Aşırı Tüylenme Nedenleri ve Tedavileri

Tüyler her bayan için istenmeyen unsurlardır. Genel olarak çok yoğun olmayan bu tüyler bazen aşırı boyutlara ulaşabilir. Aşırı tüylenme nedenleri ve tedavileri konusunda sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz birkaç bilgi topladık işin uzmanlarından. Genel olarak belirtmek gerekir ki gelişen teknoloji her derde bir derman veriyor ve aşırı tüylenme sorununa da bir çok çözüm bulunmaktadır.

astuyAşırı tüylenme nedenleri ve tedavileri konusuna önce nedenlerinden başlamak sorunu daha net görmemizi sağlayacaktır. Aşırı tüylenme genel olarak hormonal bir bozukluk sonucunda ortaya çıkmaktadır. Östrojen hormonunun yanı sıra her bayanda bir miktar da testesteron hormonu bulunmaktadır. Bu hormonun oranında artış söz konusu olduğunda tüylenme sorunu da görülmeye başlar. Aşırı tüylenmenin bir diğer nedeni ise genetik faktörlerdir. Yani ailenizden gelen bir genetik miras sonucunda istenmeyen tüy yoğunluğunuz fazla olabilir.

Tedavilere gelecek olursak, eğer hormonal bir bozukluktan söz ediyorsak o zaman işin uzmanı doktorlardan yardım almak gerekir. Bir süre ilaç tedavisi gördükten sonra tüylerden kurtulmanız mümkün. Ancak hormon bozukluğu değil de genetik mirasınızdan kaynaklanan bir tüylenme söz konusuysa o zaman güzellik merkezlerine yolunuz düşmeli. Ağda ya da lazer epilasyon yöntemleri ile kıllardan geçici ya da kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Ancak bu yöntemlerin yanı sıra oğul otu gibi bir nevi tüy dökücü krem ya da jilet yöntemleri ile de istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz.

Aşırı tüylenme nedenleri ve tedavileri konusunda genel olarak bir araştırma yaptık ve sizlerle paylaştık. Öncelikle unutulmamalıdır ki Anadolu topraklarında yaşayan kişiler koyu renk tüylere sahip kişilerdir. Dolayısıyla aşırı tüylenme sorunu hemen hemen tüm vatandaşlarda görülmektedir. Çözümü de güzellik merkezlerindedir. Eğer aşırı tüylenme sorununuz varsa güzellik merkezlerine gitmeden önce bir doktora başvurup hormon kontrolü yaptırmanız daha kesin bir çözüme ulaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca aşırı tüylenme sorununun hormon kontrolü sırasında minik bir cheak up’da yaptırmış olursunuz. Vücudunuzla ilgili her konuda olduğu gibi aşırı tüylenme sorununda da doktora başvurmadan karar vermiyor olmanız daha net sonuçlara ulaşmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar