Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Air Europa Nasıldır?

0 150

Air Europa Nasıldır?Air Europa, Avrupa Birliği üyesi ülkelerinden İspanya’nın ticari havacılık siciline kayıtlı bir havayolu şirketidir. Ticari yolcu taşımacılığı yapan Air Europa, İspanya’nın en büyük üç havayolu şirketi arasında yer alır. Bu anlamda ülkenin en büyük havayolu şirketleri olan Iberia ve Vueling sonrasında en büyük şirket olan Air Europa, özellikle İspanyol takım adaları hattında yoğun bir trafiğe sahiptir. Şirket tam anlamıyla bir özel iştirak olup, devlet ile hukuki bir bağlantısı bulunmamaktadır. Bu şirket bir turizm ve seyahat şirketi olan Globalia’ya aittir. Ülkenin en önemli havayolu şirketlerinden olan Air Europa, sadece ülke içinde bir şöhrete sahip olmayıp küresel bir güç haline gelmiştir. Şirket kuruluşundan bu yana son derece ciddi olarak kabul edilebilecek adımlar atmıştır. Bu adımlar arasında en önemlisi şüphesi şirketin 2007 yılında dünyaca ünlü havayolu ittifakı olan SkyTeam’e üye olmasıdır. Bu ittifaka katılıp çok büyük bir adım atan Air Europa, bu sayede bölgenin önde gelen havayolu şirketleri ile ortak uçuş düzenleme imkanına sahip olmuştur. Bu şirketlerin başını Fransız Air France ve de Hollanda Kraliyet Havayolu olarak bilinen ”KLM”dir.

İspanya’nın 1986 yılında Avrupa Birliği müzakereleri sonucunda Birliğe tam üye olması ile beraber kurulan Air Europa, 30 yılı aşkın sivil havacılık geçmişiyle dikkatleri çeker. Kuruluş sonrasında kısa sürede adından söz ettiren Air Europa, özellikle düşük maliyet kavramının ilk temsilcilerinden biri olmayı başarmıştır. Ayrıca tarifeli ve de tarifesiz olarak seferlere sahip olan Air Europa, filo merkezini İspanya’nın en önemli ve de en büyük hava meydanı olan Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı’nda bulundurur.

Air Europa Nasıldır?Bu anlamda gerçekleştirilen tarifeli seferler dışında charter uçuşların da merkezi bu hava meydanı olarak belirlenmiştir. Ayrıca şirket Barcelona ve de Palma de Mallorca Havalimanlarını da aktif olarak kullanan şirketler arasında bulunur. Bir SkyTeam üyesi olan Air Europa, bünyesinde 53 adet ticari yolcu uçağı barındırır. Bu uçaklarla 44 adet destinasyona tarifeli sefer düzenleyen Air Europa, son derece popüler bir havayolu şirketi haline gelmiştir. Şirket sloganı; ”Your travel companion” olan Air Europa, yaklaşık olarak 3 bin kişiyi istihdam etmektedir. Şirket son derece büyük atılımlar içinde olup, filosunda Airbus serilerinden A330’ların yanı sıra Boeing’in 787 serilerini de bulundurur. Air Europa, özellikle İspanya iç pazarı ve de Avrupa Birliği pazarında çok sayıda tarifeli seferlere sahiptir. Ayrıca İspanya adalarına en fazla tarifeli ve de charter seferi yapan şirket olarak göze çarpar.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku