Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yoğurt Tüketimi ve Yüksek Tansiyon

0 437

Yoğurt Tüketimi ve Yüksek TansiyonYoğurt, özellikle de sağlıklı beslenmenin bir parçası olduğunda, kişilerin tansiyonu üzerinde faydalı bir etkiye sahip olabilmektedir. Yapılan bir çalışmada, haftada beş porsiyon veya daha fazla yoğurt tüketen kişilerin yüksek tansiyon oluşma riskinin daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Yüksek tansiyon potansiyel olarak tehlikelidir çünkü kalbi zorlaştırır, atardamarları sertleştirir. Beyin kanaması ve böbrek problemleri riskini arttırır. Kontrol edilmezse, yüksek tansiyon kalp ve böbrek hastalığına, felce ve körlüğe neden olur.

Daha önce yapılan çalışmalar süt ürünlerinin risk altındaki yetişkinlerde yüksek tansiyon riskini azaltabildiğini göstermiştir. Araştırmacılar, uzun süreli birkaç çalışmada, yoğurdun tek başına bağımsız etkisini araştırmıştır. Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde doktora adayı olan Justin Buendia, Yoğurdun kan basıncına etkilerini değerlendirmek için bugüne kadarki en büyük çalışmayı yapmıştır.

Araştırmacılar, yaş, ırk, yüksek tansiyonun genetik, fiziksel aktivite ve beslenme gibi yüksek kan basıncını etkileyebilecek diğer faktörleri ayarladıktan sonra, yüksek tansiyon gelişimi ile yoğurt arasındaki bağlantıyı incelemişlerdir. Her hafta bir kereden az porsiyon tüketen kadınlara kıyasla, haftada beş veya daha fazla yoğurt porsiyonu yiyen kadınların, istatistiksel olarak % 20 yüksek tansiyon oluşma riski daha düşük çıkmıştır.

Araştırmacılar, düzenli yoğurt tüketimi ile erkeklerde yüksek tansiyon arasında çok zayıf bir bağlantı olduğunu belirtmişlerdir. Ancak bu durum, incelenen gruplardaki erkeklerin kadınlara oranla çok az yoğurt tüketmesinden kaynaklanmıştır. Bu, yoğurtun erkeklerin tansiyon üzerinde yararlı bir etkisi olmadığı anlamına gelmemektedir. Meyveler, sebzeler, yağsız veya az yağlı süt ve süt ürünleri, kepekli tahıllar, balıklar, kümes hayvanları, baklagiller, tohumlar ve fındık sağlık ve vitamin açısından zengindir. Yoğurt ve bu zengin içerikli gıdalar yapılan araştırmalarda birlikte tüketilmiştir. Ekip ayrıca diğer süt ürünleri ve yüksek tansiyon arasındaki bağlantılara da bakmıştır. Günlük süt ve peynir porsiyonu ile yüksek tansiyon riski arasında pozitif bir bağlantı bulmuşlardır, ancak Buendia’ya göre, bu yoğurdun etkisi kadar güçlü değildir.

Yoğurt Tüketimi ve Yüksek TansiyonAraştırmacılar, özellikle sağlıklı bir beslenmenin parçası olarak yoğurt tüketildiğinde, yüksek tansiyon riskinin azaltılmasında yoğurdun yararlı etkisini, vücut kitle indeksini azaltmasından yola çıkarak bulmuşlardır. Bu durum beslenmenize yoğurt ekleyerek yüksek tansiyon riskinizi azaltma olasılığınızı pekiştirir. Yoğurdun, yüksek tansiyonu düşürmek için tasarlanan beslenme planının parçası olduğu, sağlıklı bir ağırlığa ulaşmanıza yardımcı olmanın olumlu etkisi olduğuna ve fayda sağladığına işarettir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku