Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mobbing Ne Demektir?

0 493

M

Son yıllarda ismi oldukça fazla duyulan mobbing kelimesinin kökeni Latincedir. Bu dilde psikolojik şiddet, baskı ve sıkıntı verme gibi anlamlara gelmektedir. Mobbing, daha çok hiyerarşik gruplarda uygulanır ve baştaki kişi emrindekilere psikolojik şiddet uygular.

Mobbingin Tarihçesi
Mobbing kelimesi, önceden çocukların birbirlerine uyguladıkları kaba, kırıcı ve zorba davranışlar için kullanılmaktaydı. Fakat iş dünyasının oldukça hızlı gelişmesiyle birlikte, 20. Yüzyılın ortalarında yapılan araştırmalarda iş yerlerinde de insanların birbirlerine psikolojik ve sistematik baskı uyguladığı görülmüştür. Ve bu araştırmalar mobbingin sadece çocuklar için değil, büyükler için de geçerli olduğunu ortaya koymuştur.

Mobbing eyleminde kesinlikle fiziksel bir saldırı bulunmamaktadır. Bu eylem tamamen duygusal yolla yapılan bir eylemdir.Burada, birey karşısındakini rencide edici söylem ve hareketlerde bulunarak kişiye mobbing uygular.Bu eylem kişiyi iş yerlerinden dışlamak adına kasıtlı olarak yapılan bir eylemdir.Burada işveren çalışanına psikolojik saldırıda bulunarak onun iş yaşamından ayrılmasını ister.Yapılan araştırmalarda psikolojik şiddetin daha çok kar amacı gütmeyen kurumlarda, sağlık sektörlerinde ve okullarda yapıldı anlaşılmıştır. Böyle eylemlerde, çalışanın işveren tarafından değersiz görülmesi en büyük etkenlerden biridir. Psikolojik baskı iş yerlerinde verimliği artırmak disiplini sağlamak gibi nedenler öne sürülerek meşru bir şekilde uygulanmaktadır.

Psikolojik şiddet, günümüzde çok ciddi bir sorundur.Çoğu dünya ülkesinde bu sorun gözükmektedir.Örneğin Amerika’da 9000 kamu çalışanı üzerinde yapılan araştırmada,erkek çalışanların %15’inin, kadın çalışanların ise tam %24’sinin psikolojik şiddete maruz kaldığı ortaya çıkarılmıştır.İsveç’te ise durum biraz daha ağırdır.İsveçte’ki intiharların %15’inin mobbing kaynaklı olduğu söylenmektedir.

mob

Mobbing’e Maruz Kalan İnsanların Genel Özellikleri

* Bu kişiler işlerini ideal ve de mükemmel bir şekilde yaparlar.

* Bu kişilerin çevreyle olan ilişkileri oldukça iyidir

* Bu kişiler çevrede oldukça sevilen karakterlerdir.

* Dürüstlük ve güven kavramları, bu kişilere oldukça fazla yerleşmiştir.

* Bu kişiler kendi kararlarını bağımsız olarak alabilirler ve bu kişilerin üretme özellikleri bulunur.

Bu özelliklerden de anlaşılacağı gibi, mobbing üstün yetenekli ve toplumda sevilen kişilere uygulanmaktadır. Burada bir çekememezlik durumu söz konusudur.

Mobbing Uygulayanların Ortak Özellikleri

* Bu kişiler, kişileri grup kuralını uygulamayı kabul etmeye zorlar.

* Bu kişiler düşmanlıktan hoşlanır.

* Can sıkıntısı, bu kişileri bu davranışa itekleyen bir etmendir.

Psikolojik şiddet eylemlerinde, kişinin sözü sürekli olarak kesilir, yapılan işler veya söylenen sözler eleştirilir ve bu tür kişilere jest ve mimiklerle psikolojik saldırı uygulanır. Rencide edilmek, küçük düşürülmek, dışlanmak, iftiraya uğramak, özgüveni olumsuz etkileyen davranışlarda bulunulmak, gururu kırıcı davranışlara maruz kalmak ve fikirleriyle alay konusu olmak mobbinge uğrayan kişilerin en çok karşılaştıkları sorunlardır. Bu tarz davranışlara maruz kalan bu kişilerin psikolojisi bozulmaktadır. Mobbing eylemi en çok iş yerlerinde uygulanmasına karşın, sosyal yaşamda da oldukça karşılaşılan bir sorundur. Arkadaşlar arasında çekememezlik ve kıskanma sorunu, buna en büyük etkendir.

Yazar:Erdoğan GÜL

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku