Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nazca Çizgilerinin Anlamı Nedir?

0 30

Nazca çizgileri tarihçiler adına hala gizemini koruyan ve tam olarak çözümlenemeyen olaylar bütünüdür. Güney Peru’daki Nazca Çölü’nde bazı canlı biçimlerini ve çeşitli geometrikbiçimleri simgeler tarzda ovaya çizilmiş ve kimisi kilometrelerce uzunlukta olan çizgiler topluluğudur.

Bazı çizgilerin uzaydan görünecek kadar uzun ve büyük olması ve bu çizgilerinne amaçla ve kimler adına çizildiği gizemini hala korumakta. İlk iddia çok yankılanmadı ve inanılması güçtü. Erich von Daniken Nazca ovasının bir uçuşpisti olduğunu ve bazı dönemlerde uzaylıların ve farklı boyuttaki canlıların araçlarıylabu bölgeye iniş yaptıklarını öne sürdü fakat tepkiler gecikmedi.

Nazca düzlük bir ova idi, pist olarak kullanılması imkansızdı ve uzaylılar neden bu kadar ilkelhareket etme ihtiyacı duyacaklardı?Almanya doğumlu matematikçi Maria Reiche en anlamlı ve en mantıklı araştırma ve incelemeyigerçekleştiren ilk isim olarak tarihe geçti. Nazca’da eğitimci olarak hizmet veren Maria Reiche birçok incelemede bulundu ve bu çizgileringökyüzü olaylarını belirttiği ve hayvan sembollerinin de bununla bağlantılı olduğunu öne sürdü.

Çizgilerin Anlamı Nedir?
Çizgiler farklı şekilde anlamlandırılıyor ancak tek bir ortak nokta gökyüzünü bu sembollerle anlattıkları. Nazca hakkında tarihte çok fazla bilgi yok ve incelemeler hep bir noktada tıkanıyor.

Ortaya atılan görüşlerden bazıları ise şu şekilde:
– Semboller ve çizgiler dini inanışlarını resmediyor
– Gökyüzü ve yağı sistemini anlatan semboller çizgilerde mevcut
– Papazların ve mitolojik yaratıkların maskeli performansları çizgilerde anlatılmaktadır
– Tanrılarının havayı kontrol ettiğini Nazca çizgileri ile ortaya koydular…

Buna benzer daha birçok araştırma mevcut fakat ulaşılan sonuçlar net değil az önce de belirttiğim gibi Nazca hakkında çok fazla belge yok çizgilerin ve sembollerin bazıları yaşayışbiçimlerini ifade ederken bazıları ise gökyüzünü anlatıyor tarihçilerin ortak bir noktadabuluşamadığı Nazca çizgileri günümüzde hala gizemini koruyor.

Yazar: Ali ERSOY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.