Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kol Düğmesinin Tarihçesi

0 897

Kol Düğmesinin Tarihçesi

Kol düğmesi, manşetli gömleklerde kullanılabilir. Manşeti olmayan gömleklerde kol düğmesi kullanılamaz. Manşetli gömleklerde kol düğmesi iğnesinin geçebileceği bir delik mevcuttur. Delikten kol düğmesinin iğnesi geçirildikten sonra iğne arkası genellikle klipslenir.

Kol düğmesi 16. yüzyılın sonlarına doğru XIV. Louis zamanında ortaya çıkmış ve günümüze kadar ulaşmıştır. Kol düğmeleri, değerli madenlerden yapıldığından, kol düğmesi yapımında el işçiliği çok önemli rol oynamaktadır. Kol düğmesi yapımında, altın, gümüş gibi madenlerin kullanılmasının yanı sıra inci ve pırlanta da kullanılmıştır. Kol düğmesi ile manşetin iki yakası bir araya getirilir. Kol düğmesi takmak 16. yüzyılda zenginliğin göstergesi olarak kabul edilirdi. Kol düğmesinin, klipsi, çıt çıtlı ve zincirli olanı vardır.

Kol Düğmesinin Tarihçesi

19. yüzyılda Fransa’da üretilen Manşetli gömleklerin moda olması, kol düğmesi kullanımını artırmıştır. Kol düğmesi Amerika’ da 20. yüzyılda popüler olmuştur. Amerikalılar, daha çok ”Dumbbell” tarzı kol düğmelerini kullanırlardı. Kol düğmesinin görünen kısmı genellikle, özel bir desen olarak tasarlanır. Kol düğmelerinin bir çok anlam ifade etmesi, onun kullanımını önemli ölçüde yaygınlaştırmıştır. Esprili, çağdaş, geleneksel, siyasi tarzda kol düğmesi çeşidi vardır.

Günümüzde kol düğmeleri her türlü malzemeden yapılabilmektedir. Kol düğmesi erkekler için şıklığın simgesi olarak görülmektedir. 20. yüzyılda kol düğmesinin kullanımı oldukça yaygınlaşmış, daha önceleri sadece özel günlerde kullanılan bu aksesuar artık prestijli bir takı olarak gündelik hayattaki yerini almıştır.

Yazar:Rahman Karasu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku