Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Asya’nın Yükselen Yıldızı; “Taipei”

0 373

Taipei yada resmi olarak ”Taipei Şehri” olarak geçen bu yerleşim yeri Asya’nın yükselen değerlerinden Tayvan’ın en önemli ve en popüler şehridir. Taipei, ülkenin en önemli şehri olmasının haricinde ayrıca da ülkenin siyasi ve iktisadi olarak da başkenti konumundadır. Şehir ülkenin başkenti olması sebebiyle, ülkede bulunan diğer şehirlere nazaran oldukça gelişmiştir. Asya şehirleri arasında çok ciddi bir yere sahip olan Taipei, ülkenin ithalat ve ihracat merkezi olarak kabul edilir. Bu da şehrin Tayvan’ın dünyaya açılan kapısı gözüyle bakılması sonucunu doğurur. Taipei, Tayvan’ın kuzeyinde yer alan oldukça sıra dışı bir şehirdir. Her ne kadar Avrupa ve Amerikalılar Taipei şehrini Tayvan’la özdeşleştirse de Çin Halk Cumhuriyeti şehri halen kendi bünyesinin bir parçası olarak kabul etmektedir. Şehir konum olarak Taipei Körfezi olarak adlandırılan yerde bulunur ve ayrıca şehirle Keelung ve Xindian nehirleri etkileşim halindedir. Bir bakıma bu iki nehrin şehrin topraklarını beslediğini söyleyebiliriz. Taipei şehri tarih boyunca birçok medeniyetin iştahını kabartmış ve bu topraklarda hakimiyet kurabilmek için birçok savaş yaşanmıştır.

SAsya'nın Yükselen Yıldızı; "Taipei"on olarak Çin Halk Cumhuriyeti ile bağlantısı bulunan Tayvan ve dolayısıyla Taipei, bir dönem de bölgenin güçlü ülkelerinden Japonya‘nın da radarına girmiş ve Japonya İmparatorluğu bölgede hakimiyet kurmuştur. Çin Halk Cumhuriyeti’nin bir parçası iken Tayvan bir eyalet olarak kabul edilir ve buranın da başkentliğini halen bugün de olduğu gibi Taipei yapmakta idi. Aslında hukuki statüsü itibariyle birçok ülkeden ayrılan Tayvan günümüzde halen Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi bir parçası olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra ülke ile ilişki kurmak isteyen ülkeler doğrudan Tayvan’la irtibata geçebilmektedir. Bu ülke küçük olması ve başkenti Taipei’nin barındırdığı ekonomik güç sebebiyle tıpkı Hong Kong’da olduğu gibi Çin ile aynı kefeye konulmaz. Öyle ki, Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarına çok ağır vize politikaları uygularken, aslında bu ülkenin bir parçası olan Tayvan’ı vizeden muaf tutup, vizesiz seyahat imkanı sunmuştur. Taipei, bölgede yer alan şehirler arasında nispeten daha yeni kurulanlar arasında kabul edilir. Yapılan araştırmalara göre Taipei topraklarında şehirleşme 1709 yılı ile beraber başlamıştır.

Şehirde 12 adet bölge bulunur ve bu bölgeler Taipei’nin ekonomisi açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Dünyanın en popüler şehirleri arasında yer alan Taipei, tam bir finans merkezi olarak kabul edilir. Şehirde sayısız gökdelene rastlamanız mümkündür. Hatta bir dönem dünyanın en uzun gökdeleni olma özelliğine de sahip olmuş olan ”Taipei 1” de bu topraklar üzerinde yer alır. Şehir son derece modern bir Asya şehridir. Burada aradığınız her ne varsa muhtemelen bulacaksınızdır. Buna gıdadan tutun da elektronik eşyaya kadar. Şehrin 1. Bölgesi olarak kabul edilen yerleşim alanında yaklaşık olarak 2,8 milyon insan yaşamakta. Ancak şehrin tamamını oluşturan 12 ilçeyi de nazara alacak olursa nüfus 8,5 milyona çıkmaktadır. Bölgeye Türkiye’den de ulaşmanız mümkündür; Türk Hava Yolları ya da Türk Hava Yolları’nın üyesi olduğu Star Alliance birçok tarifeli sefere sahiptir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku