Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nihon Shishü Nedir?

0 221

Nihon Shishü Nedir?Bin yıllık tarihi geçmişi olan Japon işleme sanatı “Nihon Shishü” ilk zamanlarda sadece dini törenlerdeki eşyaların dekorasyonunda kullanılmıştır. Zamanla Japon sanatının vazgeçilmez bir ögesi olmuş ve de sanatsal bir amaç üstlenmiştir.

Tarihçilere göre, Erken Heian Dönemi’nden (794 – 1185) itibaren saray hanımlarının kıyafetlerini süslemek için kullanılan işleme, sadece varlıklı bir kesimin ulaşabildiği bir sanat dalı ve yüksek maliyetinden ötürü bir statü göstergesi olarak kabul edilmiştir. Japon işleme ustaları tarafından usta-çırak ilişkisi ile kuşaktan kuşağa aktarılarak sanatın devamı sağlanmıştır.

İşleme sanatında nakış kâğıdının taslağı şablon kâğıdına çizilir daha sonra ise ipek kumaş üzerine çizilirdi. Renkli iplikler ipek kumaş üzerine yerleştirilerek, taslak ve tasarıma uygun renkler seçilir; desen, mevsim, yaş grubu gibi faktörlerde dikkate alınarak yapılırdı.

Kullanıma bağlı olarak Japon nakış işlemenin 43 yolu vardır ve nakış işlemek için kullanılan araçlar vardır.

Bu araçlar şöyledir:

1. İğne ve iğne yastığı ( kolay kullanım için keçe iğne yastığı kullanılır )
2. Teko-Hari (İpliklerin distorsiyonunu çözmek ve parlak hale getirmek için kullanılan bir iğne)
3. Keskin Makas
4. Perforator (Bir perforatör büküm için kullanılır)
5. Koma (“Komatori-Nui” için kullanılan bir alet, bir nakış tekniği)

Geleneksel Japon kostümü kimonoları, Japon nakışları ile dekore etmişlerdir. Aile armaları da dahil olmak üzere, kimonolar üzerindeki nakışlar, giysinin giyileceği yeri, günün hangi saatinde gerçekleştirileceğini anlamak için çok önemlidir. Çiçek motifleri en yaygın tasarım öğelerinden biridir.

Botanik sembolizmi Japonya‘da o kadar popülerdir ki, kendi başına bir dil olarak kabul edilir. Japonca “çiçek dili” olan Hanakotoba, her çiçeğin fiziksel özellikleri ve tarihsel çağrışımlarıyla belirlenen kendi anlamını taşıdığını düşünmektedir. Bu nedenle her bir çiçek, konuşulan dili kullanma ihtiyacı olmadan belirli bir duyguyu iletmek için kullanılabilir.

Nihon Shishü Nedir?İşte birkaç örnek:

Kiraz çiçeği: (sakura) Ayırt edici çentikli yaprakları ve kısa çiçeklenme zamanı ile, yenilenmeyi, güzelliği ve yaşamın geçişini sembolize eder.

Şakayık: “Çiçek Kralı” olarak bilinir; servet, cesaret ve şeref sembolüdür.

Kasımpatı: İmparatorluk ailesinin sembolüdür. Uzun ömürlülüğü ve gençleşmeyi temsil eder.

Karanfil: Sevgi ve hayranlığı sembolize eder. Japonya’daki Anneler Günü’nde sıklıkla hediye olarak verilir.

‘Nihon Shishu’, günümüzde dünyanın en zorlu yüzey dekorasyon formlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Kaynakça:
http://japancraft.co.uk
https://www.japaneseembroidery.com
http://www.jtco.or.jp/en/japanese-crafts

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.