Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Nörolog Nedir? Hangi Alanlarda Hizmet Verir?

0 468

Nörolog Nedir? Hangi Alanlarda Hizmet Verir?Nörolog, sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde uzmanlaşmış tıp doktorudur. Sinir sistemi iki kısımdan meydana gelmektedir. 1)Merkezi sinir sitemi
2)Periferik sinir sistemi.
Beyin ve omurilik hastalıklarını içermektedir.

Sinir sistemini ilgilendiren hastalıklar, bozukluklar ve yaralanmalar genellikle bir nörolog yönetimini ve tedavisini gerektirmektedir.
Nörologlar nörolojik durumları veya sinir sistemi ile ilgili sorunları yönetir ve tedavi ederler. Nörolojide sıklıkla ihtiyaç duyulan semptomlar (belirti ve hastalıklar) şunlardır: Koordinasyon sorunları, kas güçsüzlüğü, ani vücut tepki değişikliği, baş dönmesi, dokunma, görme veya koku gibi duyuları ile ilgili sorun yaşayan insanların nöroloji bölümünde tedavi görmeleri gerekmektedir. Duyularla ilgili problemler bazen sinir sistemi rahatsızlıklarından kaynaklanmakta ve nöroloji alanında hizmet verilmektedir. Nörologlar ayrıca, epilepsi gibi nöbet bozuklukları, inme, organ ve doku bozukluğu, menenjit, beyin apseleri de dahil olmak üzere sinir sisteminin enfeksiyonları, alzheimer hastalığı, bağışıklık sistemi bozuklukları, omurilik bozuklukları, baş ağrısı ve migren gibi rahatsızlıkları da incelemektedirler.

Nöroloji uzmanlık alanları

Sinir sistemi karmaşık olduğu için, nörologlar belirli bir alanda uzmanlaşabilirler. Uzmanlık eğitiminden sonra o bölge ve alan üzerinde ihtisas yapacaklardır. Uzmanlık alanları, bir doktorun odağını daraltmak için gelişmiştir. Ve amaç, o alana yönelik en iyi araştırma ve tedaviyi sağlamaktır. Pek çok uzmanlık alanı vardır. Yan dallara örnek olarak; baş ağrısı tıbbı, nöromüsküler tıp, nörokritik bakım, nöro-onkoloji, geriatrik nöroloji, otonomik bozukluklar, vasküler (inme bakımı), çocuk nörolojisi, müdahale nöroradyolojisi ve epilepsi alanı gösterilebilir.

Nörolojinin önemli bir klinik bölümü, primer beyin tümörleri, metastazlar ve kanserin nörolojik komplikasyonları bulunan hastaların tedavisinden oluşan nöro-onkolojidir.

Nörolog Nedir? Hangi Alanlarda Hizmet Verir?Nörolojik işlemler

Nörolog ile ilk randevuda, fizik muayene ve nörolojik bir muayene yapmaktadır. Nörolojik muayene, kas kuvveti, refleksleri ve koordinasyonu test etmektedir. Farklı bozukluklar benzer semptomlara sahip olabileceğinden, nörologlar bir tanı koymak için daha fazla teste ihtiyaç duyabilmektedirler. Nörologlar bir durumun teşhis veya tedavisine yardımcı olmak için çeşitli prosedürler önerebilirler. Nörolojik rahatsızlıklar genellikle bebekler ile küçük çocuklar ve yetişkinler arasında farklılık gösterir. 18 yaşın altındaki çocuklarda nörolojik problemler pediatrik nörologlar tarafından yönetilmektedir.

Sinirbilimi aktivitesindeki son gelişme nörolojik rahatsızlıkların görülme sıklığının arttığını göstermektedir. Bazı yetkililer, inme, Batı dünyasında önemli bir ölüm nedeni haline gelmekte iken bazı yetkililer, Alzheimer ve diğer demans gibi nörodejeneratif bozuklukların bir salgınını öngörmektedir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku