Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

O Bizim Üçüncü Gözümüz; Epifiz

0 415

Her ne kadar insan denilen canlı iki göze sahipmiş gibi görünse de aslında hakkında bilgi sahibi olmadığımız 3. bir gözümüz daha var. Eğer tarihle ilgiliyseniz bazı kaynaklarda bununla ilgili hikayeler okumuş olabilirsiniz. Gerçek olmayan halk efsanesi gibi duran 3. göz mevzusu aslında elimiz, kolumuz kadar somut bir şey.

6045_ucuncu-goz

Üçüncü Gözümüz: Epifiz Bezi Hakkında Bilinenler

Beyinde yer alan bu bez aslında tam olarak iki gözümüzün tam orta kısmında biraz alnımıza doğru olan kısımda bulunuyor. Normalde dışarıdan görülmeyen sadece röntgen çekimlerinde görülebilen bu bez, gözle benzer olarak ışığı farkedebilmektedir.. Bu bez gözden farklı olarak karanlıkla ilgili bir göreve sahip. Uykumuzun gelmesini sağlayan melatonin hormonunu salgılıyor.

Eski çağlardan beri belirli toplumlarda ve belirli zamanlarda bu bezden üçüncü göz olarak bahsedilmiş olup aydınlanma, olağanüstü güçlere sahip olma gibi bazı batıl inançlar bu gözle bağdaştırılmış.

Epifiz bezi, bebekken belli bir seviyeye kadar geliştikten sonra daha fazla büyümeyip zaman içinde kireçlenen bir özelliğe sahip. Özellikle şehir sularına karıştırılan sodyum florid maddesi, epifiz bezinin kireçlenmesini hızlandırma özelliğine sahip. Bu bezi aktif halde tutmak için birtakım meditasyon yöntemleri olduğu biliniyor.

Burada aktiflikten kasıt ruhani anlamda aktiflik. Çünkü bilimsel olmayan bilgilere göre bu bez Dimetiltriptamin denilen molekülün salgılanmasını sağlıyor. Bu molekül ise ölüm, doğum ve bazı meditasyonlar sırasında ortaya çıkıyor. Bu nedenle bazı uzmanlar tarafından Ruh molekülü olarak da bahsediliyor.

6045_epifiz2

Ayrıca dinimizde gece ibadeti büyük sevapları olan ve Peygamber Efendimiz tarafından çok övülerek tavsiye edilmiş bir ibadet vaktidir. Epifiz bezinin çalışmaları ise gece maksimum seviyeye çıkmaktadır. Gece yapılan ibadetlerde kişinin kendini Allah’a daha yakın hissetmesi ile bu bezin salgılarının kişinin zihninde bazı algıları açmasının paralellik gösterdiği düşünülmektedir.

Kim bilir fiziksel anlamda çok bir işlevi olmayan bu bez belki gerçekten de ruhani anlamda üçüncü gözümüzdür.

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/Third_eye
http://en.wikipedia.org/wiki/Pineal_gland
http://www.spiritscienceandmetaphysics.com/proof-that-the-pineal-gland-is-literally-a-3rd-eye/

Yazar:Betül Şahin

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku