Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

NASA Nedir?

0 760

4123_nasa4

İnsanlık medeniyeti var olduğundan beri, tarihin her sürecinde bazı olgular hep merak edilmiştir. Bu merak doğrultusunda ise, konuyla ilgili çalışmalar yürütülmüş ve bilgiler elde edilmeye çalışılmıştır.Tarihin çoğu döneminde merak edilerek ilgi odağı olmayı başarmış konulardan birisi ise, uzaydır. Üzerinde yaşadığımız dünyadan çok daha fazlası olan evrende, insanlar dünya dışında başka gezegenlerin olduğunu kavramışlar ve bununla birlikte yıldızları da araştırmaya başlamışlardır. Bu doğrultuda ise, gelişen teknolojiyle birlikte günümüzde uzaya gitmek hayal olmaktan çıkmış durumdadır.

nasa

Dünyada yer alan bazı kurumlar, uzaya uydular, gezegenlere de uzay araçları göndererek uzayla ilgili çalışmalarını yürütmektedir. Bu kurumların arasında en önemlilerinden birisi ise NASA’dır. Açılımı “National Aeronautics and Space Administration” dur. Türkçe anlamı ise, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’dir. NASA, Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay çalışmalarından sorumlu bir kurumdur ve kuruluş tarihi de 29 Haziran 1958’dir. Bakıldığında aslında kurumun temelleri 1915te atılmış da denilebilir. Bu tarihte NACA yani “National Advisory Committee for Aeronautics” kurulmuştur. Türkçe anlamı ise Havacılık Alanında Ulusal Danışma Komitesi’dir. NASA bu kurumun devamı niteliğindedir. NACA’nın bünyesinde bulunan aerodinami uzmanlarının süpersonik uçak ve jet motorları tasarımı, NASA’nın kurulmasına etkileri bulunmaktadır.

naKurumun “NASA” olarak adlandırılmasında dönemin ABD Başkanı Dwight D. Eisenhoverin isteği bulunmaktadır. Kurum çalışmalarına ilk olarak 1 Ekim 1958 tarihinde başlamıştır. NASA’nın temelleri kurulurken oldukça sağlamdır. Bunun nedeni ise, NACA’nın 46 yıllık deneyimleridir. NASA, çalışmalarına başladıktan kısa bir süre sonra yükselişe geçerek köklü bir kurum haline gelmeyi başarmıştır. NASA’nın tarihte bilinen gerçekleştirdiği en büyük bütçeli ve ses getiren projeleri arasından Apollo uzay mekiği programı ve Skylab uzay istasyonu oldukça önemlidir. Bunlardan Apollo, çoğu filme konu olurken toplum tarafından bilinirliği de oldukça yüksektir. Bilindiği gibi, Apollo uydusu Ay’a gönderilmiştir. NASA’nın Ay’a uzay mekiği göndermesi ve Ay’a ayak basılması, tüm Dünyada yankı uyandırmış ve gelişmeler dikkatle izlenmiştir.

NASA, kurulduğu günden itibaren uzay ve havacılık alanında dünyada söz sahibi olan kurumlar arasında olmayı başarmıştır. Bunda ise, kurumun uzayda yaptığı keşifler ve gezegenler ve de birçok yıldız hakkında bilgi toplanmasıdır. Ayrıca NASA, uzay araştırmalarında Uluslar arası Uzay İstasyonu projesini de desteklemektedir. NASA, özellikle uzayda yaptığı keşiflerle adını sık sık duyurmaktadır. Bu keşifler çoğu zaman yıldız olmaktadır. NASA’nın yapmış olduğu son keşiflerden bir tanesi ise, Güneş Sisteminin yakınlarında bulunan Orion takımyıldızındaki 15 ön yıldızın keşfedilmesi olayıdır. Bu keşif, bilim dünyasında oldukça büyük bir önemle izlenmiş ve de takip edilmiştir. Bu keşfi bu denli önemli yapan nokta ise, keşifle birlikte yıldız oluşumunun en erken ve de en az bilgi sahibi olunan aşamaları gözlemlenebilmiştir.

NASA: National Aeronautics and Space Administration

Yazar:Erdoğan Gül

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku