkekler için sınav yaşı ortalama 50 dir.

Prostat kanseri geliştirme riski yüksek erkekler için ortalama sınav yaşı 45 dir. Bu, Ülkemizde ve erken yaşta (65 yaşından küçük) prostat kanseri teşhisi konmuş birinci dereceden akraba (baba, erkek kardeş veya oğul) olan erkekleri içerir.

Daha yüksek risk altındaki erkekler için ortalam sınav yaşı 40 (erken yaşta prostat kanserine sahip olan birden fazla birinci derece akrabasına sahip olanlar) dır.

İdrarınızda sık veya ağrılı idrara çıkma veya kan gibi bir prostat sorununun belirtilerini yaşıyorsanız, prostat muayenesi hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

Bu konuşmanın ardından, prostat kanseri taramasına karar verirseniz, doktorunuz kan testi yapılmasını önerebilir.

Bir dijital rektal sınav (DRE) da taramanın bir parçası olabilir.

ADAY

Prostat muayenesi yaptırır mısın?

Erkeklerin, herhangi bir karar vermeden önce, secdeli taramaların avantajlarını ve eksilerini doktoruyla tartışması önerilmektedir. Benzer şekilde, bir tarama yapmak için nedenleri tartışmakta fayda sağlayabilir. Çünkü prostat kanseri taramalarının hem riskleri hem de faydaları vardır.

Riskler olduğu için, kan testleri ile prostat taramasına karşı tavsiyede bulunulmaktadır. Ancak, herhangi bir testte olduğu gibi, bu sizin için uygunsa doktorunuzla görüşün.

Bazı kanser türlerinin erken tespiti, kanseri tedavi etmenizi ve bakış açınızı iyileştirmenizi kolaylaştırır.

Prostat kanseri taraması 1990’ların başından beri yaygındır. O zamandan beri prostat kanseri ölüm oranı azalmıştır. Bu düşüşün, gösterimlerin doğrudan bir sonucu olup olmadığı net değil. Gelişmiş tedavi seçeneklerini de yansıtabilir.

HAZIRLIK

Prostat muayenesi için hazırlanmak

Prostat sınavına hazırlanmak için yapmanız gereken özel bir şey yok. Anal fissürleriniz veya hemoroitleriniz varsa doktorunuza söyleyin , çünkü DRE bu durumları kötüleştirebilir.

Prostat kanseri taramasına karar verirseniz, doktorunuz muhtemelen bir kan testi isteyecektir, bu nedenle baş dönmesine eğilimliyseniz kanınızı çizen kişiyi bilgilendirin.

Doktorunuz, kanser taraması yapmadan önce bir onay formu imzalamanızı isteyebilir.

PROSEDÜR

Sınav sırasında neler beklenir?

Doktorunuzun ofisinde kolayca ve hızlı bir şekilde prostat muayenesi yapabilirsiniz. Genel olarak, kanser taraması için, doktorunuz basit bir kan testi alacaktır.

Doktorunuz ayrıca bir DRE yapmayı da seçebilir. Bu muayeneyi yapmadan önce, doktorunuz elbisenizi belden aşağı çekerek bir elbiseye giymenizi isteyecektir.

Bir DRE sırasında, doktorunuz belden yukarı bükülmenizi isteyecek veya dizlerinizin göğsünüzle birlikte cenin pozisyonunda muayene masasına yatmanızı isteyecektir. Daha sonra eldivenle, yağlanmış bir parmağı rektumunuza yerleştirirek kontrol edecektir.

Doktorunuz, herhangi bir sorunu gösterebilecek sert ya da yumuşak alanlar gibi, anormal bir şey hissedebilir. Prostatınız büyümüşse doktorunuz da bunu hissedebilecektir.

Bir dijital rektal sınav, özellikle hemoroid varsa, rahatsız olabilir, ama aşırı acı verici değildir. Sadece birkaç dakika sürer.

SONUÇLAR

DRE, doktorunuzun araç kutusundaki birkaç prostat ve rektal problemi tespit etmelerine yardımcı olabilecek bir araçtır:

BPH
prostat kanseri
rektum ve anüsünüzde anormal kitleler
Doktorunuz, daha fazla test yapılmasını gerektirebilecek herhangi bir endişe varsa hemen söyleyecektir.

Bir DRE sınavının sonuçları normal veya anormaldir, ancak doktorlar tipik olarak prostat kanseri tanısı koymalarına yardımcı olmak için çeşitli testlere bel bağlamaktadır.

Doktorunuz DRE sırasında anormal bir şey hissederse, daha önce yapmadıysanız muhtemelen bir PSA kan testi yaptırmanız önerilmektedir.

PSA seviyeleri prostat kanserini gösterebilir, ancak BPH veya prostat enfeksiyonları gibi diğer durumları da gösterebilir. Anormal bir DRE ve yüksek PSA düzeyiniz varsa, doktorunuz aşağıdakiler dahil ek testler önerebilir:

transrektal ultrason (TRUS)
prostat biyopsisi
MRI taraması

SONRAKI ADIMLAR

Sonraki adımları belirleme

DRE’nizin sonuçları normalse, sonraki adımlarınız yaşınıza, sağlığınıza ve PSA seviyenize bağlı olacaktır. Düzenli bir tarama sırasında prostat kanseri bulunmazsa, doktorunuz şu tavsiyeleri yapmalıdır :

PSA değerinin mililitre başına 2.5 nanogramdan (ng / mL) az olduğu erkeklerin her iki yılda bir yeniden test edilmesi gerekebilir.
PSA seviyesi 2.5 ng / mL veya daha yüksek olan erkeklerin her yıl taranması gerekir.
Prostat kanseri tarama testlerinden herhangi biri anormal ise, siz ve doktorunuz bir sonraki adımları tartışmalısınız. Bu sonraki adımlar, yaşınıza, genel sağlığınıza ve aile geçmişinize bağlı olacaktır . Daha invaziv testler, doktorunuzla tartışmanız gereken yüksek risk taşımaktadır.

Kaynakça:
Rick Alteri, MD
Mamta Kalidas, MD
Lynn Gadd, MSN, MBA, RN, OCN />
Tracy Wyant, DNP, RN-BC, AOCN®, CHPN®, CPPS

Yazar: Tuncay Bayraktar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar