Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bilgisayar Oyunları İle Tedavi Mümkün Müdür?

4 306

Bilgisayar Oyunları İle Tedavi Mümkün Müdür?Çoğu zaman zararlı diye lanse edilen bilgisayar oyunlarının son günlerde pek çok hastalıkta ve hastalarda tedavi amaçlı kullanıldığı ortaya çıktı. Felç,parkinson,ms gibi hastalıklarda hareketsiz kalan kollar,ayaklar bilgisayara oyunlarıyla tedavi edilmeye başlandı. İstanbulda bulunan bir rehabilitasyon merkezi buna öncülük etti diyebiliriz.

Az önce saydığım hastalıklarda kısmi felç geçiren hastaların ellerini ve kollarını hareket ettirmeleri uzun zaman alıyor ve ağır hareket ettikleri gözleniyor. Kablosuz olan fakat vücudun her rahatsız bölgelerini aynı anda çalıştıran sistem sayesinde hastalar günlük zorunlu egzersizlerini sıkılmadan ve severek yapıyorlar. Bu sistemle tedavi edilen hastalıklar çocuklarda da uygulanabiliyor.

Bu sistemin diğer avantajlı tarafı ise, hastanın,hastahaneye mahkum kalmaması şöyle ki; eğer hasta isterse tedaviye evinde devam edilebiliyor.Web kamerası sayesinde gözlem kameradan gerçekleştiriliyor kablosuz sistemle hasta tedavisini evinde kendi isteğiyle uygulayabiliyor.

Bilgisayar Oyunları İle Tedavi Mümkün Müdür?Gözle Görülür Faydaları Neler?
Bu eğlenceli ve uygulanabilirliği çok kolay,teknolojik sistemde hareketsiz hastalar doktor takibinde eğlenceli oyun konsolları ile hareket sistemini harekete geçiriyor. Felç,inme gibi hastalıklarda şu ana kadar uygulamanın yapıldığı 2 hastanın tedaviye olumlu yanıt verdiği belirtilmiştir. Bu tedavi klasik yöntemlerle de mümkündür,fakat bu yöntem hastalara sıkıcı gelmekte ve onları bir hayli zorlamaktadır. Bilgisayar oyunları ile tedavi yaygınlaşırsa eğer hastaların da tedavi sürecinde hem eğlenmeleri,güzel vakit geçirmeleri ve tedaviden memnun kalacaklarını düşünmekteyim.

Şu an da İstanbul Meditouch rehabilitasyon merkezinde gerçekleştirilen bu uygulama çok fazla yaygın değil ancak uygulamanın başarısı arttırıldıkça bu tedavi yönteminin daha geniş kitleye hitap edeceği kaçınılmaz.

Yazar: Ali ERSOY

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.