Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Francis Ford Coppola Kimdir?

1 276

Francis Ford Coppola Kimdir?Yönetmen, yapımcı ve senarist Francis Ford Coppola, Marlon Brando ve Al Pacino’nun rol aldığı The Godfather film serisinin yaratılmasıyla ünlüdür.
Özet
Francis Ford Coppola, 7 Nisan 1939’da Michigan’da doğmuştur. İlk yönetmenlik başarısını ,1968’de Finian’ın Rainbow’la bulundu. Senaryo yazarlığı yetenekleri için 1970’lerin uluslararası eleştirmenlerinin dikkatini çekmiştir. İki yıl sonra The Godfatherla adını daha da duyurmuştur.

Gençlik Dönemi
Yönetmen, yapımcı, yazar ve işadamı Francis Coppola 7 Nisan 1939’da Detroit, Michigan’da doğdu. Francis Ford Coppola, 1960’larda 20. yüzyılın önde gelen yönetmenlerinden biri olarak ortaya çıktı. Çocukken çocuk felci geçirmiş olup, yatalak haliyle kendi kukla şovlarını da dahil olmak üzere kendisini eğlendirmenin yaratıcı yollarını bulmuştur. Coppola filmlerinde ilgi uyandırmayı başarmış ve New York’taki Hofstra Üniversitesi’nde tiyatro okumuştur.
1960’da mezun olduktan sonra, Coppola, UCLA’daki prestijli film programına katılmak için California’ya taşındı ve burada öncü kadın yönetmen ve senaryo yazarı Dorothy Arzner de dahil olmak üzere pek çok harika eğitmenlerden eğitim aldı. Yüksek lisans okulunda B-film kralı olan Roger Corman‘la çalıştı. 1963’te Dementia 13 yönetmenliğinde görev almış olup,daha sonra senaristlik üstlenmiştir. Ayrıca, 1968’de müzikal Film olan Rainbow’u ile yönetmenlik başarısı elde etmiştir.

Francis Ford Coppola Kimdir?Eleştirel Övgüleri
Coppola, senaryo yazarlığı yetenekleri nedeniyle ilk kez uluslararası alanda kritik önem kazandı ve 1970’lerde bir Akademi Ödülü kazandı. İki yıl sonra, en iyi eserlerinden biri olarak kabul edilen , The Godfather’ı (1972) yayımladı. Mario Puzo’nun romanından uyarlanan eleştirmenlerce alkışlanan destanda, organize suçla uğraşan bir İtalyan Amerikalı ailesi olan Corleones üzerinde yoğunlaştı. Marlon Brando, oğlu ve gönülsüz halefi olarak ailenin patriği ve Al Pacino ile oynadı. Coppola, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nden yönetmen olarak ilk adaylığını aldı. Ayrıca ikinci senaryoyla birçok övgüler alan Coppola, devam niteliğinde, The Godfather Part II (1974) de aynı şekilde kabul gördü.

Olağanüstü filmler üretmeye devam eden Coppola, Vietnam Savaşı hikayesini Apocalypse Now adlı filmi 1979’da üretmiş olup, Martin Sheen’in başrolünde olan film, Joseph Conrad’ın Karanlığın Kalbini hayal gücüyle yeniden canlandırdı. Coppola aynı yıl aile dostu klasik The Black Stallion’da yönetici yapımcı olarak görev yapıyordu. 1980’li ve 1990’lı yıllarda, The Outsiders’daki (1983) bir grup vahşi çocuğu çevreleyen kişisel drama, parlak caz devrinden The Cotton Club’a (1984), klasik vampir masalı Bram Stoker’s Drakula’nın sadık uyarlamasına kadar birçok film yaptı. (1992). Ayrıca mafya üçlemesi The Godfather Part III (1990) bölümünün son bölümünü hazırladı.

Francis Ford Coppola Kimdir?Girişimleri
Rainmaker (1997) sonrasında, Coppola bir süre için yönetime adım attı. Enerjilerinin çoğunu diğer girişimlere, özellikle Kaliforniya şaraphanesine odakladı. Sahnelerin arkasında çalışan Coppola, kızı Sofia’nın ilk yönetmenlik çabasıyla 1999’un The Virgin Suicides’de yapımcı olarak çalıştı. Ayrıca Lost in Translation (2003), Kinsey (2004), Marie Antoinette (2006) ve The Good Shepherd (2006) gibi bir dizi film ve televizyon dizisi için yapımcı olarak görev yapmıştır.
Coppola, 2007’de bir Genç Roman Olmayan filozofu olan Mircea Eliade’nin bir romanından uyarladığı Youth Without Youth (Genç Olmadan Gençlik) filmiyle film yapımına döndü. O dönemde Coppola, Entertainment Weekly’ye “Daha kişisel filmler hazırladığım yeni bir aşamayı duyuracağım” dedi. Filmin yapımcısı, 2009’da İtalyan bir göçmen aileyle ilgili bir tiyatro olan Tetro’yu yönetti. Türleri değiştiren Coppola daha sonra 2011 yılında Twixt gerilim filmi yazdı ve yönetti.

Francis Ford Coppola Kimdir?Coppola’nın kendi eserinin yanı sıra film endüstrisinde birçok akrabası yer almaktadır. Kardeşi oyuncu Talia Shire, yeğeni ise aktör Nicolas Cage. Kızı Sofia’ya ek olarak, eşi Eleanor’un da Roman adlı bir oğlu var. Bu oğlu da yönetmenlik yapmıştır. Onların oğlu Gian-Carlo Coppola’da bir aktördü. 1986’da bir gemi kazası geçirerek hayatını kaybetti. Gian-Carlo’nun kızı Gia Coppola, 2013’ün Palo Alto’yla ilk yönetmenlik ve senaryo yazarlığını gerçekleştirdi.

Kaynakça:
https://www.biography.com/people/francis-ford-coppola-9257168

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Nicolas Cage diyor

    Fotoğraf Francis’e ait değil.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.