Bilgisayar Oyunları İle Tedavi Mümkün Müdür?

Çoğu zaman zararlı diye lanse edilen bilgisayar oyunlarının son günlerdepek çok hastalıkta ve hastalarda tedavi amaçlı kullanıldığıortaya çıktı. Felç,parkinson,ms gibi hastalıklarda hareketsiz kalan kollar,ayaklarbilgisayara oyunlarıyla tedavi edilmeye başlandı. İstanbulda bulunan bir rehabilitasyonmerkezi buna öncülük etti diyebiliriz.

Az önce saydığım hastalıklarda kısmi felç geçiren hastaların ellerini ve kollarını hareketettirmeleri uzun zaman alıyor ve ağır hareket ettikleri gözleniyor. Kablosuz olan fakat vücudun her rahatsız bölgelerini aynı anda çalıştıran sistem sayesindehastalar günlük zorunlu egzersizlerini sıkılmadan ve severek yapıyorlar. Bu sistemle tedavi edilen hastalıklar çocuklarda da uygulanabiliyor.

Bu sistemin diğer avantajlı tarafı ise,hastanın,hastahaneye mahkum kalmaması şöyle ki;eğer hasta isterse tedaviye evinde devam edilebiliyor.Web kamerası sayesinde gözlem kameradan gerçekleştiriliyor kablosuz sistemle hastatedavisini evinde kendi isteğiyle uygulayabiliyor.

Gözle Görülür Faydaları Neler?
Bu eğlenceli ve uygulanabilirliği çok kolay,teknolojik sistemde hareketsiz hastalardoktor takibinde eğlenceli oyun konsolları ilehareket sistemini harekete geçiriyor. Felç,inme gibi hastalıklarda şu ana kadar uygulamanın yapıldığı 2 hastanıntedaviye olumlu yanıt verdiği belirtilmiştir. Bu tedavi klasik yöntemlerle de mümkündür,fakat bu yöntem hastalara sıkıcı gelmekteve onları bir hayli zorlamaktadır. Bilgisayar oyunları ile tedavi yaygınlaşırsa eğer hastaların da tedavi sürecinde hemeğlenmeleri,güzel vakit geçirmeleri ve tedaviden memnun kalacaklarını düşünmekteyim.

Şu an da İstanbul Meditouch rehabilitasyon merkezinde gerçekleştirilen bu uygulamaçok fazla yaygın değil ancak uygulamanın başarısı arttırıldıkça bu tedavi yönteminindaha geniş kitleye hitap edeceği kaçınılmaz…

Yazar: Ali ERSOY

4 Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar