Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuklarda Bilinmeyen Korkusu

0 266

Çocuklarda Bilinmeyen Korkusu

Bu korku hayatı devam ettirmek için faydalıdır. Tehlikeli durumlarda çocuğu kendi güçlerini harekete geçirmesini sağlar. Çocuklar bilinmeyen karşısında iki davranıştan birini sergiler. Bunlar uzaklaşmak veya imrenmek. Güvenlik sorunu teşkil etmediği sürece; yeni bir oyun oynamak, yeni bir yemeğin tadına bakmak, yabancı bir ülkeyi gezmek güzel bir tecrübe olabilir. Fakat çocuk daha önce bu tecrübeleri yaşamamıştır. Tehlikeli durumlarla baş edecek gücü yoktur. Bu yüzden bilmediği şeylerden korkması hayatını sürdürebilmesi için yararlı bir şeydir. Bu korkuya sahip bir çocuğu zorlamak yerine, bilinmeyen durumlar karşısından nasıl davranması gerektiğini anlatmak gerekir. Çocuğun bilmediklerinden korkması doğal bir davranıştır. Fakat bu çekingenliğe dönüşürse, çocuğu bu korkudan kurtarmak için yardım etmek gerekir.

Çocuklarda Bilinmeyen Korkusu

Ne yapmalı?
Bu korku bilinmeyenden kaynaklandığı için çözümü de bilinmeyeni bilinir hale getirmektir. Örneğin çocuk aynadaki yansımasından korkuyorsa, ebeveynler aynanın karşısında çocukla oynayarak bunun korkulacak bir şey olmadığını göstermelidir. Yine aynı şekilde elektrik süpürgesinden korkan bir çocuğu, süpürgeye dokundurarak korkulacak bir şey olmadığı gösterilmelidir.

Eğer çocuk tanımadığı kişilerden korkuyorsa, sokakta giderken karşılaştığınız kişilerin isimleri ve mesleklerini çocuğa söyleyerek, onları çocuğa tanıtın. Çocuğa korkutucu, ani şakalar yapmayın.

Yazar:Betül Şahin

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.