Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Daha İyi Bir Gece Uykusu İçin 6 Basit İpucu

0 355

Daha İyi Bir Gece Uykusu İçin 6 Basit İpucuİyi bir gece uykusu, vücudumuzun sağlığı için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biridir. Yeterli kalitede derin uykunun önemi küçümsenmemelidir. Gece uykusu, vücudumuz için dinlenme, iyileşme ve yenilenme zamanımızdır. Ne yazık ki günümüzdeki birçok modern teknoloji, uykumuzla ilgili olarak bize karşı olumsuz yönde çalışmaktadır. Yapay ışık, elektronik aletler, stresli işler ve kafein uykunuzda önemli bir etkisi olan etkenlerin başında gelir. Ancak daha iyi bir gece uykusu için yapmanız gereken basit bir takım yapabileceğiniz tedbirler bulunmaktadır.

Daha İyi Bir Gece Uykusu İçin 6 Basit İpucu1. Egzersiz

Egzersiz, çok sayıda sağlık açıdan faydaya sahiptir. Tüm bu faydalardan birisi, bedeni yorarak uykumuza yardım etme yeteneğidir. Egzersiz son derece faydalı olsa da, rahat bir şekilde uykuya dalmak için gece yerine gün içerisinde yapılması önerilir. Çünkü zorlu bir egzersiz, adrenalin salınımına neden olabilir ve belli bir süre uyanık halde kalmanıza neden olur. Akşamları egzersiz yapmamanız uykuya dalmanız açısından önemlidir. Gün içinde yaptığınız egzersiz sayesinde geceleri rahat bir şekilde uykuya dalabilirsiniz.

2. Öğleden Sonra Kafein Alımından Kaçının

Kafein uykuyu olumsuz yönde etkileyen bir uyarıcıdır. Öğleden sonra saat 3’te bir bardak kahve içerek alacağınız kafein akşam uykuya gideceğiniz saatlerde halen vücudunuzda etkili olacaktır. Erken saatlerde alacağınız kafeinin uykunuz üzerinde etkisi olmayabilir. Ancak belli bir saatten sonra alacağınız kafein, uykunuz üzerinde olumsuz yönde etki edecektir.

Daha İyi Bir Gece Uykusu İçin 6 Basit İpucu3. Akşam Yemeğini Erken Yiyin

Vücudunuza karnınızı tamamen boşaltmak için yeterli zaman ayırmak için akşam yemeğini mümkün olduğunca erken yemeye gayret gösterin. Midenin tam olarak boşalması iki saat kadar sürebilir, bu yüzden uyku için yatağa gitmeden önce kendinize yeterli zaman tanıdığınızdan emin olun. Boş bir karın, uykuya daldığınızda daha da kötüye gidebilecek reflü gibi sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Daha İyi Bir Gece Uykusu İçin 6 Basit İpucu4. Bilgisayar ve Telefonunuzda Mavi Işık Filtresi Kullanın

Birçok diğer insanlar gibi akşamları bilgisayar ve cep telefonu kullanmayı seven birisi iseniz mavi ışık filtresi kullanabilirsiniz. Mavi ışık dalgası, uykumuzu etkileyen görünür ışık spektrumunun en güçlü kısmıdır. Mavi ışık filtrelerini, bilgisayar ve telefonunuza kolay bir şekilde indirebilir ve uykunuzu olumsuz yönde etkileyen mavi ışıkların engellenmesini sağlayabilirsiniz.

Daha İyi Bir Gece Uykusu İçin 6 Basit İpucu5. Yatak Odanızı Karanlık Hale Getirin

Uykuya gitmeden önce yattığınız ortamın tam olarak karanlık olmasından emin olmaya çalışın. Bu her zaman mümkün olmayabilir ancak vücudumuz melatonin hormonunu en iyi şekilde karanlık ortamlarda üretir. Uyumaya çalışırken bulunduğumuz ortamda mevcut olan herhangi bir yapay ışık, sirkadiyen ritmimizin yanı sıra melatonin üretimini de engelleyerek uykumuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Yatak odasına giren herhangi bir ışık varsa onu engellemek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu, tüm elektronik cihazların kapatılması veya sökülmesi, daha kalın perdeler takılması veya sokak lambalarını engellemek için siyah levhaların kullanılmasını gerektirebilir.

Daha İyi Bir Gece Uykusu İçin 6 Basit İpucu6. Uyumaya Erken Saatlerde Gidin

Çalışmalar, iyi bir gece uykusu söz konusu olduğunda gece yarısından önceki saatlerin son derece faydalı olduğunu göstermektedir. Saat 22:00’den önce uyumaya çalışmak önerilmektedir. Çünkü bu erken saatlerde geçirdiğiniz uyku süresi, toplam uyku saatinden daha önemlidir. Uyandığınızda sersemlik hissediyorsanız, daha fazla uyku denemeyin. Aksine, daha erken uyumaya ve erken uyanmaya çalışın.

Uyku, enerji düzeylerimizde büyük bir rol oynar ve gün boyunca nasıl hissettiğimizi etkileyebilir. Bu nedenle herkes bu altı ipucunu düşünmelidir. Bazıları herkes için işe yaramayabilir ve günlük alışkanlıkların değiştirilmesi biraz zaman alabilir, ancak bu alışkanlıkları edinmeye çalışmaya devam etmeniz önerilmektedir. Belli bir zaman sonra uyku ritminizi bulacak ve kaliteli bir şekilde alacağınız gece uykusu ile daha çok dinlenmiş olacaksınız. Kaliteli uyku, yaşam kalitenizi de artıracaktır. İyi uykular.

Kaynakça:
http://www.foodmatters.com/article/6-simple-tips-for-a-better-nights-sleep

Yazar: Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku