Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Okapi Nasıl Bir Hayvan Türüdür ?

0 537

Okapi Nasıl Bir Hayvan Türüdür ?Okapi (Okapia johnstoni), Orta Afrika’daki Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin kuzeyindeki Ituri Yağmur Ormanı’nda bulunan bir memelidir. Zebra ile benzer çizgilere sahip olmasına rağmen, zürafa ile daha yakından ilişkisi ile bilinmektedir. 1901 yılına kadar sadece yöre halkı tarafından biliniyordu.
Okapi Özellikleri
Okapi 1,9 ila 2,5 metre uzunluğunda ve 1.5 ila 2.0 metre yüksekliğe sahiptir. Okapi kuyrukları 30 ila 42 santimetre uzunluğundadır. Ağırlıkları 200 ila 250 kilogram arasında değişmektedir.
Okapi kadife benzeri kaplama genellikle koyu renkli kestane-kahverengi veya morumsu kırmızı renktedir, üst bacaklarda olduğu gibi bir zebranınki gibi yatay şeritlerin kendine özgü bir deseni vardır. Bu işaretlerin, annelerinin yoğun yağmur ormanları boyunca annelerini takip etmelerine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Çizgiler, Okapi’nin yırtıcılardan uzaklaşıp kamufle edilmesine de yardımcı oluyor. Alt bacakları beyazdır, eklemleri ise koyu renklidir. Görkemli bir at gibi kafa genellikle siyah, bir namlu ve kalın bir boyun ile desteklenir.
Okapilerin büyük kulakları vardır, bu da onları başta leopar olmak üzere yırtıcıları tespit etmelerine yardımcı olur. Siyah , mavi dilleri uzun ve cansızdır. Hem Okapi hem de Zürafalar, yaklaşık 30 santimetre uzunluğunda olan çok uzun ve esnek dillere sahiptirler. Her ikisi de dillerini ağaçlardan yaprak ve tomurcukları soymak için kullanırlar. Bir okapinin dili, hayvanın göz kapaklarını yıkaması ve kulaklarını temizlemesi için yeterli uzunluktadır. Kendi kulaklarını yalayabilen birkaç memeliden biridir. Gövdesi eğimli, ön cephesi arkadan çok daha yüksektir ve erkek okapilerin, bir ve beş yaş arasında gelişen alnında kısa bir süre “ossicones” adı verilen deri boynuzları bulunur.

Beslenme
Okapi ağaç yaprakları ve tomurcukları, ot, eğrelti otları, meyvesi ve mantarlar ile beslenirler. Okapi tarafından beslenen bitki türlerinin çoğunun, insanlar için zehirli olduğu bilinmektedir. Alan gözlemleri, Okapi mineral ve tuz gereksinimlerinin, nehirlerin ve akarsuların yakınında bulunan kükürtlü, hafif tuzlu, kırmızımsı bir kil tarafından doldurulduğunu göstermektedir.
Okapi Habitat
Okapi, yağmur ormanlarının yaprakları ve yeşillikleriyle yoğun olmayan ormanlık alanlarda yaşar. Yalnız ya da anne-yavru çiftleri şeklinde yaşamakta olup, erkeklerin ev sıraları genellikle kadınlardan biraz daha büyüktür. Okapi sosyal hayvanlar değillerdir ve büyük, tenha bölgelerde yaşamayı tercih ederler. Bu, yaşadıkları toprağın küçültülmesinden dolayı Okapi nüfusu ile ilgili sorunlara yol açmıştır. Bu topraksızlık, kalkınma ve diğer sosyal nedenlerden kaynaklanmaktadır. Okapi, 500 ila 1.000 metrelik rakımları tercih ediyor ancak doğu montan yağmur ormanlarında 1.000 metrenin üstüne çıkabildikleri bilinmektedir. Okapi’nin menzili, doğudaki yüksek dağ ormanları, batıda 500 metrenin altındaki bataklık ormanları, Sahel / Sudan’ın kuzeydeki savanları ve güneydeki ağaçlık arazilerle sınırlıdır. Okapiler Wamba ve Epulu bölgelerinde daha yaygındır.
Okapi Davranışları
Okapiler büyük ölçüde gün boyu aktif ve esasen yalnız, yalnızca doğurmak için bir araya gelirler. Okapi’in, her bir ayağındaki koku bezlerinin, geçitlerini ve idrar işaretlerini gösteren katran benzeri bir madde bırakan çeşitli bölgeleriyle iletişim kurma yöntemleri vardır. Erkekler topraklarını koruyorlar, ancak dişilerin alanlarından yemlere geçmelerine izin veriyorlar.
Üreme
Okapi, yaklaşık 14 – 15 aylık bir üreme dönemine sahiptir ve tek bir bebeği doğurur. Genç Okapi, ağustostan ekime kadar doğar. Bekleyen anneler doğum yapmak için yoğun ormana çekilirler, bu sayede yeni doğanlar birkaç gün boyunca saklanır.
Koruma
Okapiler tehlike altında sınıflandırılmamasına rağmen, habitat tahribatı ve kaçakçılık tehdidi altındadır. Dünya nüfusu 10.000 – 20.000 olarak tahmin edilmektedir. Kongo’da koruma çalışmaları, Okapi Yaban Hayatı Koruma Alanı’nın 1992 yılında kurulmasına yol açan okapi davranışı ve yaşam tarzlarının devam eden çalışmasını içermektedir. Kongo İç Savaşı, hem doğal hayatı hem de Koruma Alanı’ndaki koruma işçilerini tehdit etmiştir.
Epulu’da, rezervin kalbinde, Kongo Tabiat Koruma Enstitüsü (ICCN) ve Gillman International Conservation (GIC) tarafından ortaklaşa yönetilen ve UNESCO’nun da yer aldığı diğer kuruluşlardan destek alan önemli bir esir yetiştirme merkezi var. Frankfurt Zooloji Derneği ve Yaban Hayatı Doğrudan yanı sıra dünya çapında hayvanat bahçeleri bulunmaktadır. Yaban Hayatı Koruma Derneği aynı zamanda Okapi Yaban Hayatı Koruma Alanı’nda da aktiftir.

Okapi Tarihi

  • Okapi eski Mısırlılar tarafından biliniyordu. Avrupalıların keşfinden kısa bir süre sonra, Mısır‘da hayvanın eski bir oyulmuş görüntüsü keşfedildi. Yıllardır, Afrika’daki Avrupalılar, “Afrika tek boynuzlu at” adını verdikleri bir hayvanı duymuştu.
    Congo’yu keşfetme yolculuğunda, Henry Morton Stanley, yerlilerin “daha sonra okapi” olarak tanımladığı ‘atti’ diye adlandırdığı bir tür eşeğe değindi. Kaşifler, hayvanların çalılıkların arasından kaçmasıyla birlikte çizgili arka tarafın uçsuz bucaksız görüntüsünü görmüş olabilirler, bu da okapi’nin bir tür yağmur ormanı zebrası olduğu yönünde spekülasyonlara yol açmış olabilir.

    Kaynakça:
    https://a-z-animals.com/animals/okapi/

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.