Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Oolong Çayı Nedir ve Faydaları ile Yan Etkileri Nelerdir?

0 2

Oolong çayı, camellia sinensis adlı bitkinin yapraklarından elde edilen fermante işleminden geçirilerek yapılan bir çaydır. Camellia sinensis bitkisi dekoratif bir ev bitkisi olarak da kullanılır. Bu bitkinin boyu yaklaşık olarak 2 ila 20 metre arasındadır. Bu bitkinin çiçekleri ise gülü andırır ve çiçeklerin rengi açık kırmızı veya beyaz renkte olur. Oolong çayı bu bitkinin yaprak ve tomurcuk kısımlarından faydalanılarak üretilir. Ayrıca bu çayın birçok farklı türü vardır. Çok çeşitli aromalara sahip olan oolong çayı diğer çaylara oranla yapımı daha zor olan bir çay türüdür. Ancak tazeliğini yaklaşık 1 sene kadar korur. Bu nedenle uzun ömürlü bir çaydır. Bu çayın açık yeşil renkte yaprakları ile bakır renginde bir demi vardır. Daha çok Çin, Tayvan ve Japonya gibi Asya ülkelerinde tüketilir. Zaten anavatanı Çin ve Japonya olarak bilinir.

8652_ooolang1Oolong çayının insan sağlığına birçok faydası vardır. Bu nedenle yapımı biraz uğraş gerektirse de vücuda sunduğu faydalar açısından tüketilmelidir.Öncelikle kalp sağlığı açısından önemi büyüktür. Kap hastalıklarına yakalanma riskini azaltan oolong çayı kalp ritminin de düzenli ve istenen değerlerde seyretmesine yardımcı olur. Bu çay metobolizmanın hızlanmasına da etki eder. Bu nedenle kilo vermek isteyenler açısından da tüketilir. İçeriğinde bol miktarda antioksidan bulunduran oolong çayı, bu sayede kolestrolü düzenler ve kan şekerini dengeler. Kötü kolestrol değerini yükseltirken iyi kolestrol değerlerini artıran bu çay bu özelliği dolayısıyla damar tıkanıklığına sebep olan kolestrol birikmesini de önler. Bunun dışında oolong çayı, hipertansiyona yani yüksek tansiyona yakalanma riskini de büyük ölçüde azaltır. Oolong çayının diğer bir faydası ise vücudun toksinlerden arındırılmasını sağlamasıdır. Böylelikle daha güzel bir cilde sahip olunmasına da yardımcı olur. İçeriğinde barındırdığı antioksidanların etkisiyle birçok kanser türünün oluşumunu da engeller. Bunun dışında vücudun su ihtiyacının karşılanmasında ve susuzluğun giderilmesinde de fayda sağlar. Ayrıca diş sağlığının korunmasında da faydaları olduğu bilinen oolong çayı diş çürüklerinin oluşmasını da önler. Ağız sağlığının korunmasında da etkilidir. Oolong çayı vücut direncinin arttırılmasında ve daha enerjik hissedilmesinde de yardımcı olur. Bu nedenle düzenli olarak içilen oolong çayı daha zinde hissedilmesini sağlar.

8652_oooolangHer güzel şeyde olduğu gibi oolong çayının da olumsuz yanları vardır. Yani bazı yan etkilere sahiptir. Öncelikle oolong çayı, içerdiği kafein nedeniyle aşırı tüketilmesi halinde çarpıntı yapabilir. Bunun yanında baş dönmesi , mide bulantısı gibi başka yan etkiler de görülebilir. Ayrıca idrar söktürücü etkisi nedeniyle gereğinden fazla içildiğinde vücuttan aşırı su kaybına sebep olabilir. Bu da sağlık açısından çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bunun dışında hamilelik sürecindeki bayanlar ile bebek emziren bayanların da bu çayı tüketilmemesi önerilmektedir. Bunun için hamileler ve emziren bayanlar ile başka bir rahatsızlığı olan kişiler bir doktora danışmadan bu çayı tüketmemelidir.

Oolong Çayı Tarifi

Öncelikle demliğin tabanını tamamen kapatacak şekilde bu çayın yaprakları sıra sıra yerleştirilir. Ardından kaynamış su demliğin üzerine dökülür ve kapağı kapatılarak yaklaşık olarak 5 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Bu arada oluşan kabarcıklar yüzeyinden bir kaşıkla veya demliğin kapağı ile alınır. Çay demlendikten sonra içilebilir. Ancak demliğin en alt tabakası en yoğun olan kısım olduğu için bardaklara eşit oranlarda konulmasına dikkat edilmelidir. Bu tarif 4 kişi içindir. Eğer bir kişi içecekse 1 büyük su bardağı için 1.5 çay kaşığı oolong yaprağı kullanılmalıdır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.