Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nazca Çizgilerinin Anlamı Nedir?

0 209

Nazca Çizgilerinin Anlamı Nedir?Nazca çizgileri tarihçiler adına hala gizemini koruyan ve tam olarak çözümlenemeyen olaylar bütünüdür. Güney Peru’daki Nazca Çölü’nde bazı canlı biçimlerini ve çeşitli geometrik biçimleri simgeler tarzda ovaya çizilmiş ve kimisi kilometrelerce uzunlukta olan çizgiler topluluğudur.

Bazı çizgilerin uzaydan görünecek kadar uzun ve büyük olması ve bu çizgilerin ne amaçla ve kimler adına çizildiği gizemini hala korumakta. İlk iddia çok yankılanmadı ve inanılması güçtü. Erich von Daniken Nazca ovasının bir uçuş pisti olduğunu ve bazı dönemlerde uzaylıların ve farklı boyuttaki canlıların araçlarıyla bu bölgeye iniş yaptıklarını öne sürdü fakat tepkiler gecikmedi.

Nazca Çizgilerinin Anlamı Nedir?

Nazca düzlük bir ova idi, pist olarak kullanılması imkansızdı ve uzaylılar neden bu kadar ilkel hareket etme ihtiyacı duyacaklardı Almanya doğumlu matematikçi Maria Reiche en anlamlı ve en mantıklı araştırma ve incelemeyi gerçekleştiren ilk isim olarak tarihe geçti. Nazca’da eğitimci olarak hizmet veren Maria Reiche birçok incelemede bulundu ve bu çizgilerin gökyüzü olaylarını belirttiği ve hayvan sembollerinin de bununla bağlantılı olduğunu öne sürdü.

Çizgilerin Anlamı Nedir?
Çizgiler farklı şekilde anlamlandırılıyor ancak tek bir ortak nokta gökyüzünü bu sembollerle anlattıkları. Nazca hakkında tarihte çok fazla bilgi yok ve incelemeler hep bir noktada tıkanıyor.

Nazca Çizgilerinin Anlamı Nedir?

Ortaya atılan görüşlerden bazıları ise şu şekilde:
– Semboller ve çizgiler dini inanışlarını resmediyor
– Gökyüzü ve yağı sistemini anlatan semboller çizgilerde mevcut
– Papazların ve mitolojik yaratıkların maskeli performansları çizgilerde anlatılmaktadır
– Tanrılarının havayı kontrol ettiğini Nazca çizgileri ile ortaya koydular…
Nazca Çizgilerinin Anlamı Nedir?

Buna benzer daha birçok araştırma mevcut fakat ulaşılan sonuçlar net değil az önce de belirttiğim gibi Nazca hakkında çok fazla belge yok çizgilerin ve sembollerin bazıları yaşayış biçimlerini ifade ederken bazıları ise gökyüzünü anlatıyor tarihçilerin ortak bir noktada buluşamadığı Nazca çizgileri günümüzde hala gizemini koruyor.

Yazar: Ali ERSOY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku