Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mutfağınızdaki Malzemelerle El ve Tırnak Bakımı Tüyoları

0 231

Günlük hayatta çok kullandığımız ellerimiz, birçok yabancı maddeye temas edip oldukça da yıpranıyor. Ellerimizle birlikte tırnaklarda da soyulma, kırılma iltihaplanma gibi rahatsızlık veren durumlar ortaya çıkıyor. Şimdi el ve tırnaklarımızda yaşadığımız problemlere bakıp çözümleriyle birlikte el bakımınızı nasıl yapabileceğiniz yönünde bilgileri paylaşacağız.

Yıpranmaya nelerin sebep olduğunu bilmek sizleri bu yönde önlemler almaya iterek bakımınızla birlikte el ve tırnaklarınızda mükemmel sonuçlar elde etmenizi kolaylaştıracaktır.

8698_tirnakEllerimizin cefası çok gerçekten de… Özellikle deterjanlar, içinde ne olduğu belirsiz sabunlar, çok sıcak veya soğuk su yine soğuk ve sıcak hava, tozlar, iş yaparken sürekli indirip kaldırdığımız materyaller elleri kurutmakta, yıpratmakta tırnakları matlaştırıp güçsüz bırakarak kırılmalarına neden olmaktadır.

Kişisel temizliğine önem göstermeyen insanların ellerin de ve tırnak çevrelerinde derin çatlaklar oluşur ve gün geçtikçe çatlaklara yerleşen kir ve mikroplar ile eller daha da kötü görünmeye başlar. Bu olumsuzlukları yaşamamak için daima dikkat etmek gerektiğinin farkında olunmalı ona göre hareket edilmelidir. Tuvaletten çıkınca, bebeğinizin altını değiştirip çöpleri boşalttıktan son vb. mutlak suretle ellerin hijyeni sağlanmalıdır. Yıkandıktan sonra kurulanmalı ve gerekirse nemlendirilmelidir.

Temizliği eldiven ile yaparak zararlı etkilerine karşı eller ve tırnaklar korunmalıdır. Hatta bazı durumlarda deterjanları hiç kullanmamak en güzeli olacaktır. Mesela cam, televizyon, sehpa vb. evin silinmesi gerek yerlerinde deterjan yerine sirke kullanarak temizlik yapılabilir. Sirke el sağlığınızı kaybetmenizi önlerken aynı zamanda el ve tırnaklarınıza bakım sağlar. Aslın da ev hanımlarının bazı küçük şeylere dikkat etmesi kendilerine güzellik salonlarına gitmeden evlerinde en güzel bakımı yapmalarını sağlar. Örneğin salata ya kullandığınız limonların işi bitti diye atmayın! Tırnaklarınızı içine, kabuklarına geçirerek biraz bekleyin bu da size ve ellerinize doğal aynı zamanda da masrafsız bir bakım sunacaktır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.