Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fibromiyalji Nedir?

0 465

3491_fib1

Fibromiyalji kavramı, aslında toplumun büyük bir kısmının maruz kaldığı fakat ismi bilinmeyen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çoğu kişiyi rahatsız eden ancak hep göz ardı edilen ya da önemseyen bu rahatsızlık, toplumda oldukça fazla karşılaşılmakta olan bir rahatsızlıktır. Sabahları yorgun uyanmak, gün içinde kendini hep yorgun hissetmek, bu hastalıkla alakalı durumlardır. Toplumun büyük bir kesiminin rahatsız olduğu bu hastalık, boyunda, sırt kısmının üst tarafında ve kalçalarda meydana gelen ve kendini kas ya da eklem ağrıları ile birlikte hissettiren bir eklem ve kas hastalığı olarak tıp literatüründe yerini almış bulunmaktadır.

Son yıllarda modern toplumun hakim olduğu günümüzde yaşam temposu oldukça artmış ve yükselmiş durumdadır. Bu durum ise, bu tür ağrıların toplumun çoğu kesiminde oluşmasının başlıca nedenleri arasında yer alan en temel etkenlerden birisidir. Vücudun belirli bölgelerinde oluşan bu tür ağrılar, maruz kalınan kişilerce bazı nedenlere bağlanmaktadır ve bu sebeple de tıbbi bir yardım gereğine ihtiyaç duymamaktadırlar. Maruz kalınan kişilerce bu ağrıların nedeni olarak ise, gün içinde ters bir hareket etmek, yorgunluk ve uyunulan zeminin rahat olmaması gibi nedenlerle ilişkilendirilmektedir.

3491_fib2

Tıp literatüründe yerini almış olan fibromiyalji hastalığına, ne gibi sorunların neden olduğu tıp biliminde tam olarak bilinememektedir. Yani bu konuda tam bir netlik yoktur. Fakat bu durumun yanında bu tür ağrıları uyku düzensizliği, aşırı stres ve de depresyon gibi etkenlerin tetikliyebileceği söylenmektedir.

Bu hastalığın teşhisinde ise bazı yakınmalar bulunur. Bu yakınmalar ise; boyun, kalça ve sırt bölümünde oluşan ve uzun süre geçmeyen ağrılar, yine bu bölgelerde meydana gelen karıncalanma durumları, his kayıpları ve de bu tür durumlara eşlik etmekte olan baş ağrıları gibi rahatsız edici boyutlarda olan yakınmalardır.

Fibromiyalji hastalığında en çok yakınılan durumlar bunlarken, bu hastalığın teşhis konduktan itibaren hastalığın tedavisinde en çok kullanılan ve bu hastalıkta en başarılı tedavi yöntemi olan fizik tedavi kullanılmaktadır. Bu hastalıkta en etkili tedavi yöntemi olan fizik tedavi, doktorun belirlemiş olduğu sıklıkta ve şekilde uygulanmaktadır. Fibromiyalji hastalığında kullanılmakta olan fizik tedavi yöntemi sayesinde hastaların şikayetlerinin çok büyük bir oranda azaldığı gözlemlenmiştir. Fakat fizik tedavi yöntemiyle ağrılar sona ererken, bu tedavi yöntemi ağrılara çok kesin bir çözüm getirememektedir. Fizik tedavi uygulamasının ardından geçen ağrıların, tamamen kaybolduğu ya da yeniden kendini göstermeyeceği garanti edilememektedir.

Fibromiyalji hastalığına toplumda karşılaşma riski en fazla olan kesim ise, 30 yaş üstü kişilerdir. Ayrıca bu hastalığa kadınlar erkeklerden daha çok maruz kalmaktadırlar. Aynı zamanda bu hastalık menopoz dönemindeki kadınlarda da oldukça sık bir şekilde görülür.

3491_fib5

Orta yaş diye tabir edilen kısımda daha fazla görülen fibromiyalji ağrılarının bu kesimde en çok görülme nedeni ise, zamanın vücut üzerinde olan etkisi olarak gösterilir. Bu nedenle de bu tür ağrılar fizik tedavinin ardından da devam edebilme potansiyeline sahiptir. Fakat fizik tedavinin hasta kişilerin yaşam standartlarına olan oldukça olumlu etkisi ve kişiye sağlanan yaşam konforu hastalarda gözlemlenmiş durumlardır. Bu nedenle fibromiyalji hastalığı olan kişilerin ağrılardan kurtularak daha iyi bir yaşam için fizik tedavi yöntemini kullanması gerekli bir durumdur.

Fibromiyalji hastalığının vuku bulmaması için de bazı şeylere önem vermek oldukça gerekli bir durumdur. Bunun için de aşırı kilolardan kaçınmak, düzenli bir şekilde egzersiz yapmak, stres giderici faaliyetler önem vermek, bazı noktalara bölgesel ve hafif masajlar sayesinde kasların rahatlatılması ve gevşetilmesi gibi durumlara oldukça büyük bir önem verilmesi gereklidir. Bu hastalığın teşhisi için romatoloji uzmanına gidilmesi gerekir. Tedavi içinse fizik tedavi servisine başvurulmalıdır.

Toplumda oldukça fazla es geçilen ve önemsenmeyen bir durum olan fibromiyaljiye önem verilmelidir. Çünkü sağlık kişinin en değerli hazinesi konumundadır. Bu hastalık da, sağlığa karşı zarar verici bir problemdir. Bu nedenle de bu tür hastalığı olan kişiler doktora başvurmalı ve de bu hastalıktan kaçınmak için aşırı kilolardan ve de stresten uzak durulmalıdır.

Yazar:Erdoğan Gül

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.