Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Oxygen Absorber (Oksijen Emici) Nedir?

0 503

Gıda sektöründeki gelişmeler ile hayatımıza hızla giriş yapan bir diğer ürün de oksijen emici küçük paketlerdir. İlk karşılaştığımızda ne olduğunu bilemesekte internetten araştırdığımızda bunun bir çeşit koruma kalkanı olduğunu öğreniyoruz. Gıda sektöründeki gelişmeler ile hayatımıza hızla giriş yapan bir diğer ürün de oksijen emici küçük paketlerdir. İlk karşılaştığımızda ne olduğunu bilemesekte internetten araştırdığımızda bunun bir çeşit koruma kalkanı olduğunu öğreniyoruz.

ÜOxygen Absorber (Oksijen Emici) Nedir?stünde ‘Oxygen Absorber ‘ ‘Dikkat Yemeyiniz’ yazan bu küçük paketcikler; gıda paketlerinde kalan tüm oksijeni bertaraf etmek üzere üretilmiş aktif bir paketleme ürünüdür. Paketlenen gıda ürünlerinin raf ömrünü uzattığı kanıtlanmıştır.

İlk olarak Uzak Doğu’da kullanılmaya başlanmış ve son 10 yılda dünya geneline yayılmaya başlamıştır. Adından da anlaşıldığı üzere oksijen emici özelliği sayesinde, oksijen ile etkileşime geçtiğinde mevcut oksijeni emerek bakteri üremesini önlemektedir.

Oksijen birçok ürünü tehdit eden bir unsurdur. Ambalaj içerisinde çok az dahi bulunsa bakteri üretimine neden olup ürünün bozulmasına neden olur. İşte böyle durumlarda imdada yetişen oksijen emici bu küçük paketler oksijen seviyesini minimize ederek ürünlerin daha uzun bir süre taze ve sağlıklı olmasını sağlayarak, raf ömrünü uzatır. Özellikle paketli yufka, ambalajlı et ve sebze ürünleri, bakliyat grubu, ekmek ve unlu mamüller grubu,kuruyemiş ürünleri,çay,tütün,deri gibi günlük kullanımı yüksek olan ürünlerde tercih edilmektedir. Metal,enstrüman ve antikaların korunmasında da kullanılmaktadır.

”Ben henüz böyle bir paket ile karşılaşmadım” diyorsanız hemen nedenini söyleyelim. Bu ürünün kullanımı koruyucu katkı maddesi kullanılmayan ürünlerde yaygındır. Katkı maddesi kullanılan ürünlerde zaten bir koruyucu kalkan varken oksijen emiciye gerek duyulmamaktadır. Oksijen emici bu paketlerin farklı boyut ve cc’lerde üretimi mevcuttur.

Oksijen emici paketler ;

– Koku ve tat içermeyen bir madde olup katkı maddesi değildir. Gıda içerisine değil paketleme esnasında kullanılır.

– Ambalaj içerisindeki oksijen miktarını %0,1’in altına indirdiğinden bozulmaları önleyerek ürünün raf ömrünü uzatır.

– Ambalajlı ürünün tazeliğini koruyarak, koku,tat,küf,renk değişimini önleyerek sağlıklı çözümler sunar.

Üretici için;

– Tüketici memnuniyeti sağlar. Böylece karlılığı artırır.

– Düşük maliyet ile ürünlerdeki doğal koruyuculuğu artırır ve iade işleminin de önüne geçerek zararı azaltmaktadır.

Uyarı;

1- Gıda maddesi değildir. Yenilmez!

2- Çocuklardan uzak tutunuz!

3- Evcil hayvanlardan uzak tutunuz !

Yazar:Sündüz Uslu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.