Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyada En Temiz 25 Şehir

1 217

Dünyada En Temiz 25 ŞehirHepimizin sağlıklı ve temiz bir ortamda yaşama hakkına sahibiz, ancak maalesef gezegenimiz yavaş yavaş dev çöp yığınına dönüşmektedir. Dünyadaki kirlilik seviyesinin genel puanları üzücüyse de, sevindirici haber, dünyada temiz ve kirlenmemiş yerlerin hala var olması. Bununla birlikte, genellikle şehrin düzenini ve temizliğini korumak için yalnızca bazı hükümet düzenlemeleri ve halka açık bildirimlerden fazlasını gerektirir. Ayrıca yerli halkın sürece katılmasının ve olabildiğince çevre dostu olması temiz çevre, sağlıklı yaşam sürecini hızlandıracaktır. Kendi çevrelerini daha temiz yapmaya ve sakinlerini daha mutlu ve sağlıklı hale getirmeyi başarmış bazı şehirleri göstermek için, bu listeyi sizler için derledik. Stockholm ve Reykjavik gibi temiz ve yeşil Kuzey Avrupa şehirlerinden Afrika ve Asya’da şaşırtıcı derecede temiz şehirlere kadar temiz ve sağlıklı yerler göreceksiniz.
Zürih, İsviçre
Listeyi, dünyanın en temiz ve en yeşil şehirlerinden biri olarak kabul edilen bir şehirle başlayalım. Zürih yaklaşık 400.000 kişiye ev sahipliği yapıyor; çevre dostu toplu taşıma araçlarının oluşturulması, bisiklet ağının genişletilmesi, yenilenebilir enerji kaynakları için araştırma ve projeler ve hızlanma yollarının kapatılması ile oldukça temiz ve refah düzeyi yüksek şehir olma yolunda ilerliyor.
Wellington, Yeni Zelanda
Başkent ve Yeni Zelanda’nın en büyük şehirlerinden biri olan Wellington, iyi korunmuş ve bakım yapılan doğal cazibe merkezlerinin bulunduğu temiz ve düzenli bir şehir olmasıyla ünlüdür. Yerel halkın üçte birinden fazlası araba yerine toplu taşıma araçlarını kullanıyor ve bu da bölgedeki hava kirliliğini önemli ölçüde azaltıyor.
Dünyada En Temiz 25 ŞehirIfrane, Fas
Temiz çevreye sahip sadece birkaç Afrika şehri arasından muhtemelen en ünlü olanı Ifrane’dir. Orta Atlas Dağları’nda 1.665 m yükseklikte yer alan Ifrane, endüstriyel bir harekete sahip değildir, bu nedenle yerel sakinler ve turistler temiz hava ve suyun keyfini çıkarabilir. Ayrıca, kent, kışın karla kaplandığında popüler bir kayak merkezi olmaktadır.
Oslo, Norveç
Norveç’in başkenti dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olarak bilinir, ancak burada yaşayan halk ve ziyarete gelen turistler temiz hava ve mükemmel temiz bir ortamın keyfini çıkaracaktır. Oslo, toplu taşıma araçları veya kiralanabilir motosikletlerle dolaşmak kolaydır. 2007’de Reader’s Digest, Oslo’yu dünyanın en yeşil ve en yaşanabilir şehirler listesine dâhil etti.
El Hierro, İspanya
Teknik olarak El Hierro, İspanya Kanarya Adaları’ndan biri olduğu için bir şehir statüsünde değildir, ancak 7000 nüfusu için 24 saatten fazla elektrik üretmeyi başarmış olup, bu yılın başlarında tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. Sadece hidro rüzgar santralleri ile elektrik üreten El Hierro, yemyeşil eski ormanları ve volkanik kayalıklarla tanınan ada UNESCO biyosfer rezervine dahildir.
Dünyada En Temiz 25 ŞehirFreiburg, Almanya
220 bin kişiye ev sahipliği yapan Freiburg, Almanya’nın en güneşli ve sıcak şehri olarak bilinir. Bununla birlikte, güzel parkları, temiz caddeleri, temiz havası ve çevre dostu taşıma araçları ile tam bir yıldız kenttir. Büyük Baden şarapları yetiştiren bölgenin kalbinde yer alan otel, geniş bir dağlık Kara Ormanın doğal güzelliğinin başlıca turist giriş noktası olarak hizmet vermektedir.
Toronto Kanada
Toronto, 2,6 milyondan fazla nüfusu olan büyük bir metropolden bile temiz ve düzenli olabileceğinin yaşayan bir kanıtıdır. Çevresel yenilikleri ile ünlü Toronto, sera gazı emisyonlarının azaltılmasında özellikle başarılı olmuştur. Kent ayrıca temiz çevreye katkıda bulunan çok verimli ve karmaşık bir toplu taşıma sistemine sahiptir.
Amsterdam, Hollanda
Şehrin her yerine 600.000’den fazla kiralanabilir bisikletle Amsterdam, bisiklet cenneti olarak tanımlanıyor. Ve şehri olağanüstü bir şekilde temiz tutmaya yardımcı olan bu alışılmadık uygulama sayesinde 2012 yılında, Economist Intelligence Unit tarafından ikamet eden en iyi ikinci şehir ve Mercer tarafından çevre ve altyapı için yaşam kalitesinde 12. sırada yerini almıştır.
Brisbane, Avustralya
Çoğu Avustralya şehirleri, her türlü kirliliğin nispeten düşük olduğu temiz bir çevreye sahiptir. Ancak Brisbane’i öne çıkaran şey, 2.3 milyondan fazla bir nüfusa sahip olmasına rağmen temiz ve düzenli olmasıdır. Şehrin harika parkları, botanik bahçeleri ve diğer yeşil rekreasyon alanları göz dolduran güzelliktedir.
Dünyada En Temiz 25 ŞehirPortland, Oregon, ABD
“Gül Bahçesi” adını taşıyan Portland, yüksek yürünebilirliği, geniş bisiklet topluluğu, çiftlikten masa yemekleri, toplu taşıma seçenekleri ile geniş ağa sahip olması nedeniyle sıklıkla dünyanın en çevreci bilinçli şehirlerinden biri olarak bilinir. 10.000 dönüm halka açık park alanı, temiz hava solumak ve vakit geçirmek isteyenlerin uğrak yeri olmaktadır.
Stockholm, İsveç
Dünyanın en temiz başkentlerinden biri olan Stockholm, AB Komisyonu tarafından 2010 Avrupa Yeşil Başkenti Ödülüne layık görülerek Avrupa’nın ilk “yeşil başkenti” seçilmiştir. Başvuran şehirler, iklim değişikliği, yerel ulaşım, kamu yeşil alanları, hava kalitesi, gürültü, atık, sürdürülebilir arazi kullanımı, biyoçeşitlilik kategorisinde dikkate alınmıştır.
Nottingham, İngiltere
Birleşik Krallık’ta Central England’da bulunan bu şehir hâlâ kirlenmemiş şehirlerden bir tanesidir. Nottingham, çöp ve grafiti sorunlarıyla mücadele için çok sayıda proje başlatmış olup, 2014’te “İngiltere’nin En Temiz Şehir” ödülünü layık görülmüştür.
Kobe, Japonya
Japonya’nın en temiz şehri olarak bilinen Kobe, dünyanın en verimli atık bertaraf sistemlerinden birini kullanmaktadır. Yerel halk çok çevreye duyarlı olduğu için sokaklar daima temiz olmaktadır. Şehir, 1.5 milyondan fazla nüfusa sahip büyük bir metropol olmasına rağmen, dinlenmek için çok güzel yeşil alanlara sahiptir.
Lüksemburg
“Avrupa’nın yeşil kalbi” olarak anılan Lüksemburg, Lüksemburg’un başkentidir. Bir sürü iyi korunmuş antik kaleler ve yeşil ormanlar ile ünlü kent, geçtiğimiz yıl dünyadaki en temiz üçüncü kent ilan edilmiştir.
Dünyada En Temiz 25 ŞehirCalgary, Kanada
Son birkaç yıldır Calgary düzenli olarak dünyanın en temiz şehirleri arasına girmiştir. Çevrenin temiz ve sağlıklı kalması için yerel halka takip edilmesi gereken 5 temel ilke öğretilmektedir. Bunlar; Kanalizasyon Sistemi Kalitesi, Su İçilebilirlik ve Müsaitlik, Atık Sökme ve Geri Dönüşüm, Trafik Sıkışıklığı ve Hava Kirliliği‘dir.
Singapur
Dünyanın tek ada şehri eyaleti olan Singapur, sakız yasağı da dahil olmak üzere şehrin çevresel sorunlarına ve düzenine ilişkin katı düzenlemelerle ünlüdür. Singapur’un arazilerinin yaklaşık % 10’u parklar ve doğa rezervleri için ayrılmış olup, şehir ayrıca yaşam kalitesini yükseltmek için çeşitli ağaç dikme kampanyaları başlatmıştır.
Curitiba, Brezilya
Yerel hükümet sakinlerini, yiyecek veya otobüs simgeleri için atık çöp torbaları değiştirmelerine izin vererek kenti temiz tutmaya çağırıyor. Sonuç olarak şehrin çöp kutusunun% 70’i geri dönüştürülüyor. Kentin kağıt geri dönüşümü, günde 1.200 ağaç karşılığında tasarruf sağlıyor.
Cenevre, İsviçre
Cenevre dünyadaki en varlıklı, pahalı, yaşanabilir ve en güvenli şehirlerden biri olarak biliniyor bununla birlikte, çevreci kesim sürekli olarak yeni çalışmalara imza atıyor. Dünyanın en temiz şehirlerinden biri olan Cenevre, çevre koruma ve sürdürülebilir kalkınma üzerinde çalışan küresel kuruluşların bir ağı olan Cenevre Çevre Ağı’na da ev sahipliği yapıyor.
Dünyada En Temiz 25 ŞehirViyana, Avusturya
Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Viyana’da yaklaşık 1,8 milyonluk bir nüfus olmasına rağmen, şehir düzenli olarak dünyanın en temiz şehirleri arasına giriyor. Viyana geçtiğimiz on yıllar boyunca atık bertaraf sistemlerine büyük miktarda para yatırmış ve harcamış durumdadır.
Reykjavik, İzlanda
Arctic Circle’ın hemen yanında bulunan İzlanda, dünyadaki en temiz ülkelerden biridir. Bu nedenle başkent Reykjavik’i dünyanın en temiz şehirleri arasında görmek şaşırtıcı değildir. Kentte 19. yüzyıla kadar hiçbir kentsel gelişme yoktu. Şu an bile Reykjavik, neredeyse hiç kirlilik olmadan dünyanın en temiz ve en yeşil şehirlerinden biri olmaya devam ediyor.
Helsinki, Finlandiya
Listedeki diğer bir temiz şehiler arasında olan Helsinki, Finlandiya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Helsinki sakinleri çevrenin korunması, sokakları temiz ve düzenli tutulması konusunda kararlıdır. Şehrin enerjisini asgariye indirmek için, elektrikle ısı üretmek için karmaşık bir sistem tasarlanmıştır.
Honolulu, Hawaii, ABD
Yaklaşık 340.000 kişilik bir nüfusa sahip olan Honolulu, ana karada en yakın yer olan California’daki Point Arena Deniz Feneri olan 3.800 km’de olduğundan dolayı dünyanın en uzak şehridir. Honolulu’nun ve tüm Hawaii eyaletinin dünyadaki en temiz ve en yeşil yerlerden biri olduğu bu aşırı izolasyonun kaynağı olabileceği yönünde düşünceler mevcuttur.
Dünyada En Temiz 25 ŞehirKopenhag, Danimarka
Danimarka’nın başkenti Kopenhag, dünyanın en çevre dostu şehirlerinden biri olarak tanınmaktadır. Kopenhag, yüksek çevre standartlarına olan bağlılığının bir sonucu olarak, 2014 Küresel Yeşil Ekonomi Endeksinde ikinci kez yeşil renkli en iyi şehir olarak seçildi. Kanalizasyon arıtımına yapılan önemli yatırımlar, limanda su kalitesinin arttırılmasıyla yüzme için kullanılmaktadır.
Chicago, Illinois, ABD
2,7 milyondan fazla kişinin yaşadığı Chicago, ABD’nin üçüncü büyük şehridir ve çok temiz ve çevre dostu bir şehir olma konusunda bir üne sahiptir. Chicago hava kalitesini artırmak için şehir genelinde 186.000 m2 çatı bahçeleri dikti ve aynı zamanda ikamet yerinde emisyonları azaltmak için toplu taşıma araçlarını kullanmaya teşvik etti.
Hamburg, Almanya
Almanya’nın ikinci en büyük şehri olan Hamburg, yıllarca çevresel çabalarıyla övündü. 2050 yılına kadar CO2 emisyonlarını yüzde 80 oranında azaltmak için kendine bir hedef belirledi. Hamburg yetkilileri ayrıca, insanların şehir etrafında dolaşmak için arabalarına binmesine artık gerek kalmayacakları anlamına gelen “Yeşil Şebeke” geliştirme planlarının ayrıntılarını açıklamıştır.

Kaynakça:
https://list25.com/25-cleanest-cities-in-the-world/2/

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Kesfegel diyor

    Honolulu, Hawaii, ABD benim hayal ettiğim yerler arasında bulunuyor. Önümüzdeki sene için güzel bir plan yaptım Hawaii için. Umarım dediğiniz kadar vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.