Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mutluluk Veren 10 Besin

0 378

4790_mutluluk-veren-yiyecekler_(1)İnsanları mutlu eden besinler gerçekten var mı? Evet, gerçekten! Tıpkı bilgisayar oyunları, sinema filmleri ve güzel bir kitap gibi yiyecekler de gününüzü aydınlatıp size neşe verebilir.

Ofiste kötü bir gün mü geçirdiniz ya da eşiniz ile kavga ettiniz ve kötü bir gün mü yaşıyorsunuz? Kafanızı dağıtmak için bir şeyler yaptınız; ancak başarılı olamadıysanız, ne yapmalısınız? Çoğu insan depresyon durumlarında yiyeceklere yönelir. Bunu hepimiz sık sık yapsak da bazı süper gıdalar antidepresan özelliklere sahiptir. Bu nedenle mutsuz olduğunuzda imdadınıza koşması için hangi besinlerin sizi mutlu ettiğini keşfetmek önemlidir. Eğer dengeli bir diyetiniz varsa, iyi bir vücudunuz ve iyi bir ruh haliniz olacaktır. Ama bazen bize daha fazlası gerekir. Stres, kavgalar ve hayatınızdaki olumsuzluklar büyük ölçüde sizi deprese edebilir. Neyse ki bu depresyon zamanlarında sizi sevindirecek bazı özel gıdalar var. Tıbbi araştırmalar da göstermektedir ki, diyetinizdeki gıdalar davranış, ruh hali ve genel refahınızı etkiler.

Mutluluk Veren 10 Besin

4790_chocolate_7-foods-that-make-you-happy

1) Çikolata:

Benim favori antidepresan yiyeceklerimden biridir. Bu dünyada herkesin çikolatayı sevdiğini düşünüyorum. Hepimiz sadece bir lokma alabilmek için bahaneler arıyoruz. Çikolata anadamine denilen neşe veren bir kimyasal içerir. Bilim adamları çikolatadaki diğer bileşenlerin, anadamine’nin beyinde daha uzun kalmasına yardımcı olduklarına inanıyor. Şeker içeriği glikoz ve mutluluk veren başka bir hormon olan endorfin seviyelerini artırır. Tüm bu güzel özelliklerine rağmen yine de aşırı miktarda tüketmemeye çalışın.

2) Somon balığı:

Somon balığı, dünyanın en iyi antidepresanlarından biri olarak kabul edilen omega-3 esansiyel yağ asitlerinden çok zengindir. Hiç kimse nasıl çalıştığından tam olarak emin değil. Ancak yeni bir araştırmaya göre, günlük olarak omega-3 yağ asitleri tüketen insanların diğerlerine göre her zaman daha iyi bir ruh halinde oldukları tespit edilmiştir. Somon gibi etkilere sahip diğer balıklar ise uskumru, yılan balığı ve ton balığıdır. Bunların hepsinin depresyon, kalıcı karamsarlık ve erektil disfonksiyon belirtileri ile mücadele ettiği bilinmektedir.

3) Muz:4790_muzzz

Muzda triptofan denilen tüketildiğinde vücut tarafından serotonine dönüştürülen bir amino asit yer alır. Çoğumuz serotoninin doğrudan neşe ile ilişkili olduğunu biliyoruz. Muz ayrıca vücudumuz için iyi olan karbonhidrat ve yüksek düzeyde potasyum içerir. Sağlık uzmanları muzun en sağlıklı yiyeceklerden biri olduğuna inanıyor. Yani günlük diyetiniz içinde bir muz bulunmalıdır.

4) Pirinç, Ekmek, Makarna:

Karbonhidratlar pek çok kişinin en sevdiği yemeklerdir. Düşük karbonhidratlı besinler sizi zayıflatacak ancak içinizdeki yaşam enerjisini söküp alacaktır. Karbonhidrat yemek sakinleştirici etkisi de olan serotonin seviyesini artırır. Ancak kahverengi pirinç, şehriye, buğday ekmeği ve sebze gibi sağlıklı karbonhidratları seçin. Bunlar sizi mutlu edecek sağlıklı gıdalardan bazılarıdır.

5) Fırınlanmış Patates:4790_patates

Yüksek enerji veren patateslerden yemek, konsantrasyonunuzu artıracaktır. Fırınlanmış patatesi biraz tuzla yemeyi deneyin. Bu ağır bir egzersize gitmeden önce harika bir aperatif olacaktır. Size uzun süre enerji verir.

6) Fasulye ve Soya Fasulyesi:

Fasulye çözünür lif, folik asit ve omega-3 yağı ile doludur, fasulyede bulunan bu üç malzeme ruh halinizi neşelendirmek için çalışır. Fasulye aynı zamanda demir ve kalsiyumun mükemmel bir kaynağıdır ve bunlar vücutta kan hücrelerinin sayısının artmasını sağlar. Soya ürünleri prostat ve meme kanseri önlemede yardımcı olan genistein içerir. Ayrıca soya sütü ve taho da sağlıklı ve mutlu olmanızı sağlayan lifin mükemmel kaynaklarıdır.

7) Bezelye:

4790_bezelye

Bezelye, mutluluk veren sağlıklı besinlerden bir tanesidir. Bezelye serotonin üretmek için vücuda yardımcı olan yüksek miktarda folat içerir. Taze dondurulmuş bezelye de tüketebilirsiniz; ancak konserve olanlardan kaçının çünkü bunlarda çok az miktarda besin değeri kalmıştır. Bezelye kolaylıkla salatalara ve pek çok yemeğe eklenebilir.

8) Süt veya Yağsız Süt:

Süt ve süt ürünleri triptofan bakımından zengindir. Triptofan sakin ve neşeli olmamızı sağlayan serotonini üretebilmek için beyin tarafından ihtiyaç duyulan bir amino asittir. Süt aynı zamanda stres ve yaşlılık ile savaşmayı sağlayan antioksidan, D vitamini ve B12 vitamini içerir. Ayrıca yağsız süt de tercih edebilirsiniz o da mutluluk verir ve kalsiyum bakımından zengindir.

9) Ispanak:

Temel Reisin en sevdiği yiyecek ıspanaktır. Eğer Temel Reis gibi güçlü ve dayanıklı olmak istiyorsanız, ıspanak yemelisiniz. Serotonin yapmak için vücuda gerekli olan folik asit açısından zengindir. Çoğu çocuk ıspanak sevmese de ıspanağı diyetinizin bir parçası haline getirmeniz çok önemlidir. Dünya karşısında güçlü ve pozitif hissetmek istiyorsanız bir kap ıspanak yemeyi deneyin.

10) Yaban mersini:yab

Yaban mersini, stres kırıcılar olarak da bilinen antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengindir. Antioksidanlar vücudumuzda hareket eden serbest radikalleri (toksinler) ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu serbest radikaller daha hızlı yaşlanmamıza neden olurlar ve iç organlara zarar verirler. Yaban mersini sindirime yardımcı olan lif ile doludur. Bazı bilim adamları yaban mersini ve çileğin kanseri önlemeye yardımcı olduğuna inanıyor.

Bunlar size mutluluk veren besinlerden bazılarıydı. Eğer gerçekten sizi mutlu edecek sağlıklı gıdalar bulmak istiyorsanız, o zaman abur cubura odaklanmak yerine gününüzü aydınlatacak sağlıklı besinlere yönelmelisiniz. İnanın bana, yukarıda belirtilen gıdalar sizi sevindirecek. Sadece günlük beslenmenize bunları eklemelisiniz ve kısa bir sürede etkilerini göreceksiniz.

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.