Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Normal Doğumun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

0 376

4027_normaldogumNormal doğum; adı üzerinden olduğu gibi bebeğin normal, vajinal yolla doğurtulma işlemidir. Bu olay doğaldır, yani fizyolojiktir. Normal doğumun hem anne, hemde bebek için bir takım faydaları ve zararları vardır.

Ameliyat, anestezi, kesi gibi işlemler yoktur. Sadece epizyotomi vardır. Bunun iyileşme süresi ameliyat kesisine göre daha hızlıdır. Normal doğum yapan kişinin, normal şartlar altında bir problem olmadan hastanede kalma süresi, saattir. Bu da hastanede daha az süre kalmanızı sağlar. Bebeğinizde astım gibi solunum sistemi hastalıkları daha az oluşur. Normal doğumda bebek ile anne arasındaki ten teması, daha hızlıdır. Bu da, anne ile bebek arasındaki duygusal bağların oluşması için oldukça önemlidir.

4027_nsd Normal doğum yapan anne, bebeğini emzirmeye daha hızlı odaklanır. Anne daha erken ayağa kalkar, iyileşme süresi daha kısadır. Cerrahi bir kesi olmadığı için, enfeksiyon kapma oranı daha düşüktür. Normal doğum yapan bir anne, bir daha ki doğumunu normal olarak yapabiliyorken; sezaryen ile doğum yapan bir anne, bir sonraki doğumunu normal olarak yapabilmesi için, sezaryen doğumunun üzerinden en az 10 yıl geçmesi gerekmektedir. Annenin normal doğumdan sonra, sezaryene oranla ağrıları daha az olmaktadır.

4027_20120925141002_

Normal doğumun bir çok avantajı olduğu gibi, birtakım dezavantajları da vardır. Örneğin; perine de yırtıklar oluşabilir. Bu sorun epizyotomi yapılarak daha aza indirgenebilir. Ama epizyotomi’nin, temiz ve kuru tutularak enfeksiyon kapması engellenmelidir. Bebeklerin yüzünde ve gözünde şişlik ve morluklar olabilir. Vakum ve forseps gibi aletlerin kullanılması, bebek açısından sakıncalı olabilir. Pelvik organlarda kimi zaman sarkmalar görülebilir.

Yazar:Sinan Uza

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku