Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Modern Anne Sendromu Nedir?

0 306

3728_1610_1

Teknolojinin getirdiği hastalıklardan bir tanesi daha hayatı zorlu hale dönüştürmektedir. İnsanoğlunun son zamanlarda belirlediği mükemmeliyetçilik anlayışı, birçok psikolojik sorunu beraberinde getirmektedir.

İnsanlar hep iyisi, hatta günden güne daha iyisine sahip olmak adına birçok çaba göstermektedir. Bu çabalardan olumlu sonuçlar alamadıklarında, buhranlara girmekte, yaşam seviyesini zorlu bir hale dönüştürmektedir. Özellikle kadınların iş hayatına girdikten sonra ortaya çıkan modern anne sendromu, şimdilerde en çok yaşanan hastalıkların başında yer almaktadır. Fakat kişi bu hastalığı taşıdığının farkında olmadan hayatına devam etmektedir. Kadınlar üzerlerine birden çok sorumluluk yüklemektedir. İş hayatı, ev işleri, çocukların sorumlulukları, maddi sıkıntılar, toplumun getirdikleri, ruhsal bozukluklara davetiye çıkarmaktadır. Kadın bu zorlu hayat şartlarına ayak uydurmak için gerekenden çok efor sarf etmekte ve fiziki hastalıkların yanı sıra psikolojik açıdan da sorunlar yaşamaktadır. Kadınlar bu yoğun hayat temposunda bazı belirtiler yaşıyor fakat ciddiye almıyor. Halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk, yoğun baş ağrısı, çarpıntı, ağrılar gibi reaksiyonlar, aslında hastalığın sinyallerini veriyor.

3728_super_anne_sendromu_1324206184

Modern anne sendromu, süper anne sendromu olarak da adlandırılmaktadır. Bu hastalık, sadece çalışan hanımları değil, çalışmayanları da tehdit altına almaktadır. Birçok sorumluluğu üstüne alan kadın, kendine vakit ayıramaz ve bünyesi zayıf düşer, bu da birçok hastalığa davetiye çıkartır. Hem kariyer hem de çocuk sahibi olmak isteyen hanımların meyilli olduğu bu sendrom, ciddi sorunlar neden olabilmektedir. Her şeyi kusursuz isteyen anne ya da eş, cinsel yaşamında da sorunlar yaşayabilmektedir. Birçok kadın bu sorunu yaşar fakat bunu hastalık olarak değerlendirmez.

Sorumlulukların getirdiği yorgunluk olarak değerlendirir. Her işe yetişme misyonunu üstlenen kadın, bedensel rahatsızlıklara zemin oluşturuyor. Bu hastalığın tıpta adı fibromiyalji’dir. Ve ne yazık ki her geçen gün artış göstermektedir. Bazı ağrılardan şikayet eden kadınlar, bunu ciddiye almıyor ve zamanla geçebileceğini düşünüp bir hekime danışmıyor. Hastalık bünyeyi daha güçsüz düşürünce ve şikayetlerin şiddeti artınca da geç kalınmış olunuyor. Çoğu kişi bu kadınlarda oluşan bu belirtileri dikkate almıyor ve psikolojik olduğunu düşünüyorlar. Ve kadın bu yüzden tedavi olmaya yeltenmiyor ve acı çekmeye devam ediyor. Mükemmeliyetçi kadın, eşine yaranma güzel görünme çabası, çocuklarına yetebilme çabası, iş yerinde gözde olma çabası gibi etkenler ile uğraşırken aslında kendini tehlikeye düşürüyor. Ve en fazla risk taşıyan hanımların başında belli bir statüye gelmiş olanlar yer alıyor. Bu kişiye zarar verebileceği gibi, çocuklara da zarar vermektedir. Her şeyi kusursuz isteyen anne, çocuğun zamanla psikolojisini bozabiliyor. Ve eşine zaman ayıramadığı için sorunlar ortaya çıkabiliyor.

3728_super-anne-sendromu

Modern Anne Sendromu Belirtileri: Ani giren kramplar, uykusuzluk, yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrıları, gaz problemi, çarpıntı, kalbe giren ani sızıntılar, moral bozukluğu, isteksizlik, konsantrasyon bozukluğu, panik atak, sinirlenme, stres, cinsel isteksizlik, toplumdan soyutlanma, diş sıkma ve gıcırdatma, unutkanlık, salgınlık, iştahsızlık, şişkinlik gibi reaksiyonlar, en çok görülen vakalardır. Ağırlık hissi, elde ve ayakta uyuşma, eklem ağrıları, üşüme ya da yanma, boyun, bel bölgesinde şiddetli ağrı, mide spazmları, sindirim problemi, iş verim düşüklüğü, tükenmişlik hissi, depresyon belirtileri ve dinlendikçe geçmeyen dermansızlık belirtileri, hastalığın şikayetleri arasında yer almaktadır.

Modern Anne Sendromu Tedavisi:Bu sorunları yaşayan kadın, hangi hekime başvuracağını düşünmeden hemen Romatoloji uzmanına başvurmalıdır. Fiziki ağrılarını ve şikayetlerini aza indirecek bazı ilaçlar ile hastalığın belirtileri aza indirilebilir. Tabi ki bu aşamada muhakkak psikolojik destek görmekte fayda vardır. Teşhisin sonucunda bu sendrom ortaya çıktıysa, uzmanlar bazı yöntemleri ile tedavi aşamasına geçer. Ve kişiye en uygun tedavi yöntemi belirlenip, uygulanır. Kişiyi rahatlatmak adına psikoterapi seansları hazırlanır. Ve kadının kusursuz olma anlayışında sıyrılması için uzun süre psikologlar tarafından gözlem altında tutulur.

Yazar:Elif Açıkgöz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.