Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mum Nasıl Yapılır?

0 40

3616_mumtoptansatisifirmasiMum, her şekle girebilir ve kalıp halinde yapılabilmektedir. Mumların yapımında bir sınırlama gözetmeksizin istenildiği boya ulaşılabilir. Eğer ki bir şekil tercih ederseniz bunlar deniz kabuğu, yumurta kabuğu, su şişesi, kase vb. seçebilirsiniz.

Bir mumun yapım aşamasında ilk önce yaklaşık 23 cm boyunca bir fitil tercih etmelisiniz. Yada isterseniz fitili erimiş parafin mumuna 20 saniye boyunca batırarak yapabilirsiniz. Bu aşamadan sonra mutfak folyosu ya da parafinli kağıt üzerinde fitilin kuruması için bırakılmalıdır. Parafin 1/2 ( parafin kullanılması halinde 0.8 onsluk bulundurmalısınız) yada bal mumu 1/2’sine ihtiyaç duyacaksınız.

Muma koku veya renk katmak istiyorsanız parafini ve bir iki damla eritilmiş stearine kullanabilirsiniz. Bu tarifimiz de 7×2 inç mum elde edilecektir. Mumu seçilen kalıba dökülmesi için, kalıbın kuru olması önemlidir. Kalıptan kolayca çıkarmak için kalıba silikon sprey sıkılmalıdır. Fitili mumun içine yerleştirmek için kalıbın aşağı kısmından yukarı doğru fitili çekiniz ve kalıbı ters çevirdikten sonra fitili kalıbın içine ortalayınız.

Fitilin gergin bir şekilde olması önemlidir. Eğer kalıpta çatlaklık mevcutsa o kısımları kalıp mührü ile doldurunuz. 160 F dereceye getirerek bal mumunu tencerede eritiniz. Dikkat edilmesi bir başka husus ise, farklı mum kalıp malzemelerinde ısı dereceleri de farklı olacaktır. İstenilen sıcaklığa ulaşması halinde tercih edilen kaba, yavaşça dökülmeli fakat kalıbın oda sıcaklığında olmasına özen gösterilmelidir. Oda sıcaklığı dengesi sağlanamazsa, soğuk olması durumunda mumun her bölgesinde eşit olarak donmamasına neden olacaktır.

3616_ilginc-mumlar4

Mum kalıba dökülürken yan şekilde tutulmalıdır. Bu sayede kabın içerisinde boşluklar olmayacaktır. Bu işlemlerin ardından bir saat mum soğutulmalıdır. Soğuma gerçekleşirken çentik ya da küçülme olabilir. Fitil iğnesi ile çentiğe dokundurunuz. Mum tekrar ısıtılmalı ve çentiğe doldurulmalıdır. Mum yaklaşık altı, yedi saat daha soğutulduktan sonra kabın kenarlarından yavaşça ayırınız.

Mum çıkarıldıktan 20 dk kadar buz dolabında bekletiniz. Mumun tabanı yamuk olması halinde, tabanını düzleştirmek için folyoyla kaplı tavayı ısıtarak düzleşene kadar bekletilmelidir. Yaptığımız bu mum 7×2 inç boyutlarında olacaktır.

Yazar:Ismet Göksel Berber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku