Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Oksitosin Seviyemizi Nasıl Arttırırız?

0 582

4295_bebis

Oksitosin, erişkinlerin rahatlamasını sağlayan bir hormondur. Artmış oksitosin düzeyleri ayrıca ilişkinizdeki güvenin artması ve bağlanmayla da ilişkilidir. Eğer hoşlandığınız kişi yanınızdan geçtiğinde kalbinizin deli gibi atmasının sebebinin “Erosun aşk oku”nun size çarpması olduğunu düşünüyorsanız tamamen yanılıyorsunuz. Erosun işini elinden almak gibi bir niyetim olmasa da, bilim adamları ve araştırmacılar bunun nedeninin aşk hormonu “oksitosin” olduğunu düşünüyor.

Oksitosin, rahatlama ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olan anti-anksiyete etkileri olan bir nörohipofiziyal hormondur. Ağrı eşiğini yükseltir aynı zamanda büyümeyi ve iyileşmeyi teşvik eder. Sosyal etkileşim ve iletişimde güven duygusu sağlar. Oksitosin hormonu bir çok dokunma, koku ve ses ile aktifleşerek salgılanır. Başkalarına iyilik yapmak gibi psikolojik faktörlerde oksitosin seviyelerini arttırır.

4295_pet

Oksitosin kelimesi “hızlı doğum” anlamına gelen Yunanca kelime oxys ve tokos kelimelerinden türetilmiştir. Bunun nedeni oksitosin hormonunun doğum sırasında vajina ve serviks genişlemesine yardımcı olmasıdır. Oksitosin yalnızca doğumu kolaylaştırmada yardımcı değil, aynı zamanda anne yeni doğan arasındaki bağı sağlar. Son zamanlarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki yalnızca anne ile bebek arasındaki bağı değil, sosyal ilişkilerde ve partnerlerle olan bağı da sağlayan oksitosin hormonudur. Kişinin içindeki güven ve cömertlik duygusunu açığa çıkarır. Yani vücudunuzdaki oksitosini arttırmak partnerinizle bağlanmanızı, daha iyi bir sevgili daha iyi bir ebeveyn olmanızı ve daha mutlu olmanızı sağlar. Etkilerini görmek için yapılan sayısız araştırmanın sonucuna göre oksitosin hormonu bunları gerçekten yapabilir. İşte size oksitosin seviyelerini arttıran etkenler;

4295_el_ele

Sarılmak ve el ele tutuşmak: Çiftler sarılarak, el ele tutuşarak oksitosin seviyelerini arttırabilirler. Her yakın temasta bu mucizevi hormonun salınışı artar. Bu sadece rahatlamanızı değil partnerinizle bağ kurmanızı da sağlar. Şimdi sahilde sevgilinizle el ele yaptığınız romantik yürüyüşlerin neden bu kadar huzurlu olduğunu biliyorsunuz.

Masaj yaptırmak: Dokunmanın oksitosin seviyelerini arttırdığını artık biliyoruz, bunu sağlamak için rahatlatıcı diğer bir yol ise masaj yaptırmaktır. Sadece vücudunuzu ve zihninizi sakinleştirmekle kalmıyor aynı zamanda tüm stressinizi de uzaklaştırıyor.

4295_masaj

Hayal kurmak: Oksitosin seviyelerini arttıran tek şey fiziksel temas değildir. Kuzey Carolina Üniversitesi’ndeki araştırmacılar evli kadınların kocalarını düşündüklerinde hızla oksitosin salgıladıklarını tespit etti.

Eğlenceli aktiviteler yapmak: Sevdiğiniz bir aktiviteyi yapmak, ister dans etmek olsun ister karaoke yapmak oksitosin seviyenizi arttırır. Eşinizle birlikte Bungee jumping yapmak yada bir roller coastera binmek gibi en heyecan verici aktiviteler bile oksitosin seviyenizi arttırır ve olağanüstü güçlü bir bağ kurmanıza yardımcı olur.

Egzersiz: Tempolu yürüyüş, yüzme ve diğer fiziksel aktiviteler vücuttaki oksitosin düzeylerini artırmak için iyi çalışır. Yoga da oksitosini artırmak için harika bir yoldur. Basit meditasyon ve nefes egzersizleri de aynı sonucu almanıza yardımcı olur.

Evcil hayvanlar: Her evcil hayvan sahibinin bildiği gibi evcil hayvanınıza sarılmak onunla oynamak çok rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Artık bunun nedenini biliyorsunuz. Evcil hayvanınıza dokunmak, tüylerini okşamak ve onunla oynamak oksitosin seviyenizi arttırır.

4295_face

Arkadaşlar: İyilik yapmak, arkadaşlarınıza ve ailenize hediyeler vermek oksitosin seviyenizi arttırır ve çok iyi hissetmenizi sağlar. Bazen sadece bir arkadaşınızı arayıp, onunla konuşmanız bile oksitosin seviyenizi arttırabilir.

Sosyal medya: Her ne kadar sosyal medyanın birebir iletişimi öldürdüğü söylense de Facebook ve Twitter’ ın insanlar üzerine etkilerini inceleyen araştırmacılar öyle düşünmüyor. Sosyal medya aracılığı ile iletişim kurmak da oksitosin seviyesini arttırabiliyor. Birebir iletişim her ne kadar daha güzel olsa da sosyal medya da oksitosin seviyenizi arttırmayı sağlıyor.

Tanıdık deneyimler: Yeni pişmiş kurabiye kokusu, sabahları kuş cıvıltılarıyla uyanmak, ailenizle güneşin batışını izlemek oksitosin seviyenizi arttıran kokular, sesler ve görüntülerdendir. Bu rahatlatıcı düşünce ve anılar zihninizi rahatlatır ve stresten uzak tutar.

Müzik dinlemek, iyi bir yemek yemek gibi bazı diğer faktörlerde oksitosin seviyenizi arttırır. Sarılmak, el ele tutuşmak ve öpüşmek gibi temas sağlayan faktörler oksitosini en çok arttıran şeylerdir. Bu sadece çiftlere özgü değildir. Bir anne- babanın bebeklerine sarılmaları da oksitosini arttırır. Aynı zamanda aileyi bir araya getirir, ilişkilerini güçlendirir. Daha mutlu ve bir arada bir aile ortamı sağlar. Stresten uzaklaştırır. ve sakinleşmenizi sağlar. Oksitosin seviyenizi yükseltecek ufak ip uçlarımızı kullanın böylece daha sakin ve sosyal bir hayat kurun.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/how-to-increase-oxytocin-levels.html

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.