Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ölüm Korkusu Nedir?

0 415

ÖÖlüm Korkusu Nedir?lüm insan, hayvan, bitki fark etmeden tüm canlılar için yaşamın kesin bir biçimde son bulması durumudur. Tanımı karşısında ürperti duyan insanlar için ölüm zamanının, yerinin belirsiz olması, bununla birlikte bilinmezliklere rağmen kesin olarak her canlıya uğrayacak olması itibari ile ölüm daha da ürperti vericidir. Ölüm insan, hayvan, bitki fark etmeden tüm canlılar için yaşamın kesin bir biçimde son bulması durumudur. Tanımı karşısında ürperti duyan insanlar için ölüm zamanının, yerinin belirsiz olması, bununla birlikte bilinmezliklere rağmen kesin olarak her canlıya uğrayacak olması itibari ile ölüm daha da ürperti vericidir.

İnsan bilinmezlikten, canının yanmasından, yaptıklarının azlığı ve yapmadıklarının çokluğundan sürekli endişe duyar. Ölüm korkusu da bu şekilde içinde birçok sebep bulundurabilen bir korkudur. Düzeyi itibari ile sağlıklı bir sınırda kaldığı sürece ise, doğaldır.

Ölüm Korkusunun Doğal Sınırında Yaşayamayan Bireylerin Davranışları Nelerdir?

Ölüm korkusunu normal düzeyde yaşayabilen insanlar, yaşamlarına verimli bir şekilde devam edebilirler. Her yeni güne ölüm korkusunun getirdiği endişeyi taşımazlar. Anneliği, babalığı, evlatlığı, arkadaşlığı, mesleği, her türlü rollerini yerine getirdikleri bu hayatta ölüm korkusu onlar için bir engel değildir.

Ölüm korkusunu patolojik boyutta yaşan insanlar ise her daim bir endişe hali içindedirler. Araba kazası yapmamak için araba kullanmaz, toplu taşıma araçlarına binmez. Tehlike arz edebilecek, kalabalık, karışık olan tüm ortamlardan kendilerini yalıtarak bir fanusun içinde, her an endişe halinde yaşarlar. Bu tür insanların hayatları her geçen gün daha da zorlaşır. Sadece ölüm korkusu değil birçok ruhsal rahatsızlık da yaşamları boyunca kendilerine eşlik eder. Sosyal anlamda sıfırlanmak üzere olan belki de sıfırlanan hayatları her geçen gün daha da zorlaşır.

Normal Bir Ölüm Korkusu Patolojik Boyutlara Nasıl Ulaşır?

Ölüm korkusunu patolojik boyutta,

Ölüm Korkusu Nedir? Kaygı bozukluğu yaşayan insanlar

– Yakın bir aile bireyini kaybeden insanlar

– Ölüme yakından tanık olmuş insanlar daha fazla yaşamaktadırlar.

Ölüm korkusu aşamalı olarak ortaya çıkar. Sırasıyla bu evreler:

İnkar: Ölümün, bireye uğramasının ihtimal dahilinde dahi kabul edilmediği safhadır.

Öfke: Uzun bir inkar evresinden sonra ölüme, tehlikelere, hastalıklara, varlığının acizliğine karşı yaşanan öfke patlamalarıdır.

Pazarlık: Birey bu safhada tüm hayatını yeniden şekillendirmektedir. Her şeye hastalıklı boyutta dikkat etmeye, kendini hayatı yaşamaktan alıkoymaya başlamıştır.

Kabul: Kabul evresi tüm sosyal hayatı bozulmuş, psikolojik dengesini kaybetmiş bireyin, çoğu zaman bir yakını sayesinde, hayatını bu şekilde devam ettiremeyeceği gerçeğini göstermesi ile ortaya çıkan safhadır. Bu evreyi yaşayamayan, tedavi için bir uzmana başvurmadan tüm hayatını bu ölüm korkusu ile geçiren insanlar fazlasıyla mevcuttur.

Kaynakça:
psikolojik.gen.tr/olum-korkusu.html

Yazar:Gökçe Cömert

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku