Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tom Hanks Kimdir?

ARCHIV: US-Schauspieler Tom Hanks posiert in Beverly Hills (Foto vom 18.06.11). Fuer Hanks waren die Dreharbeiten zu "Cloud Atlas" ein ganz besonderes Erlebnis. "Als Filmliebhaber in Babelsberg zu arbeiten ist wie ein Traum", sagte der 56-Jaehrige im dapd-Gespraech. Dort seien all die grossen deutschen Filme des Expressionismus entstanden, etwa Fritz Langs "M - Eine Stadt sucht einen Moerder" oder "Der blaue Engel" mit Marlene Dietrich. "Fuer mich sind Filmstudios wie Kirchen: Sie stecken voller Geschichte", sagte Hanks. (zu dapd-Text) Foto: Matt Sayles/AP/dapd
0 739

Tom Hanks Kimdir?

Thomas Jeffrey Hanks, 9 Temmuz 1956’da Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Concord şehrinde dünyaya gelmiştir. Hollywood yapımı birçok projede görev alan Tom Hanks, Amerika Birleşik Devletleri’nin sayılı yetenekleri arasında kabul edilmektedir. Defalarca, birçok ödüle aday gösterilen Hanks, Golden Globe yani Altın Küre ödülünü kazanan Amerikalı aktörler arasına girmeyi başarmıştır. Philedelphia filminde gösterdiği performansla Altın Küre ve Academy Ödülü’nü kazanan Tom Hanks, birçok uluslararası film ödülünün de sahibi olmayı başarmıştır.

tom_hanks1Kaliforniya’da dünyaya gelen Tom Hanks’in ailesi orta sınıfa mensup idi. Aslen Portekiz ve İngiliz kökenli olan Hanks Ailesi, Amerika Birleşik Devletleri’ne ilk Avrupa göçü ile gelenlerdendi. Tom Hanks doğduktan yaklaşık olarak 4 yıl sonra 1960 yılında annesi ve babası boşanınca oldukça zor bir çocukluk geçiren Tom Hanks, babası ile beraber kalmış ancak diğer kardeşi ise annesi ile beraber gitmiştir. İki kardeş birbirinden ayrılsa da ikisi de birbirleri ile sıkça görüşmüşlerdir. Hanks’in annesi koyu bir Katolik olduğundan, Hanks oldukça disiplinli bir şekilde büyümüştür. Bu sayede dini bağları da kuvvetlenen Tom Hanks, oldukça inançlı biri olarak tanınmaktadır.

1979 yılında oyunculuğa başlayan Tom Hanks, kariyeri boyunca birçok filmde rol almıştır. Ayrıca birkaç da yapımcılık deneyimi bulunan Hanks, akıllarda Forrest Gump, Er Ryan’ı Kurtarmak, Yeni Dünya, Da Vinci Şifresi, Sıkıysa Yakala, Terminal gibi filmlerle yer etmiştir. Bu filmlerde gösterdiği sıra dışı performansı ile, defalarca Academy Ödülü olan Oscar’a aday gösterilmiş ve bu adaylıklardan bazılarını da kazanma başarısı göstermiştir. Oyunculuk, yönetmenlik ve prodüktörlük de yapan Hanks, bu alanda ciddi işlerin altına imzasını atmayı başarmıştır. Hanks, birçok film ve dizinin yanı sıra The Pasific dizisinin de prodüktörlüğünü yapmış ve bu yapım Amerika Birleşik Devletleri ve birçok ülkede izlenme rekorları kırmıştır.

tom-hanks-899Hanks, dünyanın en çok kazanan aktörlerinin başında gelse de kazandığından çok daha fazlasını prodüktörlere kazandırmış ve rol aldığı bütün yapımlarda elde edilen 4.2 milyar dolarlık hasılatta büyük bir rol oynamıştır. Hanks’in film şirketleri ile yaptığı sözleşmeler uyarınca, filmlerden yaşam boyu elde edilecek gelirden de bir kısım yüzde sahibi olmayı başarmıştır. Bu sayede Hanks, rol aldığı filmler TV’ler de ya da sinemalarda oynatıldığı sürece ya da bu filmlere ilişkin dijital veriler satıldığı sürece para kazanabilecektir. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 4.2 milyon dolarlık bir gişe hasılatı söz konusu iken bu dünya bazında ise tam iki katı bir değere ulaşarak 8.4 milyar dolara yükselmiştir.

Oldukça yüksek rakamlara el sıkışan Hanks, prodüktörlerin aranılan yüzü olmaktan kurtulamamıştır. En çok kazanan 5 Amerikalı aktör arasında yer alan Tom Hanks, en çok hasılat getiren aktör olma özelliğine de sahip olarak kırılması oldukça güç bir rekora imza atmıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku