Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sindirim Sistemini Sağlıklı Tutmak İçin Tüketilmesi Gereken 3 Gıda

0 379

Bağırsak sağlığı, insan vücudu için çok önemlidir. Diyetisyenler, gıda mühendisleri ve beslenme uzmanları, bağırsak sağlığı hakkında mikrobiyolojik açıdan bilgilendirme adına farkındalık yaratmak için pek çok çalışmayı ortaya koymaktadır. Burada da öne çıkan en önemli unsurun, zararlı mikroorganizmaların insanların sağlığı üzerinde ortaya çıkardığı semptomlar ve sağlık sorunları açısından başı çektiği olduğuna kanaat getirmektedirler.

BunSindirim Sistemini Sağlıklı Tutmak İçin Tüketilmesi Gereken 3 Gıdaun yanı sıra da, bağırsaklardaki yararlı mikroorganizmaların korunmasının bağırsak sağlığı için önemli olduğunu vurgulamaktadırlar. Bağırsaklardaki sağlıklı bakterileri korumak, gelişmelerini sağlamak ve varsa iltihabı iyileştirmek için ne yenmesi gerektiğini ortaya koyan beslenme uzmanları, gıda mühendisleri ve diyetisyenler, gününüzü sağlıklı bir bağırsak günü ilan edebilmeniz için ne yenilmesi gerektiğini ortaya koymaktadırlar. Bu açıdan en önemli 3 gıda içerisinde lahana turşusu, kemik suyu ve lifli gıdalar bulunmaktadır.

1. Lahana Turşusu: Bağırsakları sağlıklı tutmak için gerekli gıda listelerinin başında lahana turşusu ve diğer fermente gıdalar bulunmaktadır. Bağırsağı sağlıklı tutmak için günlük diyete mümkün olduğunca çok probiyotik gıdalar eklemeye çalışmak gerekmektedir. Özellikle de lahana turşusu, elma sirkesi ve kültürlü süt ürünleri yani yoğurt ve kefir gibi fermente gıdalar, bağırsağınızda sağlıklı bir ortam yaratılmasına yardımcı olan yararlı bakteriler içermektedir.

2. KeSindirim Sistemini Sağlıklı Tutmak İçin Tüketilmesi Gereken 3 Gıdamik Suyu: “Kemik suyu ve onun sayesinde vücuda sağlanabilecek olan kolajen, bağırsakların sızdırmazlık sağlığına ve sindirimine yardımcı olan, iyileştirici özelliklere sahip en önemli gıdalardan birisidir. Bu gıdalar sızdıran bağırsak rahatsızlığı veya diğer sindirim bozuklukları yaşayan insanlar için faydalıdır. Kemik suyu mineraller, kolajen, jelatin, glisin, prolin, glutamin ve glikozaminoglikanlar açısından zengin ve sağlıklı bir bağırsak koruyucu gıdadır ve insan sağlığı için çok önemlidir. Düşük kolajen seviyeleri, iltihaplı bağırsak hastalıkları ile ilişkilendirilmiştir. Bunun önüne geçmek için içme suyu veya kollajen takviyesi yardımcı olabilmektedir. Bağırsakların iyi çalışmasını sağlamak demek, daha iyi besin emilimi anlamına gelecektir.

3. Lif Yönünden Zengin Gıdalar: Yulaf, arpa ve elmalar gibi çözünür lifli gıdalar ve meyvelerin, sebzelerin ve kepekli tahılların içeriğinde bulunan çözünmez liflerin hepsi, probiyotikler kadar önemli olan prebiyotikleri içerir. Prebiyotik gıdalar bağırsak sağlığı için zaruridir, çünkü prebiyotik gıdalar probiyotik bakterilerin beslenmesi için yiyecek temin etmektedir.

Kaynakça:
byrdie.co.uk/nutritionist-recommended-gut-healthy-foods

Yazar:Gökçe Cömert

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku