Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bağışıklık Sistemi Gebelik Döneminde Zayıflar Mı?

0 357

Çalışmalar gebeliğin başlangıcı ile annenin bağışıklık sisteminin zayıflayarak, anneyi çeşitli enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirdiğini göstermektedir. Bu makalede, gebelik döneminde bağışıklık sisteminin zayıflamasının nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Daha fazlası için okumaya devam edin.

7748_hamileGebelik; sadece mutluluk değil, aynı zamanda kişinin vücudunda bir çok beklenmedik değişiklikleri de beraberinde getiren bir kadının hayatındaki en heyecan verici ve en kritik aşamadır. Vücut, bebeğin büyüme ve gelişimini desteklemek için çeşitli hormonal değişikliklere uğrar, bu doğal bir aşamadır. Bu hormonal değişimler bazıları normal bazıları ise kaygı verici olabilecek bazı fiziksel ve psikolojik değişimlere sebep olmaktadır. Hamile kadınların %90′ ının bu dokuz aylık dönemde yaşadığı önemli değişikliklerden biri de bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Çok yaygın olsa da, gebelik sırasında bağışıklık sisteminin zayıflaması vücutta bazı bakteriyel ya da viral etkenler ile enfekte olup hasta olma riskini artırabilir. Bu nedenle gebelik sırasında bağışıklık sisteminin zayıflamasına katkıda bulunan faktörler ve bu sorunun üstünden nasıl gelinebileceğinin bilinmesi hayatidir.

Nedenleri ve Belirtileri:

7748_bagisikliYukarıda belirtildiği gibi, bağışıklık sisteminin zayıflamasının ana nedeni vücuttaki hormonal dengesizliktir. Temel olarak, döllenmiş yumurtanın implantasyonu (aşılanması) sonrasında plasenta (gelişmekte olan fetüsü çevreleyen doku) “hCG” adı verilen bir glikoprotein hormonu salgılamaya başlar. Gebelik ilerledikçe vücuttaki hCG hormonu üretimi vücuttaki bir çok beklenmedik değişikliğe neden olur ayrıca hamilelik belirtilerinin ortaya çıkmasını sağlar. Bu belirtiler adetin gecikmesi, ruh halinde değişiklikler, sabahları mide bulantıları ve halsizlik olabilir. Vücut savunma mekanizmasını etkileyen ve düşük bağışıklık sistemi ile sonuçlanan bu hormonal değişikliklere karşı kendini ayarlamak zorundadır.

Bunun dışında, beslenme yetersizliği de bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olabilir. Vücut hem anne hem de bebek için gerekli mineraller vitaminler ve besin ögelerini sağlamak zorunda olduğundan, hamilelikte gelişen beslenme yetersizliği de bağışıklık sisteminin zayıflaması neden olabilir. Vücudun savunma mekanizması zayıfladığında, genel hamilelik belirtilerinin yanında anne adayı aşırı yorgunluk, halsizlik ve mide bulantısı yaşayabilir. Ayrıca bağışıklık sisteminin zayıfladığı bu dönemde çeşitli hastalıklar ve rahatsızlıklara karşı duyarlı hale gelebilir.

Tedavi ve Önleme:

Gebelik sırasında çeşitli antibiyotikler almak yerine zayıflayan bağışıklık sistemini tedavi etmenin en iyi yolu, bağışıklık sistemini güçlendirmek için bazı basit ve sağlıklı yöntemler denemektir. Bağışıklık sistemini geliştirmenin en basit yolu herhangi bir hastalık ya da enfeksiyona yakalanma riskini en aza indirebilmek için, sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemektir.

7748_meyvelerBirincisi ve en önemlisi, anne adayının vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengin olan meyve ve sebzeleri beslenmesine dahil ederek sağlıklı diyet değişiklikleri yapmasıdır. Ayrıca mümkün olduğunca yağ ve kalori yüklü ama hiç bir besin değeri olmayan abur cubur ve fast food gıdaları yemekten kaçınmalıdır. Dengeli bir beslenme planının yanında yemeklerden önce ve sonra ellerin yıkanması gibi basit hijyen kurallarına dikkat edilmesi bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Bunların yanı sıra, anne adayının özellikle kalsiyum, demir ve folik asit içeriği yüksek olan bazı vitamin takviyeleri alması gerekli olabilir. Ancak herhangi bir vitamin takviyesi almaya başlamadan önce, herhangi bir beklenmeyen gebelik komplikasyonu oluşmasını önlemek amacıyla doktorunuza danışmalısınız. Düzenli olarak hafif gebelik egzersizleri yapmak da bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Bu egzersizler vücudu güçlendirerek, kan dolaşımını düzenlemenin yanı sıra toksinlerin vücuttan atılımını sağlar.

Yukarıda bahsettiğimiz önleyici tedbirlerin yanında kişinin allerjik olduğu şeylerden kaçınması, yeterince su içmesi, yeterince uyuması, vücudunun yenilenmesi ve güçlenmesi için dinlenmesi, stres yaratan durumlardan uzak durması da bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Yukarıda bahsettiğimiz önlemleri almanıza rağmen aşırı yorgunluk yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/weakened-immune-system-during-pregnancy.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.