Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Scania Nasıl Bir Ticari Markadır ?

0 470

Scania Nasıl Bir Ticari Markadır ?Scania, Avrupa Birliği üyesi İsveç’in ürettiği dünyaca ünlü bir ağır vasıta markasıdır. Otomobil sektörü bağlamında son derece gelişmiş bir sanayiye sahip olan İsveç’in en büyük ticari markalarından biri olan Scania, özellikle ağır vasıta alanında ürettiği araçlarla adından söz ettirir. Bir otomobil üreticisi olan bu marka, İsveç ekonomisine son derece büyük bir girdi sunar. Birçok alanda faaliyet gösteren Scania, tır, kamyon gibi üretimleri dışında ayrıca da gemi sektöründe de aktif olarak yer alır. Bunlar dışında da otobüs üretimi gerçekleştiren şirket, İsveç’in en büyük otomobil üreticilerinden biri haline gelmiştir. İsveç mühendisliğinin Volvo ile beraber en büyük örneklerinden biri olarak kabul edilen Scania, çok köklü bir tarihe sahiptir. Bakıldığı zaman İsveç iç pazarında son derece yoğun bir hegemonyaya sahip olan Scania, dış pazarda da çok iyi satış rakamlarını yakalamıştır. Küresel bir marka haline gelen Scania, Avrupa pazarında da çok sık tercih edilen bir araç markasına dönüşmüştür. Sadece Avrupa pazarı ile yetinmeyen şirket ayrıca neredeyse bütün kıtalara yayılmış bir pazarı da elinde bulundurur.

Scania Nasıl Bir Ticari Markadır ?Resmi olarak 1891 yılında kurulmuş olan Scania, 125 yılı aşkın bir otomobil üretimi geçmişine sahiptir. Şirket merkezi Södertalje’de bulunan Scania, alanında İsveç nazara alınırsa rakipsiz gibidir. En büyük rakibi vatandaşı Volvo’dur. Ancak bu iki firma arasında tatlı bir rekabet söz konusu olduğu söylenebilir. Her ne kadar bir İsveç markası olsa da Avrupa Birliği ile beraber yaşanan şirket evlilikleri Scania da sıçramıştır. Bu anlamda Scania dünyaca ünlü otomobil devi Volkswagen ile ortaklık tesis etmiştir. Bu ortaklık her iki şirketi de son derece olumlu yönde etkilemiştir. Hisselerinin tamamı Volkswagen’da bulunan Scania, daha önce birçok şirket ile de ortaklık kurmuş ancak bu ortaklıklar uzun soluklu olmamıştır. İsveç ekonomisi açısından çok büyük bir katalizör olan Scania, ürettiği araçlarla dünya genelinde bir şöhrete kavuşmuştur. Son yıllarda otobüs sektörüne de giren şirket, gerek iç hat gerekse de dış uzun hatlarda kullanılmak üzere çeşitli otobüs üretimlerine de girişmiştir. Ürettiği otobüslerle de dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Scania, bu alanda da kısa bir süre içinde markalaşmayı başarmıştır.

Scania Nasıl Bir Ticari Markadır ?Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Afrika ve de Okyanusya’da bulunan ülkelere ihracat gerçekleştiren Scania, en büyük satışı Avrupa pazarında elde etmiştir. Bu pazarda son derece yüksek rakamlara ulaşan Scania, Türkiye pazarına da dahil olmuştur. Türkiye’de de artık hatırı sayılır bir müşteri kitlesine sahip olan bu İsveç markası, ağır vasıta alanında tam anlamıyla rakipsiz olmaya doğru hızlı bir şekilde yol almaktadır. Bu elde edilen başarıda Alman devi Volkswagen ile kurulan ortaklığın büyük bir rol oynadığı da unutulmaması gereken önemli bir ayrıntı olarak karşımıza çıkar.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku