Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Trifokal Gözlük Camı Nedir?

0 521

Trifokal gözlük camı, tek bir lens üzerinde üç farklı görüş aralığını düzelten bir gözlük türüdür. Yukarıdan aşağıya, uzak, orta ve yakın görme sorunlarını düzeltir. Üç odaklı gözlük tipik olarak, önceden görme rahatsızlığı olan ve presbiyopi yaşamaya başlayan 40 yaşın üzerindeki kişiler için önerilir. Trifokal Gözlük Camı Nedir?Ancak, üç görüş alanıyla ilgili yardıma ihtiyacı olan herkes, üç odaklı gözlüklerden yararlanabilir. Trifokal gözlük camı, bir mercek üzerine üç farklı görme reçetesi konularak yapılır. Önce mercek üzerine uzak görüş, ardından merceğin ortası için orta görüş ve ardından merceğin alt kısmında yakın görüş reçetesi yapılır. Diğer gözlük türlerine kıyasla benzersiz bir amaca hizmet eder.
Üç odaklı bir lensin üzerinde, her bir görme aralığı için lens üzerindeki düzeltici alanı tanımlayan çizgiler vardır. Bu çizgiler nedeniyle, her odak aralığı arasında görme bulanıklaşabilir. Üç odaklı bir merceğin üst kısmı, araç kullanma gibi aktiviteler için uzak görüşü düzeltir. Merceğin orta kısmı, yaklaşık bir kol uzaklığındaki nesneleri görmeye yardımcı olan ara görüşü düzeltir. Üç odaklı merceğin alt kısmı, okuma gibi yakın etkinlikler içindir.

Trifokal Gözlük Camı Kimler İçin Uygundur?

Üç odaklı gözlükler, birden çok mesafede görme düzeltmesine ihtiyaç duyan kişiler için en uygunudur. Bazı görme koşulları, insanların üç odaklı gözlüklere ihtiyaç duymasına neden olabilir. Örneğin birçok kişi yaşlandıkça presbiyopi geliştirir. Tipik olarak 40 yaşını geçtikten hemen sonra ortaya çıkmaya başlayan ve insanların yakından görme yeteneğini kaybetmesine neden olan yaygın bir durumdur.
Orta veya uzak görme problemleri için hali hazırda gözlük reçetesi olan kişiler için, presbiyopi gelişimi üç odaklı gözlük ihtiyacını karşılayabilir. Presbiyopi, normal yaşlanma sürecinin bir parçasıdır ve kişilerin gözlük reçetelerini değiştirmelerine neden olabilir. Kontakt lens takmak istemeyen veya göz ameliyatı olmak istemeyen kişiler için, üç odaklı gözlük, tüm görüş aralıklarında net görmeye devam etmelerini sağlamanın harika bir yoludur.

Trifokal Gözlük Camı Nasıl Yapılır?

Trifokal gözlük camı, bir mercek üzerinde üç farklı görme reçetesi oluşturularak yapılır. Kişiselleştirilmiş üç odaklı gözlükler alındığında, her bölümün tasarımı seçilebilir. Seçilebilecek iki ana üç odaklı seçenek türü vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Düz üst üç odaklı mercek: Yakın ve orta görüş segmentleri, iyi bir çevresel görüşe izin veren bir D şekline uyar. Merceğin tamamına ulaşmazlar ve kişilerin alışması kolaydır.
• Yönetici üç odaklı mercek: Bu mercekle ara segment daha incedir. Her segment tüm lens boyunca ilerler ve daha geniş bir düzeltilmiş görme yelpazesi sunulur.
Üç odaklı bir mercek oluşturmak için, önce merceğin tamamı için mesafe reçetesi yapılır. Mesafe reçetesini takiben, merceğin geri kalanında ara reçete elde edilene kadar merceğin üstüne ilave diyoptri eklenir. Son olarak, istenen yakın görüş reçetesine ulaşılana kadar lensin alt kısmına daha fazla diyoptri eklenir. Bazı mercek malzemeleri üzerinde trifokal gözlük camı yapılabilir. Bu malzemeler aşağıdaki gibidir:
• Sırça cam
• CR-39
• Polikarbonat
• Yüksek indeksli cam

Trifokal Gözlük Camı ve Diğer Gözlük Camı Türleri

Trifokal Gözlük Camı Nedir?Normal gözlükler yalnızca bir görme ve çift odaklı gözlük camları ise bir mercekte yalnızca iki görüş alanını düzeltir. Aşamalılar üç odaklılara benzer, ancak görüş aralıkları arasında daha kusursuz bir geçiş sağlayabilirler. Trifokal camlar, hepsi tek bir gözlükte olmak üzere üç farklı alanda görme düzeltmesi sağlama kabiliyetleri nedeniyle diğer gözlük türlerine özgüdür. Trifokal gözlük camları ise herkes için uygun değildir. Diğer gözlük türleri aşağıdaki gibidir:
• Standart gözlükler: Standart gözlükler, birçok farklı görme problemi için reçete edilen en yaygın düzeltici gözlük türüdür. Normal gözlüklerin lensine tek bir görme reçetesi yapılır.
• Çift odaklı gözlükler: Bifokaller, üç odaklılar gibi üç yerine iki farklı görme alanında görüş düzeltmesi sağlar. Bifokallerde, merceğin üst kısmı uzak görüş içindir ve alt kısım, iki reçeteyi açıklayan net bir çizgi ile yakın görüş içindir.
• Aşamalılar: Progresif gözlük camları, lensler arasında belirgin bir çizgi olmaksızın birden fazla görme alanı için düzeltme sağlar. Reçete gücü, yukarıdan aşağıya doğru giderek artar.
Artan sayıda insan üç odaklı yerine ilerici seçerken, üç odaklı gözlükler ilerlemecilerden daha iyi çevresel görüş alanı sunma eğilimindedir. Özellikle de bilgisayarda okumak veya çalışmak için idealdir. Ek olarak, birçok kişi progresifleri bifokal veya üç odaklılardan daha işlevsel bulmaktadır, ancak alışmaları daha zor olabilir.

Maliyet Farkları

Gözlüklerinizin maliyeti, ne kadar kişiselleştirmeye ihtiyaç olduğuna, hangi çerçeve ve mercek kaplamasını tercih edildiğine ve gözlüğün nereden satın almayı seçildiğine bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, genel olarak, multifokal lensler, tek bir görme reçetesi olan normal gözlüklerden daha pahalıdır. Trifokal gözlük camların daha maliyetli olmasının nedenleri aşağıdaki gibidir:
• Malzemeleri, en pahalı olan yüksek çözünürlüklü mercekler, multifokal lens gerektiren karmaşık göz koşulları olan kişiler için en keskin görüşü ve en çevresel görüşü sağlar.
• Tasarımı, üç odaklı veya progresif bir camın tasarımı, tek bir görüş veya çift odaklı bir mercekten çok daha karmaşıktır ve bu da onu daha pahalı hale getirir.
• Kaplamaları, Adaptif progresif camlar gibi özel kaplamalar için ekstra maliyet eklenir.
• Üst düzey seçenekleri, özel görme reçetesi ihtiyacı varsa, yüksek kaliteli ve daha pahalı gözlük camları benzersiz görme gereksinimlerini karşılayacak şekilde özelleştirilebilir.
Marka adı sürümleri, markalı çerçeveler ve mercekler tipik olarak genel gözlüklerden daha pahalıdır. Daha az tanınmış firmalardan daha düşük fiyatlarla benzer kalitede camlar bulunabilir. Kişinin çok odaklı lenslere ihtiyacı ve yüksek maliyet konusunda endişeleri varsa, kişiselleştirilmiş gözlüklerde bile tasarruf etmenin yolları olduğunu unutmamalıdır. Mercek malzemesi ve tasarımı gibi bazı özelliklerin gözden kaçırılmaması gerekirken, daha ucuz kaplamalar seçilerek ve jenerik çerçevelerle devam ederek tasarruf etmek mümkündür.

Trifokal Gözlük Camı Nedir?Trifokal Gözlük Camlarının Dezavantajları

Üç odaklı gözlük takmanın birçok yararı olsa da, birkaç dezavantajı da vardır. Trifokal gözlük camları ilgili en yaygın şikâyetlerden biri, alışmanın zor olmasıdır. Üç odaklı bir mercekteki üç farklı görme reçetesi nedeniyle, gözün bir reçete düzeyinden diğerine geçerken görüntüler zıplıyor gibi hissedebilir. Trifokal gözlük camları ilgili bir başka şikâyet de, yaşlanmanın bir işareti gibi görünmeleridir. Merceklerdeki çizgilerle işaretlenmiş üç farklı görme reçetesi nedeniyle, kişiye gözlüğünle bakan biri trifokal gözlük taktığını görebilir. Bu nedenle, bazı kişiler daha genç bir görünüm için progresif gözlük camlarını tercih etmektedirler.
Ek olarak, üç odaklı gözlük camları progresif gözlük camları kadar özelleştirilemez. Yakın, orta ve görüş mesafesi için görme reçeteleri özelleştirilebilir, ancak mercekler tipik olarak yalnızca birkaç standart seçenekle gelir. Son olarak, üç odaklı gözlükler yalnızca görme reçeteleri aynı kaldığı sürece dayanır. Görüş değişirse, yeni lensler gerektirecek güncellenmiş reçeteler alınması gerekebilir. Neyse ki, yedek lensler uygun fiyatlarla temin edilebilir.

Trifokal Gözlük Camları Nereden Alınır?

İhtiyaç olan görme reçeteleri zaten biliniyor, trifokal gözlük satan çok çeşitli çevrimiçi ve yerel perakendeciler vardır. Bazı firmalar gözlük satışı konusunda uzmanlaşmış şirketler dâhil olmak üzere birçok çevrimiçi perakendeci, aralarından seçim yapabilecek çok sayıda üç odaklı gözlük sunar. Trifokal gözlüğe ihtiyaç olduğunu düşünen kişiler, başlamak için en iyi yer göz doktorunu ziyaret etmektir. Mevcut görme reçetelerini belirleyebilir ve kişi için en iyi gözlük camı seçeneklerini görüşebilirler.

Kaynakça:
allaboutvision.com/lenses/multifocal.htm
framesdirect.com/knowledge-center/trifocals-vs-progressive-lenses

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.