Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Fırfırlı Köpek Balığı Nasıl Bir Hayvandır?

0 1.814

Fırfırlı Köpek Balığı Nasıl Bir Hayvandır?Fırfırlı köpek balığı, bir köpek balığından çok yılan balığı gibi görünen büyüleyici ve çok garip bir balıktır. Büyük bir ağzı, uzun ve ince bir gövdesi olan geniş başlı bir hayvandır. Fırfırlı köpek balıklarına bazen “yaşayan fosiller” denir, çünkü seksen milyon yıl önce yaşayan tarih öncesi bir ataya çok benzer oldukları düşünülür.
Fırfırlı köpek balığının ağzı, diğer köpekbalıklarının çoğunda olduğu gibi burun ucunun arkasında değil, vücudun sonunda bulunur. Solungaçların kenarları fırfırlı bir yapıya sahiptir ve köpek balığı adını buradan alır.
Fırfırlı köpek balıkları zamanlarının çoğunu deniz dibine yakın derin sularda geçirirler.

Bazı insanlar bu köpek balığının deniz yılanı efsanelerinin temeli olduğunu öne sürerler. Bir deniz yılanıyla karıştırılmak için doğru şekle sahiptir, ancak sadece iki metrenin altında azami bir uzunluğa ulaştığı için yeterince uzun değildir.

Fırfırlı Köpek Balığının Sıradışı Özellikleri

Ağız ve Dişler

Fırfırlı köpek balığı, büyük bir ağzın hakim olduğu büyük, geniş ve düz bir kafaya sahiptir. Ağzın her birinde üç nokta şeklinde bulunan çok sayıda keskin dişleri vardır. Bu dişler 25 sıra halinde düzenlenmiştir ve geriye dönük 300 diş vardır.

Solungaç Yarıkları

İlk solungaç yarıkları o kadar uzundur ki balığın kesildiği izlenimini vermektedirler. Solungaçlardaki saçaklar kırmızıdır ve yaralanma izlenimini arttırır. Fırfırlar bazen köpek balığı etrafındaki bir yaka gibi görünür. Çoğu diğer köpek balıklarında bulunan beş çiftin aksine altı çift solungaç yarığı vardır.

Vücut ve Yüzgeçler

Köpek balığının uzun gövdesi kahverengi veya gridir. Diğer köpek balıklarında olduğu gibi cilt pürüzlüdür. Küçük dişlere benzeyen yapılara dentiküller adı verilir. Küçük göğüs yüzgeçleri, köpek balığının yanlarında, ağzından uzak olmayan bir yerde bulunur, ancak sırt, pelvik, anal ve kaudal (kuyruk) yüzgeçleri, vücudun arka tarafına doğru yerleştirilir. Diğer köpek balıklarındaki durumdan farklı olarak sadece bir sırt yüzgeci vardır. Kuyruk yüzgeci uzundur ve bazen darttaki kanatlara benzer olduğu söylenir.

Yanal Çizgi

Birçok balığın vücudunun her iki tarafında bir yanal çizgisi vardır. Yanal çizgi bir dizi duyu organıdır. Sudaki hareketler ve düşük frekanslı titreşimler tarafından uyarılan saç hücrelerini içerir. Saç hücrelerinin mekanik-duyarlı oldukları söylenir, çünkü mekanik basınca karşı duyarlıdırlar.
Fırfırlı bir köpek balığının yanal çizgisinin saç hücreleri, okyanusa açık olan bir oyuğa yerleştirilmiştir. Bu, köpek balıkları dünyasında sıradışı bir özelliktir. Diğer köpek balıklarında yanal çizgi cilt içine gömülür ve gözeneklerle dış dünyaya bağlanır.

Fırfırlı Köpek Balığının Sıradışı Vücut ÖzellikleriFırfırlı Köpek Balığı Nasıl Bir Hayvandır?

– Çoğu köpek balığının aksine, fırfırlı köpek balıklarının gözlerini örtecek hassas bir zarı yoktur. Çentik oluşturan zar, göz kapağı gibi hareket eden ve göz üzerinde yatay olarak hareket eden ince fakat sert bir zardır. Bir köpek balığı, niş avına çıkarken olduğu gibi, potansiyel olarak tehlikeli durumlarda gözlerini korumak için ince zarlarını kullanır.
– Köpek balığında karnı boyunca dolaşan bir çift kalınlaşmış deri kıvrımı vardır. Bu kıvrımların işlevi bilinmemektedir. Büyük avların yutulmasından sonra sindirim sisteminin genişlemesine uyum sağladıkları düşünülür.
– Büyük karaciğer, köpek balığının sudaki konumunu korumasına yardımcı olan çok miktarda düşük yoğunluklu yağlar ve hidrokarbonlar (sadece hidrojen ve karbon atomu içeren maddeler) içerir.
– Fırfırlı köpek balığının iskeleti kalsiyum bakımından düşüktür, çünkü içinde yaşadığı derin su besinleri fakirdir.

Fırfırlı Köpek Balıklarının Yaşamları

Yetişme Ortamı

Fırfırlı köpek balığı hem Pasifik hem de Atlantik Okyanusu’nda geniş bir yelpazeye sahiptir, ancak bu bölgelerde yalnızca dağınık yamalarda bulunur. 1000 ila 1500 metre derinlikte suda yaşayabilir, ancak genellikle 500 ila 1000 metre arasındaki derinliklerde bulunur. Bazı Japon sularında, 50 ila 200 metre derinlikte suda fırfırlı köpek balıkları bulunmuştur.

Diyet

Yakalanan fırfırlı köpek balıklarının mide içeriğini analiz ederek, bilim adamları mürekkep balığı, ahtapot, balıklar ve diğer köpek balıklarını yediklerini keşfettiler. Bununla birlikte, beslenme teknikleri bilinmemektedir. Fırfırlı köpek balığının ağzını çok geniş açabildiği ve yarısı kadar olan avını yutabildiği söylenmektedir. Cevaplanması gereken bir bilmece ise, yavaş hareket eden köpek balığının hızlı hareket eden mürekkep balığını yakalayabilmesidir. Balığın uzun, ince şekli yarıklarda ve mağaralarda avlanmasını sağlayabilir.
Bilim adamları, köpek balığının genellikle avını vurduğundan şüphelenirler. Solungaç yarıklarını kapatıp hayvanları emen kısmi bir vakum oluşturarak daha küçük veya daha zayıf bir av çekebilir. Ağız çok büyük olmasına rağmen, çenelerin yapısı fırfırlı köpek balıklarının diğer köpek balıkları kadar sert ısırmayacaklarını göstermektedir.

ÜremeFırfırlı Köpek Balığı Nasıl Bir Hayvandır?

Köpek balıkları iç döllenmeye sahiptir. Erkek, pelvik yüzgeçleri tarafından vücudunun altına yerleştirilen kopçalarla dişi içine sperm ekler.
Fırfırlı köpek balığının, diğer birçok köpek balıkları gibi yumurta bırakıcı bir üreme yöntemine sahip olduğu söylenir. Yumurtalar döşenmek yerine dişinin vücudunda tutulur. Embriyolar yumurtaların içindeki yumurta sarısı ile beslenir. Yumurtalar dişinin vücudundan çıkar ve yavrular canlı olarak doğar. Sayı iki ile on beş arasında değişse de, yaklaşık altı yavru doğmaktadır.
Fırfırlı köpek balığının yavaş bir metabolizmaya sahip olduğuna inanılır, çünkü çoğunlukla soğuk ve derin suda yaşarlar. Yavruların annelerinin içindeki gelişimi de yavaştır. Herhangi bir omurgalı için en uzun sürecek olan üç buçuk yıllık bir gebelik süresinin gerekli olabileceği düşünülmektedir. Japon sularında ve belki başka alanlarda da, fırfırlı köpek balıkları yılın herhangi bir zamanında ürer. Bununla birlikte, uzun gebelik süresi, köpek balığının düşük üreme oranına sahip olduğu anlamına gelir.

Kaynakça:
https://owlcation.com/stem/Frilled-Shark-Facts-A-Strange-and-Fascinating-Fish-of-the-Deep

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku