Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Omega 3 Nedir? Faydaları Nelerdir?

0 478

3461_omega-3-nelerde-var-300x300

Son yıllarda sağlık alanında ismi oldukça sık duyulmaya başlana Omega 3, sağlık için çok gerekli ve faydalı bir besin maddesidir. İnsan sağlığı açısından ele alındığında vücut için önemi azımsanamayacak kadar fazla olan Omega 3 maddesi, besinlerdeki yağ asitlerinin içinde yer alan bir maddedir.

Omega 3 insan sağlığı açısından çok önemli olması rağmen bu madde vücut tarafından üretilemeyen bir maddedir. Bu nedenle de Omega 3 besinler yoluyla vücuda alınmalıdır. Ve bu maddeye ihtiyaç özellikleri itibariyle anne karnından itibaren başlamakta ve bu madde hayatın her döneminde vücuda alınmalıdır.

İnsanların anne döneminden başlayan gelişim dönemleri bulunmaktadır. Çok farklı alan ve türlerde olan gelişim türleri içerisinde alınan kullanılan besin maddeleri oldukça büyük önem taşımaktadır. Omega 3 ise bu noktada bebeklerin gelişim sürecinde hemen bu sürece dahil olan bir besin maddesi özelliğini taşır. Bebekler için kesinlikle alınması gereken bir besin olan omega 3, özellikle de beyin gelişimi açısından oldukça büyük bir rol üstlenmektedir. Bunun yanı sıra yine gözde bulunan retina tabakasına da önemli katkıları bulunur. Son yıllarda yapılan klinik araştırmalar ise bu maddenin hamile bayanlarda erken doğum riskini çok büyük oranda ortadan kaldırdığını ortaya çıkarmıştır. Bu yönüyle Omega 3 özellikle hamilelik döneminde hem anne hem de bebek için gereksinimi yüksek olan bir madde özelliğini taşır. Hamileliğin doğal sürecinin sağlıklı bir biçimde tamamlanmasını sağlayan Omega 3 maddesi, aynı zamanda anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde kilo almasına da yardımcı olmaktadır.

3461_omega-3-nedir-300x300

Gelişim döneminin hemen başında ihtiyaç duyulmaya başlanan Omega 3 besin maddesi, çocukluk dönemlerinde de devam eder ve beyin gelişimine oldukça olumlu yönde katkılarda bulunarak beyin aktivitelerini ve beyin işlevlerinin doğru bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlar. Zeka türleri arasında yer alan matematiksel zekanın gelişiminde de büyük faydaları olan Omega 3, bu noktada çocuklar açısından büyük önem taşır. Yine bunun yanında Omega 3 yağ asitleri telaffuz ve okuma gibi yeteneklerin gelişiminde de etkili bir maddedir. Aynı zamanda bu yağ asitleri, hafızayı da güçlendirir ki yapılan bilimsel araştırmalar bu besin maddesinin eksikliği durumunda çocukların hafıza gelişiminin tamamlanamadığını ortaya koymuştur. Aynı zamanda Omega 3 kalp dostu diye de adlandırılan bir maddedir.

Çocuklarda gelişim için kullanılan Omega 3 maddesi aynı zamanda yetişkinlerde de kullanılan bir maddedir. Yetişkinlerde bu madde özellikle de depresyon tedavisinde kullanılır. Yaşlılar için de önemi büyük olan bu yağ asitleri Alzheimer hastalığında hem önleyici hem de tedavi için kullanılmaktadır. Düzenli bir biçimde alınan omega 3 maddesinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azalttığı saptanmıştır. Bu durum da her yaştaki insanın bu maddeyi almasını gerektirir. Sağlıklı bir yaşlılık dönemi buna bağlıdır. Bunların dışında Omega 3 maddesi, dikkat dağınıklığı, davranış bozukluğu, saldırganlık, konsantrasyonda bozukluk ve sinirli ruh hali gibi durumların tedavilerinde de kullanılır.

3461_images_(1)

Omega 3 yağ asitleri bağışıklık sistemi için de önemlidir. Bu madde, bağışıklık sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Yani bu yağ asitleri hastalıklardan korunmak için de kendini önemli bir konuma sürüklemektedir. Bağışıklık sisteminin yanında bir diğer sistem olan iskelet ve kas sistemi de Omega 3 maddesinin faydalarından yararlanmaktadır. Bu nedenle keten yağı, ada çayı yağı, soğuk su balıkları, semizotu ve kivi gibi maddeler tüketilmelidir.

Faydaları saymakla bitmeyen Omega 3 maddesi, en iyi kaynak bakımından balıklarda bulunur. Bunun yanında ceviz, kuru fasulye, kanola yağı, ıspanak, keten tohumu, lahana ve yumurtada bulunmaktadır.

Yazar:Erdoğan Gül

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku