Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ön inceleme: Canon EOS 500D

0 282

canoni

Canon firması 2003 yılından bu yana ucuz ve işlevsel fotoğraf makinelerini piyasaya sürüyor, bu ürünler diğer profesyonel ürünlere oranla daha hafif olmaları ve düşük etiket fiyatları ile dikkat geçiyo. Canon profesyonel olmayan kullanıcılara yönelik ilk ürünü 2003 yılında EOS D300 modeli ile çıkarttı bu model piyasaya ilk çıktığında fiyatı 1000 dolardı, daha sonra EOS serisi 350D, 400D, 450D modelleri ile devam etti. Son olarak Canon’un EOS 500D’yi bu yıl piyasaya sürmesi bekleniyor, şimdi ürünün özelliklerine göz atalım.

Ürün görünüş olarak incelendiğinde önceki EOS serisi ürünlere oranla pek bir farklılık göstermiyor, yanlızca çekim modları ve LiveView tuşlarında yer değişikliği yaşanmış eğer EOS serisi bir fotoğraf makinesine sahipseniz ve bu yeni ürünü satın almak istiyorsanız kullanım zorlukları ile karşılaşmazsınız. Ağırlık olarak da cihazda bir değişim söz konusu değil objektif hariç cihazın ağırlığı 524 gram.

Önceki EOS modellerine oranla en büyük değişiklik LCD ekran üzerinde yapılmışi yeni özellikleri ile LCD ekran üzerinden fotoğraf makinenizin fonksiyonlarını kontrol edebiliyor ve değiştirebiliyorsunuz, öndeki EOS modellerine yanlızca fonksiyonların mevcut durumu görme olanağı vardı. Başka bir özellik ise sensörün geliştiilmesinde olmuş, EOS 500D modelinde profesyonel bir ürün olan 50D’de bulunan 1.6X fokal çarpan değerine sahip CMOS sensör kullanılmış.

Bu modelde yapılmış en büyük değişiklik sanırım Full HD video çekiminde olmuş, EOS 500D modeli 1920X1080 piksel çözünürlükte oldukça kaliteli videolar çekebiliyor aynı zamanda dahili mikrofonu sayesinde video kaydı esnasında ses kaydıda yapabilirsiniz ancak üründe harici mikrofon girişi bulunmuyor. EOS modellerinin önceki sürümlerinde video çekme esnasında netlik ayarlama sıkıntısı bu modelde ortadan kaldırılmış artık video çekerken netlik ayarını manuel olarak ayarlayabiliyorsunuz, ürün yaptığınız video çekimlerini SD hafıza kartına kayıt edebiliyor ancak 500D yanlızca Class 6 uyumlu SD hafıza kartlarını destekliyor, hafıza kartı demişken bu cihaz ile Eye-Fi özellikli diğer fotoğraf makinelerinden kablosuz şekilde medya aktarımıda yapabilirsiniz.

Sonuç olarak Canon 500D ürünü profesyonel olmayan ancak kaliteli görüntü elde etmek isteyen kullanıcılara yönelik mükemmel bir ürün olmuş, ürün ile ilgili tüm özellikler şu şekilde ;

  • 15. Megapiksel çözünürlüğe sahip kamera
  • Saniyede 20 kare ile 1920X1080 piksel çözünürlükte HD video kayıt
  • 3 inç LCD ekran
  • 9 noktalı netlik sistemi
  • Digic 4 imaj işlemcisi
  • 22.3X14.9 CMOS sensör

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.