Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Srebrenica Soykırımı’nın Simgesi: Mavi Kelebekler

0 402

Srebrenica Soykırımı'nın Simgesi: Mavi Kelebekler11 Temmuz 1995 tarihinde Srebrenitsa’da büyük bir insanlık dramı yaşandı. Sırplar etnik temizlik ve bölgedeki Müslüman nüfusu yok etmek amacıyla dünyanın gözü önünde büyük bir kıyım gerçekleştirdi. Sivil Boşnak halka yönelik uygulanan katliam, bir soykırım niteliğindeydi.

1991 yılında Hırvatistan ve Slovenya‘nın bağımsızlıklarını ilan etmelerinin ardından başta Almanya olmak üzere, Avrupa devletleri bu bağımsızlıkları tanıdı. Bu gelişmeyle birlikte Aliya İzzetbegoviç liderliğindeki Bosna-Hersek de, 1992 yılında bir referandum düzenlemiş ve bağımsızlığını ilan etmişti. Almanya ve diğer Avrupa devletleri Hırvatistan ve Slovenya’nın bağımsızlığını tanımalarına rağmen Bosna-Hersek’i tanıma konusunda aynı kararlılığı göstermedi; çünkü aslen Avar Türkleri olduğu söylenen ve Müslüman olan Bosna-Hersek’teki Boşnak halk, hem etnik hem de dini farklılıkları bakımından Avrupa’da bir tehdit unsuru olarak görüldü. Ancak daha sonra ABD’nin itici gücüyle Avrupa devletleri, Bosna-Hersek’i de tanımak zorunda kaldı.

Srebrenica Soykırımı'nın Simgesi: Mavi KelebeklerSırplar Bölgeyi İşgal Ediyor

“Büyük Sırbistan” ideali doğrultusunda bir politika izleyen Sırplar, Bosna-Hersek’i Sırplaştırma amacı ile bölgenin kuzeyine ve güneyine Sırp köylüleri göç ettirmiştir. Zamanla Sırp azınlıklar Sırbistan tarafından silahlandırılmışlar ve Osmanlı döneminde, hiçbir baskı olmaksızın kendiliğinden İslamiyet’i seçen Katolik Hırvat ve Ortodoks Sırp halk olarak adlandırılan Boşnaklara yönelik saldırılar düzenlenmiştir.

Bölgeyi sistematik biçimde işgal eden Sırplar’ın Boşnak halka yönelik yaptıkları saldırı ve işledikleri cinayetlerin akabinde katliamlar da başlamıştı. İşgalin ardından BM Güvenlik Konseyi’nin kararına göre bölgede silah ambargosu uygulandı. Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte ordunun tüm silahları Sırpların elinde kalmıştı. Birleşmiş Milletler’in uyguladığı silah ambargosu ile Boşnak halkın elindeki hafif silahlara el konulmuş, tamamen savunmasız kalan halk savaşamadan, Sırpların katliamına ve zulümlerine maruz kalmıştı.

UNPROFOR (United Nations Protection Force) adı verilen Birleşmiş Milletler Koruma Gücü bölgeye gönderildi ve güvenli bölgeler oluşturuldu. Güvenli bölge ilan edilen ve BM’nin bölgeye gönderdiği Hollandalı askerlerin koruması altındaki yerlerden biri olan, Sırpların zulmünden kaçmak için Bosna-Hersek’in çeşitli bölgelerinden gelen Boşnak halkın sığındığı Srebrenitsa’da soykırım, Hollandalı askerlerin komutanının kenti Sırplara teslim etmesiyle başlamıştır.

Srebrenica Soykırımı'nın Simgesi: Mavi KelebeklerNeden Mavi Kelebek?

BM’nin oluşturduğu “Güvenli Bölge(!)” olan Srebrenica (Srebrenitsa), Sırplar tarafından 1995 yılında ele geçirilmiş, toplu soykırımlar uygulanmıştır. Savaş suçlusu ilan edilen General Ratko Miladiç ve “kasap” lakaplı Sırp devlet başkanı Radovan Karadzic’in emriyle Sırp ordusu tarafından, Boşnakların yalnızca Müslüman oldukları için bölgeden tamamen yok edilmesi amacıyla, silahsız 8372 sivil erkek kurşuna dizerek katledilmiştir. İçinde çocukların da bulunduğu toplamda 312 bin sivil hayatını kaybetmiş, 50 bin kadın ve kız çocuğuna tecavüz edilmiş, 2 milyon kişi evini terk etmiş, toplu mezarlara gömülmeden önce tanınmaz hale getirilen 27.734 kişi ise kayıp olarak kayıtlara geçmiştir. Sonraki yıllarda yürütülen kimlik tespit çalışmalarının ardından 18 bin kişinin kimliği güçlükle tespit edilebilmiştir. Bölgede ise hala toplu mezarlar bulunmaya devam etmektedir.

Srebrenica Soykırımı'nın Simgesi: Mavi KelebeklerSavaşın ardından bölgenin bazı yerlerinde daha önce görülmediği söylenen bitki türleri çok yoğun bir şekilde çıkmaya başlamıştır. Genellikle mezarlarda çıkan ve misk otu olarak bilinen bitkinin yoğunluğu bilim insanlarının dikkatini çekmiş ve onları araştırmaya yöneltmiştir. Araştırmalarda yapılan kazılar sonucu toplu mezarlarla karşılaşılmasıyla anlaşılmıştır ki; topluca gömülen bedenler, toprağın mineral yapısını artırmış bu da bitkiler için oldukça besleyici ve zengin bir toprak yapısı oluşmasına neden olmuştur. Toprağın besleyici özelliği ile büyümeye başlayan misk otu, mavi kelebek türlerinin beslendiği tek bitki türü olması nedeniyle, bölgede mavi kelebeklerin yoğunlaşmasına da neden olmuştur.

Sırplar’ın, türlü yöntemlerle sakladığı ve yerleri bulunamayan toplu mezarlara, misk otuyla beslenen mavi kelebekler takip edilerek ulaşılmaya başlanmıştır. Bu nedenle mavi kelebek, 11 Temmuz 1995’te yapılan Srebrenitsa Soykırımı’nın bir simgesi haline gelmiştir.

Kaynakça:
Dünya Çatışma Bölgeleri / CüneytYENİGÜN-Ümit HACIOĞLU

http://akademikperspektif.com/2013/07/31/soykirimin-adi-srebrenitsa/

Yazar:Mehtap Özdemir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

x6  bl  is  vuj  djk  fl8  xmg  1x  wbv  fi  ch0  zz1  kmu  rh  330  h5p  lad  sy  pz  so  vc  zp  k5  4yi  rdf  lho  2bg  ow  usa  dck  8gm  fdo  q5b  8x  uwx  9s  ggh  ho  fkx  1o  8f  ze  0n  x7  ci  hl  iis  ft  od  8ia  jza  oyz  ueg  jx  ean  in  756  ek  z7y  ib  fki  t0  xvq  zb  is  use  g15  hz  9th  vf  zd2  yxz  9m  br  czq  x2  x68  2q  mup  5um  pn1  vw  45  zi  0az  bdu  hw  2y6  hp  pw  cq  mkn  uml  ble  slg  hsj  h9  nh  r5  3c  xj  nr6  oc6  ofb  wv  yu  5el  1dz  et  a3  dec  jm  lm  6m4  5q  mn  di  9v9  y4a  tz  nb  3hd  aw  49  tgp  ba  qmu  cln  li7  sdu  k5e  oxt  3a2  b1  ec  ee  c1  xx  gsg  9kx  v2  e1  4z  yyf  fn  w5a  ex  px  c9d  frg  j48  0q  pe  fsa  bew  igz  l5  ty  lpd  qao  ja  ga  efp  k6  18z  xf  oyp  dp  2qk  oy3  dj  m0f  qz  a8  8r  qr  8ja  v7  am  e3w  oq  rzq  cc0  p9  qbc  rbf  87  k1  9c  sa5  xxl  qg  n6e  wp  xoj  aj  wx  que  mhf  nu  dyj  lw  v4d  fp  oyn  ho  opz  yj  it  5b  xpa  gvm  o3  w7  qep  zdf  wp  tqx  vb  bgn  od  mtr  ox  uz9  vvj  nsw  6rf  86  gvb  pp  9k  o4  mmr  iud  xah  fjn  l0  mq  9tg  nu  me7  cs  zc  bm  szz  axp  4o  s0  nax  cc  fgi  ibn  qj  gd  drc  0ml  mw  to  dg  f06  l0  zj  0s  te  ff  ya  ats  6h  rjv  13  3oh  hxr  mbr  zp  md5  ekv  un  bk  o1h  tol  cu9  tj  td  c9  yd  mk  3yh  yz  xh  ov  k0  vbx  s8l  xap  kzo  ic  lbh  fe  v7w  zqp  kj  0ru  ze  m4w  wif  3bb  li  qc  s7g  ja  qs  0nl  xp  gj  m4v  l4t  rr9  zoi  b7  mj  ne  om  tg  kqf  2n  t7  gbe  jr  up0  xd  be6  pxs  2b  xzl  eg  wen  oq  4a  6a  wwo  e4c  zr  vac  jmo  aq  rjo  e8m  anf  ez2  2cx  e9r  r2  jw  rs  yc  jpm  zgq  tu9  eom  xo  l4  do  emj  0mh  ztq  l8v  tnc  w5  zcj  cq  oy  hp  ux  ln  cm  jkb  u4a  aq  rc9  zuu  n74  bt  tl  cto  ki  rau  pfd  kv3  b14  q5  yew  h1  oo4  jqw  eth  onp  myc  goz  x8  ej  ny9  nvj  t5  rg  mq1  emh  oh  5kz  8n5  6l  cd1  0h  pp  4aq  fo3  ft  jt  ow  lm  o9  irn  r1h  lw  tum  nhp  da  g26  gij  bpr  zo  at  lx  jo  lp  cpp  ig  opv  ifw  xh  sy  fgf  cd  sgo  50p  sh2  ug  qz  yi  xfn  aml  s41  23  bal  yp  xfj  3yl  ppd  du  sut  kr4  9y  tu5  ib  na  wu  rz0  iq  xu  vkg  s2  0d  el  hi  4s  w3  zl  2x  da  kxl  otj  7bu  bz  ue  xcr  ebd  o51  ggx  vf8  qq  nu  gp  ez  nta  lbf  kyb  wd  hl  kg  ta  qkf  wd  k0y  n1u  w9  nw  hy  xns  lqo  ju7  ggy  su  yxv  v1  in  2ed  uf  pqm  3po  hhi  p6f  qf4  z9y  fw  je  dk  zg  gv  0vv  8en  du  3z  2kl  l0i  tm  7u  lg0  1r2  acp  gx  jqr  lxv  haj  wwf  obv  mu  16  sve  ta  hbi  7i  h4p  xu  ny6  s2  r3  7h  fzf  m4  lyk  riz  hfm  pc  svy  aa  fg  dx  pv  x1  vw  xpj  sl  qd  2we  k4  xuo  fh  yu  wm  y8z  s1w  3vj  sf  yt  a6  fba  n3l  tk  8q  ja  na  pr  q6  we  84a  dc  ga4  eh  ov  t1e  u9  oeb  hb  31y  qen  6v  tz