Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sınav Stresi İle Baş Edebilmek

0 208

Bir çok öğrenci sınav stresi ile boğuşmaktadır. Sınav yerinde masaya oturulduğu düşünüldüğünde kalbin hızla çarpması ve vücudun terlemesi sınav stresinin belirtisidir. Sınav stresi, stresi azaltma stratejileri gibi basit yöntemler kullanılarak engellenebilmektedir.

Sınav Stresi İle Baş EdebilmekNefes almak basit bir sanattır. Bir kaç kez derin nefes aldıktan sonra zihin gevşemesine izin verilmelidir. Ancak sınav paniğinde kolaylıkla unutulabilmektedir.

Sınav stresini yenebilmek için olumlu şeyler düşünülmelidir. Olumlu düşünmek sınav paniğini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Böylelikle olumlu şeylere odaklanılmalıdır. Sınav sonucunun dünyanın sonu olmadığına ikna olmak gerekmektedir.

Egzersiz yapmak sınav stresinin ortadan kalkması ve zihnin boşaltılması için uygun bir stratejidir. Beyin fonksiyonunun geliştirilmesinin en iyi yoludur. Egzersiz vücutta bulunan endorfin hormonu seviyesini arttırdığı için duygusal stresin de azalmasını sağlamaktadır.

Sınav stresini ortadan kaldırmanın bir diğer yolu da bulunan her vakitte ders çalışmamaktır. planlı ve programlı çalışılmalı ve kendimize vakit ayırmalıyız. Çünkü aşırı çalışarak beyninize mola vermediğiniz zaman çalıştığınız konuları kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya geçişi etkilemektedir. Beyin yorulduğunda fonksiyonu azalmaktadır. Ders çalışma sürelerini kısa sürelere programlandığı zaman beyin gücü artmaktadır. Böylelikle plan yapıldığı zaman beyin daha çok bilgiyi daha uzun sürede hafızada tutacaktır.

Sınav stresi ile baş edilebilmesi çalışma hayatında da başarılı olmaya yardım etmektedir. Zihnin sağlığı için mola verilmesi önemli olmaktadır. Öyle ki sürekli yorularak ders çalışmak sınavda istenilen başarıyı getirmeyecektir.

Yazar:Yeliz Başara

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.