Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Babet Ayakkabı Nedir?

0 663

Kadınların vazgeçemediği giyim ürünleri listelerinin üst taraflarında ayakkabılar gelmektedir. Son derece beğenilerek kullanılan ayakkabılar pek çok çeşidi ile göz doldurmaktadır. Hemen her yer, mekan, olay için tarzları farklı ayakkabılar ile bir yere uyum sağlamak görsel açıdan zenginlik katması adına önemlidir. Unutulmamalıdır ki, kadınların kombinlerini tamamlarken en önem verdiği şeylerin başında ayakkabı seçimi gelir. Bu da ayakkabıları diğer tüm ürünlerden farklı bir yöne taşıyarak kendine has bir özellik katmaktadır.

Her durum için farklı farklı ayakkabı çeşitleri bulunmaktadır. Düğüne giderken topuklu, yazın elbise altlarına dolgu topuklu, spora giderken bez ve ortopedik, olgun hanımlar için yumuşak taban ve yine ortopedik, bebekler için ilk adım ayakkabısı…

Ayaklar vücudun tüm yükünü taşıyan kısımları olduğundan haliyle doğru ayakkabı seçimi de önem kazanmaktadır. Günümüzde ayakkabı işi de bir teknolojiye dönüştüğü için çok fazla seçenek bulunsa da, ayakkabı seçiminde asıl kriter hala ayaktaki duruşu ve tarzıdır.

Babet Ayakkabı Nedir?İçinde bulunulan dönemin modası da ayakkabı seçimini çok etkilemektedir. İşte şu sıralar moda olan bir ayakkabı modeli vardır ki, modacıları ve tüketicileri ikiye bölmüştür. Bazı modacılar rahat ve şık bulurken, bazı modacılar da rüküş olarak değerlendirmektedir. Bahsedilen model ilk olarak 80li yıllarda moda olmuş, daha sonra 2010 yılında tekrar mağazalarda kendine kocaman bir yer açmış olan babetlerdir.

Topuk ve ayak ucu aynı düzlemde olan, topuk yükseltisi bulunmayan ayakkabılar babet olarak adlandırılmaktadır. Babetler şimdilerde kadınlar tarafından gerek rahat oluşu, gerekse hafif oluşları nedeniyle en çok tercih edilen ayakkabı modelleri arasındadır. Hatta artık gelinlere özel hazırlanan babetler, düğün gecesinde topuklu ayakkabılardan yorulup kurtulmak isteyen gelinlere hizmet etmektedir. Yine, hamilelik döneminde yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınan anne adayları da tercihini çoğunlukla babetlerden yana kullanır. Fakat ilk bakışta şık ve kullanışlı gibi görünen babetler, aslında giyerken bir kez daha düşünmemizi gerektiren bir modeldir. Bazı modacılarla birlikte, ortopedistler de babet ayakkabı giyilmesini önermemektedir.

Önerilmeme nedenlerinin en başında, nasıl yüksek topuklu ayakkabılar yükü ayak parmağına bindiriyor ve bu şekilde sağlığı tehdit ediyorsa, babetler de aynı şekilde vücut yükünü topuklara yüklüyor ve çok sık ve uzun süreli giyilmesi durumunda bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Özellikle ergenlik dönemindeki gençler, ayakkabı seçimlerini babet ayakkabılardan yana yapmamalıdır. Zira, yanlış yönlendirme sonucu seçilmiş babetler uzun vadede bel ve sırt ağrılarına neden olabilir ve düz tabanlık rahatsızlığına açık davetiye çıkarabilir.

Babet giymeyi seven ve vazgeçemeyen kadınlar ise ayak sağlıklarını korumak için en az 2,5 cm topuk olmasına dikkat etmelidirler. Böylelikle, kadınlar hem babetlerin sevimli ve hemen her kıyafete uyum sağlayabilme tarzları sayesinde istediği gibi bu ayakkabıları giyebilir, hem de sağlığını ikinci plana atmadan gönül rahatlığıyla babetleri ile haşır neşir olabilir.

Kaynakça:
googlesevdasi.blogspot.com.tr/2013/04/babet-ayakkabi-nedir.html
milliyet.com.tr/babet-giyerken-bir-kez-daha-pembenar-detay-elveayakbakimi-1867889/

Yazar:Gökçe Cömert

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.