Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nar Ekşisinin Faydaları Nelerdir?

1 6

Hatay ve Akdeniz mutfağının olmazsa olmaz ürünleri arasında nar ekşisi geliyor. Bölgenin insanı birçok yiyecekte nar ekşisi kullanıyor.
Özellikle kullanıldıkları gıdaların başında yöresel bir salata olan Gavurdağı salatası geliyor. Ama bunun dışında yaprak sarması, biber dolması, kısır, mercimekli köfte ve diğer salata türlerinde de sıklıkla kullanılan bir gıda. Yine yöresel olarak çiğ köfteye de katılıyor ve köfteye özel bir tat katıyor.

Nar Ekşisi Evde Yapılır mı?

Nar ekşisini bir tür sos olarak adlandırmak mümkün. Biraz zahmetli gibi görünse de evde de rahatlılla yapılabilir. Üstelik böylesi daha sağlıklı ve doğaldır. Nasıl evde yapılabilir sorusunun yanıtı ise şöyle:
Öncelikle taze olan narlar alınır. İyice yıkanır. Kabuklarından ayırıp tane haline getirilir. Bunun akabinde herhangi bir sıkacak ile nar suyu elde edilir. Elde edilen nar suyu bir tencere içine konularak kısık ateşte tahta kaşıkla karıştırılarak kaynatılır. Burada kıvama son derece dikkat edilmelidir. Çok koyu ve çok duru olmayacak biçimde bir kıvamı olmalıdır. Uygun kıvama geldiği zaman ateşten alınır. Soğuması beklenir. Sonrasında ise cam kavanoza alınıp kullanılacağı zamana kadar soğuk ve kuru bir ortamda bekletilir.

Temel Faydaları Nelerdir?

Nar ekşisinin cilt için, ve sağlık açısından faydaları vardır. Düzenli olarak tüketilmesinde fayda vardır.

Cilt İçin Faydaları

Yaşlanma belirtilerini yavaşlatır. Bu bağlamda cildi sıkılaştırır. Kollajen üretimini artırır. Cilde elastikiyet kazandırır.Ortaya çıkan kırışıklıkları yok etmeye yardımcı olur. Akne ve akne izlerini ortadan kaldırır. Yapısı itibarıyla cilt üzerinde oluşan yaraların giderilmesine katkı sunar. Cildin daha genç daha kusursuz görünmesini sağlar.

Sağlık İçin Faydaları

İshal yaşandığı durumlarda ishali anında keser. Antioksidan yapısı itibarıyla bağışıklık sistemini güçlendirir. Diş etinde ortaya çıkan kanamaları giderir. Alzheimer hastalığına karşı koruduğu bilimsel olarak saptanmıştır. Kalp dostu olan bir gıda olup, kalbe iyi gelir. Kan şekerini düşürür. İnsülin direncini düşürür. Kişilerin sağlıklı bir cinsellik yaşamasını sağlar. Cinsel performansı artırır. Bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar. Kolesterolün dengelenmesini sağlar.Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kemik sorunlarına iyi gelir. Sağlıklı bir biçimde spor yapılmasını sağlar.

Kaynakça:
https://yemek.com/evde-nar-eksisi-yapimi/

Yazar: Fatma Rana Arıbaş

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. toptan temizlik malzemeleri diyor

    soframdan hiç eksik etmiyorum etmediğim kadarda varmış faydaları doğal eczane mübarek meyve

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.